Voiko koneen tehoa rajoittaa ohjelmallisesti?

jäähdytysprobleemi

Tarvitsisi tehdä käännöstyö huonosti jäähdytetyllä laitteella. Aikaa siihen menee luultavasti kymmeniä minuutteja, ellei tunteja. Ongelma ei ole aika, saa mennä vaikka monta päivää, mutta prossun mahdollinen ylikuumeneminen. Mitähän menetelmiä on olemassa, jos on, rajoittaa koneen käyttämää tehoa?

30

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hubba

      Voi koneen alikellotaa, ihan smallailla kuin ylikellottaa

    • TalvellaOnViileää

      Jos prosessori on kellotetavissa, niin sitä voi myös alikellottaa ja säätää jänniteet mahdollsimman alas (Bios). Aina sitä keksii jonkun tavan kierrättää viileää ilmaan koneen ympärillä.

      Ympäröivän ilman lämpötilaa voi talvella laskea halposti. Patteri kiinni ja ikkuna raolleen ja kone sopivaan kohtaan ottamaan sitä viileää ilmaan sisäänsä.

    • qwer44

      laittaa vaan siihen (n-sana)-linuxin niin automaattisesti tehot rajoittuu minimiin

    • Jos se voi ylikuumentua, se pitäisi korjata niin että ei voi ylikuumentua.

    • exBersel

      Prosessorit hidastavat nopeutta automaattisesti jos ovat vaarassa ylikuumentua.

      Mutta voihan sitä BIOS:ssa määritellä että saa käyttää vain yhtä tai kahta ydintä, niin ei sen pitäisi heikkojäähdytyksistäkään prosessoria enää ylikuumentaa. Samoin Windowsin task managerissa voi määritellä kuinka monta ydintä kyseistä prosessia suorittaa ja vaikka alentaa sen prioriteettia.

      Todennäköisesti kyse on läppäristä, niin auttaa kun laittaa jotain sen rungon alle, niin että se saa pohjasta paremmin jäähdytysilmaa.

    • jäähdytysprobleemi

      Lisätään vielä että kyseessä ei ole "normaali" pc-kone, mutta Linuxia pyörittävä kuitenkin. En tiedä miten prossu käyttäytyy ylikuumetessa. Kyllä siinä varmasti ylikuumenemissuoja on, mutta tuskin auttaa, koska luultavasti sammuttaa koko systeemin, eikä kääntäminen jatku.

      • töissänähnyt

        Olen töissä nähnyt satoja linuxin hitsaamia prosessoreja. Osa sulanut emolevylle. Yhdessäkään Windows koneessa ei ole vastaavaa ilmiötä ollut.


      • töissänähnyt kirjoitti:

        Olen töissä nähnyt satoja linuxin hitsaamia prosessoreja. Osa sulanut emolevylle. Yhdessäkään Windows koneessa ei ole vastaavaa ilmiötä ollut.

        No etpä vaikuta työssäkäyvältä! :D


      • töissänähnyt

        Kuinka niin?


      • lopeta_jo
        töissänähnyt kirjoitti:

        Olen töissä nähnyt satoja linuxin hitsaamia prosessoreja. Osa sulanut emolevylle. Yhdessäkään Windows koneessa ei ole vastaavaa ilmiötä ollut.

        Windows-trolli/hihhuli taas nähnyt unta! Linuxit ei hitsaa prossuja etkä sinä käy töissä!


    • alikello
    • fdsfdsfssfdsdf

      Käytä eri konetta.

      • jäähdytysprobleemi

        Tuo kävi mielessä, mutta en ole varma onnistuuko kääntäminen eri arkkitehtuurilla. Menee todennäköisesti aikamoiseksi säätämiseksi.


      • Ongelmaton
        jäähdytysprobleemi kirjoitti:

        Tuo kävi mielessä, mutta en ole varma onnistuuko kääntäminen eri arkkitehtuurilla. Menee todennäköisesti aikamoiseksi säätämiseksi.

        Kyllä kääntäminen onnistuu muillekin arkkitehtuureille ongelmitta. Siksipä lähdekoodia on tarjolla useille eri järjestelmille.


      • Tamppaamaton
        Ongelmaton kirjoitti:

        Kyllä kääntäminen onnistuu muillekin arkkitehtuureille ongelmitta. Siksipä lähdekoodia on tarjolla useille eri järjestelmille.

        Ainakin Hello World -applikaation lähdekoodi on käännetty lähes kaikille järjestelmille.


    • Barbaababa

      Useassa jakelussa voi asetta virransäästötilan ja rajan.
      Joten haluttu teho saadaan ihan ohjelmalliseti ja raja laitetaan 100%
      jolloin virransäästö on aina päällä.

      Ohjet kuitenkin jakelukohtaisia.

    • AsusDeluxe

      Ite lähtisin biosista säätämään hitaammalle.

      Vähän kyllä Ihmettelen, miten kukaan ei saisi lainattua keltään toimiva konetta päiväksi.

      • lössösössö

        Oliko sun avauksesa?


    • ubu18.10

      Ytimien mhz:t alas (bootissa asetus nollautuu, tai kun komennat echo ondemand jne. tjsp.).

      Tässä ubuntusa onnistuu:

      Ytimien hertsit:
      grep "cpu MHz" /proc/cpuinfo

      Nykyinen tila:
      cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor

      Hertsit alas:
      echo powersave | sudo tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor

      Sitten tarkastelua em. komennoilla.

      • jäähdytysprobleemi

        Siinä ei ole näköjään megahertsejä, vaan jotain BogoMIPSejä, joita 38,40 molemmissa prosessoreissa.


      • ubu18.10
        jäähdytysprobleemi kirjoitti:

        Siinä ei ole näköjään megahertsejä, vaan jotain BogoMIPSejä, joita 38,40 molemmissa prosessoreissa.

        cat /proc/cpuinfo
        näyttää enemmän.
        Mikä jakelu?
        cpufreq-info
        näyttää mm. käytettävissä olevat taajuusvaiheet.
        Entäpä se bios, löytyisikö sieltä mitään asetusta?
        cpufreq GNOME Shell Extension https://extensions.gnome.org/extension/1082/cpufreq/
        On näppärä työkalu taajuuksien vaihtoon ja seurantaan, jos käytät Gnome Shelliä.


    • trollerson

      Saakos siinä mitään virransäästötiloja päälle?

      Läppäreissä ainakin yleensä löytyy valmiina selvästi hitaampiakin tiloja virransäästösyistä.

      Ja onhan ne pöytäkoneissakin vaikka ei välttämättä yhtä montaa eri asetusta tarjolla oletuksena.

    • luo-pullonkaula

      Kun käännät niin kone joutuu kelaamaan isoa määrää tiedostoja levylle/levyltä.

      Liitä koneeseesi ulkoinen hidas muistiväline jolloin levy I/O hidastuu. Tarpeen vaatiessa laita koneeseen joku toinen prosessi tekemään levyoperaatioita tiheään mutta vähän keskusyksikköä käyttäen. Näin olet luonut pullonkaulan, joka hidastaa käännöksen edistymistä kun prosessori joutuu koko ajan odottelemaan levyltä tulevaa tietoa.

      Lyhyesti: Katso ohjeita siitä, miten ohjelman kääntämistä voi nopeuttaa ja tehostaa. Toimi päinvastoin.

    • cpulimitillä

      Joskus kokeillut cpulimit -ohjelmaa, sille voi antaa prosentteina, kuinka paljon prosessointiaikaa annetaan ohjelmalle. En nyt muista, periytyikö limitit aliprosesseille, mutta luultavasti kyllä.

    • Itsellä myös lämpöongelma. Isojen ohjelmien kohdalla alennan kellotaajuutta. Myös -j (töiden määrä) ja -l (--load-average[=load]) vaikuttavat paljonko CPU:ta käytetään. Jos kääntää vaikka KDE työpöydän aikaa saa varata. Itse tykkään käyttää ram-levyä, mutta isoissa ohjelmissa voi loppua kesken. 4G riittää monille, mutta on niitäkin joille edes 8G ei tunnu riittävän. Hitaalla muistivälineellä kernelin käännös kyllä kestää... Raspilla noin 6 h. Firefox käännös varmaan toista vuorokautta - en ole kokeillut. Omassa koneessa kerneli kääntyy noin 6 min make -j7

    • Ziiis

      Voihan vanhaan pöytäkoneeseen yleensä asentaa lisätuulettimen esim. kotelon etulaitaan. Ja tietysti kertyneet paskat pois kotelon sisältä. Prossutuulettimen siivekkeet kantsii putsata töhnästä, jos sellaista on.

    • perustauti_hoitoon

      Kannattaisi kai puuttua itse perusongelmaan eli ylikuumenemiseen. Eli varsinkin jos on kannettava, purettava, puhdistettava, tahnat ja mahdollisesti lämpötyynytkin vaihdettava.

    • sudo cpufreq-set -u 1.6Ghz tai vastaava toimii. Rajoittaa kellotaajuutta. Itslle sopiva oli 3.3 ja rust kääntyi - kesti kyllä kauan.

      • Valetta-koko-juttu

        Älä valehtele. Ei tuo mitään rajoita, älä höpelähä taas.


    • Toki kaikkissa emoissa & cpu yhdistemissä ei ole tukea kellotaajuuden muuttamiselle. Ja oli vain esimerkki. cpufreq-info antaa sen mitä lupaa eli infoa. Kun kelloja laskeen iin laskee myös lämmön tuotto. Ei tuossa mitään valetta ole.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      160
      7055
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3915
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      342
      3364
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      85
      2899
    5. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      47
      2578
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      10
      2344
    7. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1903
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      49
      1828
    9. 15
      1716
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1664
    Aihe