Aika hiljainen tämä palsta. Onko Raasepori yhtä hiljainen asua. Kesällä se on kiva paikka lähinnä Tammisaari. Mutta onko kovin hiljainen talvella. Entä onko paljon työpaikkoja.? Millainen kaupunki? Voi olla liiankin ruotsinkielinen. Entä puhuuko kukaan Suomea? Saa nähdä vastaako kukaan, toivon niin.
Millaista on asua Raaseporissa?
17
4512
Vastaukset
- raastavaa
Tosi tylsää ja raastavaa!!!!!!!
- Tammine
Suomenruotsalaiset eivät puhu suomalaisille, he ovat keskenään. Suomenkielinen on aina ulkopuolinen Raaseporissa. En suosittele asumista Raaseporissa tai ainakaan Tammisaaressa.
- nils-birgit
ihana paikka homoiluun ja anaalifistaukseen !! kaikki ovat kivoja
- Anonyymi
fiskarsissa liikkuu vaarallinen transu mua kopeloitiin torin vessassa. luulin naiseksi mutta pikkuhousujen alta paljastuikin penis...
- Anonyymi
Riippuu tietysti missä päin Raaseporia asuu. Siellä on kaks pikkupunkia muutama pienempää taajamaa ja tietysti maaseutua.
Tammisaari on lähes täysin ruotsinkielinen, Karjaa fifty-fity.
Näissä olen molemmissa asunut, ja suomella kyllä pärjää molemmissa.
Oli se loppusyksystä Tammisaareen suomenkielisenä muuttaessani ekaks vähän outoa: heti puolen vuoden päästä tutustuin naapureihin. Tosin näin pikkukaupungeissa usein on. Mut kun tutustuu yhteen, pian oppii tuntemaan enemmän,
Riippuu tietenkin ihan henkilöstäkin.
Muita osia en Raaseporista juurikaan tunne.- Anonyymi
Kävin Tammisaaressa ystäväni luona ja mentiin istuun iltaa ja tanssimaan.Kun tanssittajat kuulivat mun olevan suomenkielinen,loppui tanssiin haku siihen!Kovin on suomenkieliset sinne tervetulleita!!Kaksikielinen ystäväni oli järkyttynyt asiasta.
En siis enää sinne tunge itseäni,senverran potuttaa kohtelu.
- Anonyymi
Vältä Pohjaa (Pojo) kuin ruttoa. Sympaattinen, jopa idyllinen ja kaunis kylä. Asukkaat pääosin aivan idiootteja. Tärkeintä on auto- ja moporälläys sekä julkisten tilojen ja paikkojen sotkeminen. Joka pihassa kouluttamattomia koiria, jotka haukkuvat 24/7 kuorossa tai vuorotellen. Ei hetken rauhaa tai hiljaisuutta, paitsi joskus aamuyöstä tai ydintalvella. Lenkillä vastaantulijat mulkoilevat ojanpohjia eivätkä vastaa tervehdyksiin, poikeuksena ruotsinkieliset, jotka ovat muutenkin luonnostaan sosiaalisia.
- Anonyymi
Puolen vuoden kokemus Karjaasta,suomenkielisenä ei pahaa sanottavaa,minä ainakin olen viihtynyt hyvin.
- Anonyymi
Jos rauhaa haluut öisin Kesällä, Alku syksyllä ja loppu keväällä niin älä vaan Muuta tammisaareen.
Mopopjonnet on aivan vitun mahottomii niitten viritettyjen pelien kanssa.
Ei silleen että se ajaminen häiritsisi mutta kun he seisovat paikallaan ja revittävät niitä vehkeitä niin että varmasti kaikki työelämässä olevat ihmiset herää siihen. - Anonyymi
karjaa on paska paikka, älä muuta jos et halua ikuisia traumoja
- Anonyymi
376 Markus Kuotesaho
- Anonyymi
Ihan hirveetä jos puhut vain suomea. Kysyt kassalla tai sairaalassa tai naapurilta jotain suomeksi, ne jähmettyy mykäksi ja liukuu sanaakaan sanomatta takahuoneeseen josta tulee joku huonosti suomea ymmärtävä.
- Anonyymi
Kuntaliitos oli iso virhe, josta alkoi alueen alamäki. Tammisaari on vanha historiallinen kaunis kaupunki ja keskusta kaupunkimainenkin . Pohja pieni velkaantunut kunta ja 60-luvun lähiötä muistuttava Karjaakin ehti olla kaupunkina lyhyen aikaa. Pohjan olisi voinut yhdistää Lohjaan ja Karjaan Inkooseen. Ehkä yhdistelmänä Hanko ja Tammisaari toimisi paremmin. Siten, että Tammisaari olisi hallinnollinen keskus.
- Anonyymi
rumpnissar år vi allihopa
- Anonyymi
Raasepori ex tammisaari osama siis sama kunta.
- Anonyymi
Raaseporissa parasta on tie 25 Hankoon!
- Anonyymi
Asuminen on hyvin ankeaa, niinkuin kaikkialla muuallakin. Asukkaat ovat hyvin vanhanaikaisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3904424Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483779Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit163622KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1132790Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92451Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511942Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181908- 1221855
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241429