Annetaan vanhusten käydä itse vessassa niin kauan kun jaksavat, ei vaippoja !

pökäle

On aivan kummallista vanhustenhoidossa, kun ensimmäiseksi laitetaan vaippa, mihin pitää pissiä ja tehdä isokin asia, vaikka vanhus voisi autettuna , ellei itse jaksa, tehdä VESSAAN asiansa ! Silloin säästyisi vaipat ja aika mikä menee vaippojen vaihtoon. Ja olisihan se ihmiselle inhimillisempää kuin maata pökäleissään pitkiäkin aikoja ja saada virtsatietulehduksia.Heistä tulee makuutettuna liikuntakyvyttömiä hetkessä, mikä juuri vie vielä enemmän aikaa . Eri asia on, mikäli on jo aivan liikuntkyvytön ja loppu häämöttää, silloin ei ole turvallista enää nostella.Hoitajia olisi myös helpompi saada hoitolaitoksiin kun siellä vallitsisi inhimillisyys ja lämpö asiakkaita kohtaan. Hoitohenkilökuntaa pitää olla riittävästi, myös esim. tämmösiin avustettaviin.Lisäksi turhia lääkkeitä pitää välttää, on annettu jopa kova lääkitys esim. asukkaalle, vaikka ovet olivat koko ajan lukossa , kun on pelätty karkaamista.!On aika harmillista kuulla hoitajan sanovan, sinullahan on vaippa, kun vanhus pyytäisi päästä vessaan!!!Päättäjät hoi, äly älä jätä!

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SinäHyväMuutHuonoja

      Ylös nostaessa naispotilailla virtsat holahtaa hoitajan jaloille jollei vaippaa ole. Mitä hyötyä vessaan retuuttamisesta on muuta kuin omaisen omahyväisyyden palkitseminen. Vanhukset ovat usein hoitajaansa painavampiakin siinä menisi hoitajan terveys.

      Kukaan ei kiellä hakemasta omaistaan kotiin ja hoitaa itse. Varmaan oletkin jo noutanut oman omaisesi pois hoitokodista ja hoidat kuten muilta olet vaatimassa. Ei voi ymmärtää että pitävät omaistaan hoitopaikassa jos itse tietää paremmin miten hoidetaan oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe