1,5% bruttotuloistanne kirkolle

14138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei tule kuuloonkaan, että rahapussia avataan.

1Äänestä

Olen kyllä harras katolilainen, mutta valitettavasti rahaa en suostu antamaan jatkossakaan. Suomessa rahaa vain yksinkertaisesti menee liikaa muutenkin. Rahoitukseen oli reilumpaa löytää jokin muu väylä.

Äänestä

Toisin kuin edellinen trolli, me hartaat katolilaiset maksamme jäsenmaksumme tuplana.

Äänestä
  • En edelleenkään ole trolli, halusit sitten uskoa mitä tahansa. Kaikki seurakuntalaiset eivät ole hoitaneet jäsenmaksujaan, vielä vähemmän tuplana. Se ei tee meistä vähemmän katolilaisia. Tietenkinhän se olisi hyvä, jos useammat maksaisivat.

    Äänestä

  • KaikkiAinaMaksaa kirjoitti:

    En edelleenkään ole trolli, halusit sitten uskoa mitä tahansa. Kaikki seurakuntalaiset eivät ole hoitaneet jäsenmaksujaan, vielä vähemmän tuplana. Se ei tee meistä vähemmän katolilaisia. Tietenkinhän se olisi hyvä, jos useammat maksaisivat.

    Eukaristiapanna jäsenmaksusta kieltäytymisellään kehuskelevalle "KaikkiAinaMaksaa"! Härskiydellä on rajansa.

    Äänestä

  • KaikkiAinaMaksaa kirjoitti:

    En edelleenkään ole trolli, halusit sitten uskoa mitä tahansa. Kaikki seurakuntalaiset eivät ole hoitaneet jäsenmaksujaan, vielä vähemmän tuplana. Se ei tee meistä vähemmän katolilaisia. Tietenkinhän se olisi hyvä, jos useammat maksaisivat.

    Sellainen "katolilainen", joka ei ole uskollinen ja kuuliainen kirkolle, ei ole yhtään sen parempi kuin Martin Luther -vainaa.

    Äänestä

  • JohannaÄllä kirjoitti:

    Sellainen "katolilainen", joka ei ole uskollinen ja kuuliainen kirkolle, ei ole yhtään sen parempi kuin Martin Luther -vainaa.

    Rahalle on nykyään niin paljon rahareikiä, ei millään riitä enää kirkolle. Kaikki kallista.

    Äänestä

Pois pois kaikki maksut kirkoille, se on jo vanhanaikaista puuhaa.

Äänestä
  • Samoin lienee varmaan ”vanhanaikaista” maksaa veroja...

    Äänestä

Kotimaa lehdestä luettua. Rahat eivät riitä kaikkeen katolisessa kirkossa Suomessa, joudutaan karsimaan vähän kaikkea.
Muistaako joku paremmin tämän tiedotteen.

Äänestä
  • Rahaa ei riitä siitä ymmärrettävästä syystä, että kirkko kasvaa räjähdysmäisesti. Samalla kaikki ulkomailta tulleet eivät ole sisäistäneet velvollisuuttaan maksaa kirkolle.

    Äänestä

  • JohannaÄllä kirjoitti:

    Rahaa ei riitä siitä ymmärrettävästä syystä, että kirkko kasvaa räjähdysmäisesti. Samalla kaikki ulkomailta tulleet eivät ole sisäistäneet velvollisuuttaan maksaa kirkolle.

    Ihmisillä on tänäpäivänä pajon menoja. Kirkoille ei riitä. Hyvä että pärjää jotenkuten päivästä toiseen.

    Äänestä

Ajattelin kuitata velkani katoliselle kirkolle sillä, että kirjoittelen tänne säännöllisesti ilkeyksiä luterilaisista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahaa kirjoitti:

Avatkaa rahapussinne kirkolle

https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/katolisen-kirkon-taloudellinen-kriisi-syvenee-suomessa-pikaista-helpotusta-ei-ole-nakyvissa/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu