Missä Nooa arkin rakensi?

Tarun mukaan siis?

Ainakaan Herotodoksen aikaan Mesopotamiassa ei tietojen mukaan kasvanut muita puita kuin taatelipalmuja, mikä ei kelpaa laivanrakennukseen.

Egyptissäkään ei ole sopivaa laivanrakennuspuuta kovin suuriin aluksiin, vaikka egyptiläiset laivoja akaasiasta rakensikin.

Libanonissa?

15

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loogisesti_11

      Oikea vastaus on kari mänty. Tuo taitava toimittaja jota käytettiin rakennusmateriaalina. Kari on myös kiistaton todiste että hän on männylle sukua. Saku Koivu ei kelvannut materiaaliksi koska saku sammakko oli kosiomatkalla, ja kehitys koivuksi oli vasta käynnissä.

      Tiilestä rakennetut laivat todistavat ettei laivoja ole olemassa!

    • Siellä se arkin jäännös on araratin juurella tänäkin päivänä ja siitä Wyatin porukka otti näytteitä esim kivettyneestä puusta sekä metalliseoksista ,joista on tietoa eli vastaus minullakin pine ..mänty joka oli hyvää ja puusta ja muusta käytiin varmaan samalla tavalla kauppaa kuin muustakin tavarasta .
      Jumalan temppelin sisustus on ilmeisesti myös ollut edellä mainittua kari mäntyä jne .
      Samaa kauppaa kävi myös egyptiläiset ,jotka raahasi tavaraa niiliä pitkin sitä ja tätä.Maailmassa on tavarat liikkunu aina mikäli uskomme historian kirjoittajia ja miksi emme uskoisi.

      • Loogisesti_11

        Kysytte vääristä lähteistä. Ei se mikään ihme ole ettette mitään tiedäkään. Otatte aina vastaan vastauksia jotka ovat muotoa emme tiedä, kukaan ei tiedä, koskaan ei voi tietää. Tämän lisäksi on munuaistutkijan päätelmät jotka ovat aina niitä vääriä päätelmiä.


    • jooooo

      Sitten tuli Jumala, aiheutti tulvan,joka hukutti kaikki nämä hyvät ihmiset ja Kauppiaat!!! Aika raaka jeppe tämä Jumala?

    • Arkin rakennuspaikkaa on vaikea määritellä, koska maailma oli hyvin erilainen ennen vedenpaisumusta.
      Oli vain yksi manner (maa oli koottu yhteen paikkaan),joka sitten myöhemmin hajosi repaleiksi. Mitään nykyisiä valtioita ei ollut olemassa.

      • jooooo

        No, vanha on Nooan Arkki, kun Pangea (yhtenäinen manner) hajosi monta milj. vuotta sitten, joista muodostui nykyiset maanosat.


      • tyranni.saurukset

        Ihminenkö oikeasti tietäisi asioita miljoonien vuosien taakse? Salli mun nauraa. Sallithan?


      • jooooo
        tyranni.saurukset kirjoitti:

        Ihminenkö oikeasti tietäisi asioita miljoonien vuosien taakse? Salli mun nauraa. Sallithan?

        Sallin sinun nauraa ihan vapaasti, mutta kun Nykytiede ihminen osaa laskea,sille Kreationisti ei voi mitään!! Ymmärrätkö mitä tarkoitan?


      • tyranni.saurukset
        jooooo kirjoitti:

        Sallin sinun nauraa ihan vapaasti, mutta kun Nykytiede ihminen osaa laskea,sille Kreationisti ei voi mitään!! Ymmärrätkö mitä tarkoitan?

        Ymmärrän mitä yrität tarkoittaa. Mutta tiedemiesten "varmat faktat" on vain ihmisten omia arvioita. Tiede osaa laskea, muttei kaikkea sentään. Ihan ensiksi olisi hyvä laskea yksi ynnä yksi, niin joutuisi toteamaan, että ei tämä kaikki ole tyhjästä syntynyt. Miljoonat vuodet ovat keksitty vain peittämään valhetta.


      • jooooo
        tyranni.saurukset kirjoitti:

        Ymmärrän mitä yrität tarkoittaa. Mutta tiedemiesten "varmat faktat" on vain ihmisten omia arvioita. Tiede osaa laskea, muttei kaikkea sentään. Ihan ensiksi olisi hyvä laskea yksi ynnä yksi, niin joutuisi toteamaan, että ei tämä kaikki ole tyhjästä syntynyt. Miljoonat vuodet ovat keksitty vain peittämään valhetta.

        " Varmat faktat" kun ei ole Tiedemiesten omasta päästään keksittyjä! Vaan ihan Luonnossa jatkuvasti tapahtuvia muutoksia. Esimerkiksi juuri Mannerlaattojen liikettä!..laattojen liikkeestä pystytään laskemaan milloin ne ovat olleet yhdessä. Näitäkään tutkimustuloksia ei Kreationisti pysty kumoamaan.


    • "Ainakaan Herotodoksen aikaan Mesopotamiassa ei tietojen mukaan kasvanut muita puita kuin taatelipalmuja, mikä ei kelpaa laivanrakennukseen.
      Egyptissäkään ei ole sopivaa laivanrakennuspuuta kovin suuriin aluksiin, vaikka egyptiläiset laivoja akaasiasta rakensikin."

      Miksi menet sivuraiteille? Ei meidän tarvitse tietää, missä Nooa rakensi arkin.
      Meidän tarvitsee tietää, että se rakennettiin.
      Ateistin tarvitsee tietää, kuinka hän voi saada syntinsä anteeksi, tulla uskoon ja pelastua iankaikkiselta kadotukselta. Vasta kun tämä kysymys on ratkaistu, sen jälkeen voi tutkia muita asioita Raamatusta.

    • MinäTiedänTotuuden

      Kyllä se rakennettiin oikeasti ja paikka oli Kari Pekka Kyrön joen rannalla Mesapotomiassa eaat208 "ennen aikaa alienin tulemisen" tästä on todisteet ja ne saa lähettämällä pääministeri Sipilälle sähköpostia.

      • tyranni.saurukset

        Jos olet suuri tiedemies, niin pakkohan sinua on uskoa. Hae vielä tueksesi koko tiedeyhteisö, niin menee läpi. Niinhän jo Goebbels propagandaministerinä osasi manipuloinnin epäjalon taidon. Tässä hänen sitaattejaan, jotka sopivat evoluutioteorian valheeseenkin:

        ”Englantilaiset seuraavat periaatetta: kun kerrot valheen, kerro iso ja pysy siinä. He pitävät valheensa, silläkin riskillä, että näyttäisivät naurettavilta.”

        ”Kun valheen kertoo tarpeeksi monta kertaa, siitä tulee totta.”


    • Rudel

      Sehän karahti karille huhujen mukaan ararat vuoren päälle. Oliskohan jotain fossiilia jäljellä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      189
      7838
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      92
      3774
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      130
      3667
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      89
      2961
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      47
      2486
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      120
      2485
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      138
      2054
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      67
      1531
    9. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      64
      1395
    10. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      382
      1360
    Aihe