Uuno Turhapuro (1973) - Mitä pielessä? (Spoilereita myös)

BogBoomers

Tämä Uuno Turhapuro -leffa on mainiota viihdettä, joskin ihmettelen, että se edelleen pyörii tänä SJW:iden ja feministien luvattuna aikana.

Leffa näyttää alustavasti hapuilevan siihen, mistä tuli tämän ehkä suomalaisen elokuvaviihteen huomattavin leffasarja. Elokuvaa katsoessa saa sen vaikutelman, että Uuno brändinä etsii vielä suuntaansa, mutta ihan lupaava alku tämä on ollut sarjalle.

Luulen kylläkin, että tänä aikana, kun metoo-kampanjat pyörivät ja yksi sun toinen teko mieheltä nähdään "mikroaggressiona" tms naisia kohtaan, tämä elokuva ei läpäisisi feminististä elokuvasensuuria sen enempää kuin kahvi läpäisisi lupia elintarvikeviranomaisilta jos se tänään tuotaisiin lupapöydälle.

Mutta enemmittä puheitta yksittäisistä...


1. Uuno ilman verkkopaitaa.
2. Uuno suutelee morsianta jo ennen papin lupaa
3. Mikäköhän Uunon kodin kaljapullopyramidin tarkoitus on, sen lisäksi että näyttää katsojalle että kalja maistuu Uunolle.
4. "Tarzan ja valkoinen nainen...?" Tämä ennen SJW-hörhöjen kulta-aikaa.
5. Tee-se-itse-viulu? Tässä vaiheessa siis katsojalle selviää, että Uuno on muusikkona samanlainen ihmelapsi omatekoisella postimyyntiviululla ja nopealla kirjekurssilla sen soittamisessa kuin keltaisen/oranssin vyön karateka Daniel LaRusso Karate Kidissä.
6. Uuno julistaa verensä kiehuvan rakkaudesta ja syöksyy Elisabethin päälle. Aviollisen raiskauksen yritys. Aikana kun feministit eivät vielä olleet keksineet laittaa kyseistä rikosnimikettä lakiin.
7. Sörsselsönin nimi on erilainen tässä elokuvassa kuin tulevissa.
8. Uunon hahmo lähtee kummallisille urille myöhemmissä leffoissa, kun hänet kuvataan niissä appiukkonsa perinnön perään. Tässä leffassa hän itse asiassa tekee vapaaehtoistyötä ilman palkkaa Härskille.
9. Elisabeth osoittaa uunoa haulikolla. Laiton uhkaus aseella. Aikana jolloin ihmisillä Suomessakin saattoi vielä olla aseita kotonaan.
10. Ratikan kuljettaja on kauniimpi kuin yksikään todellisuudessa toiminut ratikankuljettaja.
11. Uuno saivartlee rahasta ratikankuljettajan kanssa vaikka hänen ei edes tarvitse maksaa.
12. Elisabeth on mustasukkainen koiralle?
13. Uunon kategorinen valitusten kielto
14. Mitä ihmettä Elisabeth tekee peruukilla?
15. Sormella osoittelua
16. Uuno korvenraivaajamies? Selittänee ulkonäön, mutta tekisi mieli nähdä minkälaisen korven Uuno on raivannut.
17. Uunon verkkopaita näyttää olevan ehjä
18. Uuno puhuu, että vaimon pitää tanssia alasti pöydällä. Tämä leffa tuskin menisi nykyään feministisen sensuurin läpi. Varsinkin kun Uuno puhuu naisista eukkoina ja akkoina.
19. Taksinkuljettaja itse asiassa vaivautui kuljettamaan Härskin
20. Sisätupakointia
21. Härski lienee maan ainoa tupakoitsija joka on töissä korjaamolla ja käyttää tupakanpidikettä
22. Uunon soittonäytös on 27. päivä? Samaa kuuta? Kelta-oranssivöisen karateka Danielin musikaalinen vastine...
23. Naisten kauppajuoruilua
24. Uuno ei tajua sen vertaa musiikista, että tietäisi Bachin ja Beethovenin säveltävän. Että säveltäjät eivät ole mitään laulajia. Ja tämä tietenkin menee musiikkikaupan työntekijöihin täydestä. Lollolloo...
25. Elisabeth sanoo avioliittoaan epäonnistuneeksi. No shit Sherlock
26. Lisää laitonta uhkailua aseella
27. Uunon johtajantulot ovat nyt vaimon palkka ja tulevaisuudessa kansaneläke.
28. Uuno, joka elää vaimonsa palkalla, sanoo tätä heikoksi luonteeksi
29. Elisabeth itse asiassa nielee Uunon painajaisesityksen
30. Uunon toinen henkseli on siirtynyt verkkopaidan päälle
31. Uuno vakavissaan selittää puhelimessa, että ei ehdi selittää asiaa josta soitti koska oli syömässä
32. Uuno itse asiassa vaivautuu käyttämään ruokaliinaa verkkopaidan kanssa
33. Lisää sisätupakointia
34. Aviollinen raiskausyritys nr2
35. Uuno puhuu naisten logiikasta dieettilogiikkansa jälkeen
36. Aviollista väkivaltaa. Elisabeth kuristaa Uunoa
37. Uuno siis tunnustaa syöneensä eväät koska oli surullinen niiden syömisestä
38. Uuno pelkää että hänen saamansa kukkakimppu tekee vaimon surulliseksi, mutta ei se jos hän antaa kukat toiselle naiselle.
39- Uuno itse asiassa flirttailee toisen naisen kanssa vaimonsa läsnäollessa
40. ...mutta joutuu livistämään pajatsoa pelaamaan
41. Nuoret kyvyt eivät vaikuta kovin nuorilta
42. Ketasen "Aiemmin se onnistui varmasti" klisee
43. Uuno on vaivautunut siistiytymään ja pukenut puvun päällensä.
44. Ja näin kuukauden harjoitelleesta viulistista tuli mestariviulisti...
45. Lettunen olisi varmaan sittenkin selviytynyt Härskiä paremmin onnitteluista.
46. Kerrontaa...
47. Uuno-leffojen "On tää nyt merkillistä" klisee
48. Uunolla on mielenkiintoinen ruokavalio vatsahaavaiseksi

1

958

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulle se on OK että sitä leffaa esitetään edelleen telkkarissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      65
      788
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      158
      784
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      770
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      103
      750
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      708
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      647
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      35
      534
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      480
    13. 39
      465
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    15. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      447
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    17. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    18. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      429
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      418
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      407
    Aihe