kun on olemassa C# ?
Vastaukset 10
- D-kiikku
Risuperse C ei ole juuri sen parempi kuin VB. Oikeat koodarit koodaa oikealla C:llä. Rekistereitä pitää hallita, eikä olla niiden vietävissä.
- codeking
Python on vielä parempi.
- trollerson
Riippuu vähän hommasta, mikä työkalu kannattaa.
Python on tiettyihin juttuihin erittäin hyvä. Toisiin taas ei.
- BASICisbasic
Kyllä. Helppous.
- Töttöröött
C-kielessä ja Basicissä on paljon samaa. Funktioita valmiina. Kerran löysin kirpputorilta vanhan ohjelmoitavan laskimen. Jossa ei muita kieliä kuin Basic. Heidän versionsa siitä. Laskimen hinta oli kaksi euroa. Mutta saatiinpa harrastettua matematiikkaa ja tuli ohjelmoitua jotain uuttakin. Kokeilin erilaisia tapoja tehdä vanhoja asioita. Ja sitä kokeilin, mihin tarkkuuteen laskin pystyy.
- Cepustus
C-kielessä ei ole yhtään funktiota valmiina. Funktioita löytää kirjastoista, mutta itse kielessä ei ole yhtään funkiota vakiona, kuten on esimerkiksi Pythonissa.
Mutta C-kieli on kyllä hyvä osata. Se pitäisi olla ensimmäisenä opetuskielenä. Kun osaa C:n, niin on helppo siirtyä assemblyyn tai sitten vaikka Pythoniin, jos tykkää enemmän tyttöjen kielistä. - ei-sovi-ekaksi
Cepustus kirjoitti:
C-kielessä ei ole yhtään funktiota valmiina. Funktioita löytää kirjastoista, mutta itse kielessä ei ole yhtään funkiota vakiona, kuten on esimerkiksi Pythonissa.
Mutta C-kieli on kyllä hyvä osata. Se pitäisi olla ensimmäisenä opetuskielenä. Kun osaa C:n, niin on helppo siirtyä assemblyyn tai sitten vaikka Pythoniin, jos tykkää enemmän tyttöjen kielistä.C-kieli on on jo pelkästään merkintätapojensa vuoksi huono 1. opeteltava ohjelmointikieli ja epäintuitiivinen. On tietenkin perua ajalta kun muisti oli kovin arvokasta ja sitä oli niukasti.
- Cepustus
ei-sovi-ekaksi kirjoitti:
C-kieli on on jo pelkästään merkintätapojensa vuoksi huono 1. opeteltava ohjelmointikieli ja epäintuitiivinen. On tietenkin perua ajalta kun muisti oli kovin arvokasta ja sitä oli niukasti.
C on yksinkertaisuudessaan loistava. Lähes vastaavaa syntaksia käyttävät monet muutkin nykyään suositut kielet. Ja esimerkiksi muuttujien pakollinen esittely helpottaa koodaamista, koska ei tule "vahinkomuuttujia" kuten vaikkapa Pythonissa.
Ensimmäisenä kannattaa nimenomaan opetella taloudellinen ohjelmointi. Vasta taitojen kasvaessa voi alkaa tuhlailemaan, jos kokee sen järkeväksi ohjelmointitavaksi.
Toisin päin on hankala oppia hyväksi ohjelmoijaksi, jos on oppinut jo huonot tavat. Cepustus kirjoitti:
C-kielessä ei ole yhtään funktiota valmiina. Funktioita löytää kirjastoista, mutta itse kielessä ei ole yhtään funkiota vakiona, kuten on esimerkiksi Pythonissa.
Mutta C-kieli on kyllä hyvä osata. Se pitäisi olla ensimmäisenä opetuskielenä. Kun osaa C:n, niin on helppo siirtyä assemblyyn tai sitten vaikka Pythoniin, jos tykkää enemmän tyttöjen kielistä.Onhan C:ssä se standardikirjasto.
Java,C,PHP,C#,Basic tai vaikka Javascript...
Onko lopulta hirveästi merkitystä. EI.
Lähinnä riippuu projektista mutta parempi hallita yksi kunnolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.571778Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt241402- 991052
- 45800
- 87773
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20589- 28581
- 31523
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56508Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30443