Miten aloitatte päivän, aamupuurolla, kahvilla vai suorastaan jumppaateko että olette toimintakunnossa päivän haasteisiin?
Vastaukset 14
Arkiaamu - aamupuuro (Elovena) - kahvi - 50 kertaa leukaa tangolla - suihku ja sitten on hyvä alkaa päivä
Viikonloppu aamu vaikka kesäisin, muuten lähes sama mutta pyörällä 30km tai 60km tai 90 km lenkki. Siis kerran tai kaksi tai kolme kertaa tuo pyhäjärven täältä kaupungista näkyvä järvenselkä ympäri Rajaniemensillan kautta ja Ratinasta takaisin- Rauhallisemmin
Toni sulla on aika kova vauhti päällä?
Rauhallisemmin kirjoitti:
Toni sulla on aika kova vauhti päällä?
Kyllä se vauhti siitä ajanmyötä hiljenee. Jossain vaiheessa voi olla rollaattori ja sitten myöhemmin jossain yksityisessä palvelukodissa/keskitysleirissä/tuhoamisleirissä vaihdetaan vaipat kerran viikossa jos sittenkään
Mutta nyt mennään näin ja kun vauhti joskus loppuu niin toivon että loppuisi kerrasta ettei joutuisi kidutettavaksi yksityiseen palvelukotiin- Soten-päätarkoitus
toni.smolander kirjoitti:
Kyllä se vauhti siitä ajanmyötä hiljenee. Jossain vaiheessa voi olla rollaattori ja sitten myöhemmin jossain yksityisessä palvelukodissa/keskitysleirissä/tuhoamisleirissä vaihdetaan vaipat kerran viikossa jos sittenkään
Mutta nyt mennään näin ja kun vauhti joskus loppuu niin toivon että loppuisi kerrasta ettei joutuisi kidutettavaksi yksityiseen palvelukotiinSoten päätarkoitukseksi ilmeni tavoite pilkkoa terveydenhuoltoon liittyviä toimintoja erilaisiksi "yhtiökokonaisuuksiksi" joita voi helposti myydä ulkomaalaisille pääomasijoittajille, ja kauppasumma oli Berner-Sipilä, sekä kokkarepiireissä tarkoitus jakaa keskenään hyvien veljien ja siskojen kanssa tasan, ja rahat piilottaa veroparatiisitileille.
Kansallisomaisuuden varastamisesta "laillisin keinoin" on sotessa näennäisesti kysymys.
Näennäisesti sen takia, että maanpetturuudesta tosiasiallisesti on kyse.
Kokoomuksen menneen vaalikauden päätavoite olikin luoda "hallintarekisteri kuntoon" jotta voivat pedata edellytykset siirtää rahavarat, kansalta varastetut rahavarat, omille tileilleen veroparatiiseihin.
Ei hölmömpää johtamista voi olla kuin se, että luovutetaan päätäntävalta ja omien asioiden johtaminen ulkomaalaisille, joiden ainoa tavoite on "lääkitä" potilaat pysymään laitoksissa ja saada sen kautta oikeus laskuttaa verovaroista päivämaksua potilaiden pääluvun mukaan.
Jokainen voi arvata että "vihannesten" (=lääkkeiden voimalla tainnutettujen) määrä sängyissä on saatava mahdollisimman suureksi, jotta ulkomaalainen pääomasijoittaja tekee mahdollisimman suurta voittoa mahdollisimman vähällä työllä omiin taskuihinsa.
Mitä potilaiden vointiin tulee, mitä huonompi vointi saadaan potilaalla ylläpidettyä, sen parempi rahantulolle sijoittajan näkökulmasta.
Kun potilaita on "riittävästi" tulee rahaa itsekseen ilman markkinointitarvetta ja ilman tarvetta hyvään palveluun tai mihinkään.
Porvarit ulos tai muuten Suomen hukka perii ja katastrofi tulee jokaiselle vanhenevalle tai sairastuvalle. - Anonyymi
Rauhallisemmin kirjoitti:
Toni sulla on aika kova vauhti päällä?
Taitaa olla Tonin koira tuossa? https://youtu.be/LhI8xeeBVmo?t=45
- Anonyymi
Ei enää eloveenaa.
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa olla Tonin koira tuossa? https://youtu.be/LhI8xeeBVmo?t=45
Taidan katsella tuon elokuvan https://www.iltapulu.fi/tv/Max
(Max 2015). Seikkailuelokuvassa asenneongelmainen teinipoika Justin Wincott (Josh Wiggins) menettää veljensä Afganistanissa. Veljen kovia kokenutta sotakoiraa, Maxia, ollaan jo lopettamassa, mutta Justin saa koiran rauhoittumaan. Max adoptoidaan Wincottien perheeseen, mutta elämä traumatisoituneen koiran kanssa ei ole helppoa. Kun Justin saa vielä tietää hämäristä asekaupoista kotikonnuillaan, joutuu koko perhe hengenvaaraan. Pääosissa: Thomas Haden Church, Josh Wiggins, Luke Kleintank, Lauren Graham, Mia Xitlali. Ohjaus: Boaz Yakin. (106')
- kokemuspuhuu
Nusaus, kahvi ja puuro. Toimiva ratkaisu.
- Äidinpoika
Herään kun minua tarkistetaan, Eli äitini on ottanut multa viltin pois päältäni ja yöhousuni pois koivistani. Sitten pisulle aamu puurolle ja takas vessaan aamu toimille. Sitten mun huoneeseeni ja äitini pukee mut eikä ota kuuleviin korviinsa että 14 vuotias poika osaa itsekin pukea itsensä.
Ja äitini tarkistaa reppuni sekä laittaa sinne oikeat kirjat mulle kouluun. Sen jälkeen se pistää mut ovesta pihalle ja kertoo mulle milloin se tulee duunistansa kotiinsa. Se on mulla aamu rutiini olen usein miettinyt että jos ei ole äitiä aamulla mun kimpussani? niin miten mitä sitten teen sen aamun. - gaffeguzettaa
Kuivat käteen, kuppi tsumppia ja juustosämpylä.
- vierailia
Nuku pommin ja kun vanhempasi tulevat kotiin ne antavat sulle palkinnon.
- Anonyymi
Ensin kännykkä kouraan ja vessaan, aamutuukat pönttöön ja sitten suihkun kautta aamupuurolle. Joka aamu sama rutiini, ei tarvi ajatella mitään ennen kuin on kunnolla hereillä.
- Anonyymi
pottuja, "märrän" puolikymmentä, ja sit. lasi vettä kahvia, ja teetä kkaa, kakka, ja kaakaoa, ja sit menox.
- Anonyymi
Hyvä aamu alkaa raikkaalla kylmällä lasillisella nestemäistä typpeä. Jos aamulla on muutoin kankea herätä, voit motivoida itseäsi sekä tekemällä yön änäreistä pitkävedon, että hankkimalla jäätävän kusihädän aamuksi.
Jos silmä meinaa lupata, voit aina tilata kaverin (Tommin) soittamaan videopuhelun aamutuimaan.
Jos vielä spesifimpejä vinkkejä kaipaatte, Väkisinauttajat osaavat aivoituksiaan avata.
Heräilemisiä toivottaa koko Väkisinauttajaien poppoo!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411563- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69946Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi296820- 68743
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37629
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7591- 60587
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571