Super Kimi lähti matkaan panssaroidulla veturillaan!

Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un on aloittanut matkansa kohti Vietnamia, missä hänen on määrä tavata Yhdysvaltain presidentti Donald Trump. Kim salaisena pidetystä matkasuunnitelmasta alkaa tihkua tietoja julkisuuteen.

Uutistoimistojen saamien tietojen mukaan Kim matkustaa Kiinan halki Vietnamin rajalle panssaroidulla junallaan. Loppumatka Vietnamin pääkaupunkiin Hanoihin sujuisi autolla.

Kimin juna on lähtenyt liikkeelle, kertovat uutistoimistolähteet Pjongjangissa. Matkaa Vietnamin rajalle on linnuntietä, Keltainen meri kiertäen, noin 2 500 kilometriä. Koska Kimin on määrä saapua Vietnamiin tiistaina aamulla, matkaan on päästävä pian.

Ensimmäinen etappi junamatkalla on kiinalainen rajakaupunki Dandong. Uutistoimisto AFP:n mukaan asiakkaita on pyydetty poistumaan hotellista, josta avautuu näkymä Kimin junan matkan varrella olevalle rautatiesillalle.

Kim matkaa Pekingin kautta kohti etelää ja hänen määränpäänsä on Vietnamin rajalla oleva kaupunki Dong Dang. Siellä hän siirtyy autoon, jolla matkaa viimeiset 170 kilometriä Hanoihin.

Dong Dang sijaitsee Vietnamin Lang Sonin maakunnassa. Silminnäkijöiden mukaan Dong Dangiin on saapunut sotilaita, sotilasajoneuvoja ja kommunikaatiolaitteistoa.
https://www.youtube.com/watch?v=aZiQ89_s67Q

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      105
      7846
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      418
      6984
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      168
      5254
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      103
      4175
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      4086
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      73
      4082
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3822
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3510
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2370
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1949
    Aihe