Peppi pitkätossun hevosen nimi?

sarjadiggari

Reijo Salminen on ainakin kaksi kertaa radiossa väittänyt tähän väärän vastauksen (eikä kai kertaakaan oikeaa) ja eiköhän ole väärää väittänyt oikeaksi telkkarissakin.

Vastatkaa!

12

8899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tossuvain

      Pikku-Ukko

      • sarjadiggari

        Väärin!
        Lilla gubben on yhtä väärin. Molempia Reijo Salminen väitti (vastoin parempaa tietoa) oikeaksi vastaukseksi.

        Oikeaa vastausta ei löydy Peppikirjoja lukemalla, Tämä on mainittu sarjan ekassa jaksossa.


    • varmatieto

      Teppo Hääriäinen.

    • Anonyymi

      se on Gamla gubbe

    • Anonyymi

      Ei sillä ole nimeä... Peppi käyttää siitä hellittelynimeä Lilla Guppen, mutta se ei ole hevosen nimi, vaan Ruotsalainen hellyttely nimi

    • Anonyymi

      Eikös se ollut herra Hakkarainen?

    • Anonyymi

      Eeeemmmm "Pirkanmaan kirjasto-kissa on vastannut tähän kysymykseen Tampereen kaupunginkirjaston sivuilla. "Kirjoissa hevosella ei ole lainkaan nimeä. Elokuvissa Peppi kutsuu hevostaan leikkisästi Pikku-Ukoksi." "

    • Anonyymi

      muistaakseni Trubadurix

    • Anonyymi

      Se on Eemeli. Muistan vielä kuin eilisen.

    • Anonyymi

      Bunting, född 1961, död 1985, var en svensk halvblodshäst med färgen skimmel, känd genom sin medverkan i Olle Hellboms filmatiseringar av Astrid Lindgrens Pippi Långstrump, där han spelade Pippis häst Lilla gubben.
      Hästen som spelade Lilla Gubben i Pippi-filmerna hette Bunting och ägdes av Rudolf Ödberg (samma man som senare lånade ut en av sina hästar att spela Lukas i filmerna om Emil i Lönneberga). Bunting var en helvit skimmel och filmteamet fick därför spreja svarta prickar på honom.

    • Anonyymi

      Jag heter sannamariini. Jag är en häst. Samma pä tampere.

    • Anonyymi

      Minusta se on Luukas

    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2105
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      189
      1565
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1411
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1219
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1128
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1060
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1010
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      904
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe