Katsastuksessa, autoni hylättiin katkenneen takajousen takia. Korjaamolla todettiin että jousi ei ole katkennut,ja on täysin ehjä ja käyttökelpoinen. Onko, kyseinen katsastusasema velvollinen korvaamaan aiheuttamansa turhat kustannukset.
Katsastusmiehen virhe?
8
1078
Vastaukset
- Ilmaistahantuo
Tottakai on. Tiskille vaatimaan oikeuksia.
- glother
Minkälaisia kustannuksia siitä tuli, jos ei mitään tarvinnut korjata. Voi siinä pari minuuttia mennä kun totee ettei jousi ole poikki ja vähän turhaa ajelua.
Varmaan tarkastavat uudelleen ja hyvittävät kulut. - pätkäpuuttuu
Jousen alapäästä on katkennut 3,6 sentin pätkä, sitä ei ole helppo huomata. Tätä tapahtuu Volkkareissa ja Opeleissa.
- Ota_selvää
Siinä tarkastuskortin alareunassa lukee mihin pitää valittaa ja missä ajassa.
- importanty
noissa katsastusmiehissä on kyllä eroja enemmän kuin missään muussa ammattikunnassa. joillakin on vaan ikääkuin pakko löytää joku vika että sais siihen rutinalappuun jotain rustattua. esim. täällä Raaseporissa katsastaja pani korjauskehotusen. tuulilasissa oli halkeama pekääjän puoleisessa reunassa. tämä ei ollut näkökentässä siis edes sivupenkinllä istujalle. tämä tuulilasi oli kelvannut vuosi kaudet muille mukaville katsastajille. no boikotti puree kun sana kiertää...
- Hylkymestari
Tämä näkökenttäkysymys tuulilasissa tulee aika-ajoin esille.Juurikin niin että vuosikaudet on kelvannut eikä ole näkökentässä. Ensinnäkin tuulilasi on korin kantavaa rakennetta ja haljennut tuulilasi heikentää sitä olipa se missä kohtaa tahansa. Toisekseen noin nyrkkisääntönä näkökenttään voi sanoa että kaikki alue minkä pyyhkimet pyyhkii on näkökenttää. Siis myös oikealla olevat halkeamat. Sellainen kuski joka ei liikenteessä katsele oikealle on todella vaarallinen. Kun katsastan autoa ja tällainen tulee vastaan merkkaan yksinkertaisesti että halkeama oikealla ja korjauskehotus. Ei tartte kuunnella kitinää näkökentästä.
- Arto8134
Et pysty mitenkään todistamaan että jousi ei ollut katki katsastushetkellä. Sama koskee kaikkia katsastusmiehen virheitä kohtaan
- Anonyymi
1) Ajoin katsastus huollosta katastukseen, ja hylky tuli . Palasin korjaamolle ja korjaamon mies pantiin heti asialle, ja palasi vartin päästä ja kertoi katastuamiehen olleen hänen kanssaan kovin hiljaista poikaa.
2) Katsastin vanhan Hoppy-asuntovaunun. Katastusmies totesi alkuperäis vanteiden vääränlaiset! Kappas kun entinen omista ei ollut 20 vuoteen tavannut noin tunnollista katsastajaa.
3) Katsastin Volvoani. Kehotus tuli kun ajovalojen korkeussäätö ei toiminut. Korjaajani kertoi, ette autoni ajovaloumpiot on käsisäätöiset, eli niissä ei ole säätömoottoreita. Remppa olisi ollut niin kallis, että Volvo on seisonut pihalla toista vuotta.
Ehkä Katastusmiestä sotki, että muutama vuosi aiemmin oli vaihdettu ohjaamon valosäädin missä oli tarpeeton korkeudensäätö rulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722