EI LIUOTIN AINEET MITÄÄN PASKAA IRROITA

IHANTURHAAPESTÄ

Tänä päivänä kun peset auton ja ostat noita liuotin aineita ei ne mitään paskaa irroita vaikka laittas auton päälle ennen pesua 10litraa...kun auton on pessyt niin kun koittaa kädellä kylkiä on kyljissä miljoonia pisaroita kiinni pikee ruostetta nastoista ,,ei ole vielä keksitty mikä liuottas paskan kunnolla irti:) talvisuolan sun muut...sama koskee harjapesukoneissa jos käy....Kokeiles oman kärrys sivuja kun seuraavaksi peset<< vahaukset on turhia ei ne mitään suojaa sen huomaa talvella PASKA PUREUTUU KIINNI

4

3351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Euroopaneläjä

      Tulkaa tänne Eurooppaan, edes talveksi niin ei tarvitse valittaa että piki tarttuu auton kylkiin. Kokeilin viime syksynä hyvää ainetta maalipinnan käsittelyyn. Aineen nimi ArmorAll Schield. Aine levitetaan sienellä puhtaalle maalipinnalle ja pyyhitään pois välittömästi. Puolen tunnin helppo homma ilman hirveää hankausta. Kestää kymmenkunta konepesua joten paljon paremmin kuin joku vaha. Paras tähän saakka kokeilemistani.

    • Suolakakki

      Nykyään ovat kaikki bio pohjaisia litkuja, tärpätillä joudut hoonaa helmat puhtaaksi, keväällä!

    • 0ilman

      Kyllä niitä on hyviäkin aineita esim. hinta laatusuhteeltaan tämä:
      https://www.motonet.fi/fi/tuote/603513/Motox-Tehopesu-GEL-1-l

      Vaatii sitten oikeastaan painepesurin, millä saa huuhdottua pois. Sitten alan liikkeissä on kyllä jos haluaa laittaa rahaa ja nähdä vaivaa. Sitten viimeistely hyvällä hiovalla vahalla.

    • Liallekyytiä

      Saman huomannut ja ymmärrän tuskastumisesi. Mutta kyllä sen paskan irti saa sopivilla aineilla, esim Turle Waxin Superliuotinpesulla. Muutama minuutti ja piki irtoaa kuin itsestään. Samalla saa vahat kyytiä, joten kannattaa vähintään vahashampoolla pestä puhtaaksi.

      Automaattipesuissakin on koneita joissa liuottimien annetaan vaikuttaa ja auto tulee puhtaaksi. Pesukaduilla touhu on liian hätäistä ja lopputuloksena on surkea pesutulos.

      https://www.minimani.fi/turtle-wax-super-liuotinpesu.html

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      274
      10116
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      219
      5823
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5336
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4969
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3256
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2632
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2509
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      14
      2352
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      374
      2129
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      27
      2075
    Aihe