minne biokaasu on unohtunut

pannaanhaisemaan

tuulivoimasta vain vouhkataan. Biokaasusta ei kukaan sano sanaakaan. Kiinnsotasi kuulla mielipiteitä. Kotitalouskoon biokaasulaitokset ( toimii kuulema nepalissa ainakin ja muinaisessa kiinassa jo, olennöhnyt kuvia netissö) biokaasu valmistus maatiloilla. Biokaasuautot?

9

90

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhaope

      Biokaasun laaja käyttö voisi haitata sähkön siirtobusisnestä...

    • Kaasua

      Samaa olen ihmetellyt miksi sähköstä on tullut päättäjille se ainoa oikea. Tavallisen bensiiniauton muuttaminen bensiini/kaasukäyttöiseksi maksaa noin 2500 euroa kun Trafi maksaa siihen tukea tonnin. Hyvä juttu asiasta:

      https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/752358-vesan-perhe-saastaa-autoilussa-400-ekk-vaikka-ajokilometreja-kertyy-kahdelle

      Nyt kun suunnitellaan miten lisättäisiin sähköautojen hankintatukea niin eikö olisi paljon parempi suunnata se raha tälläiseen toimintaan? Jos valtio maksaisi vaikka sähköauton hankintatuen verran autojen muuttamiseksi tälläisiksi autoiksi niin monikin näin tekisi veikkaan. Kotimaista bioergiaa joka tuo työtä kotimaahan. Päästöt vähenee siinä kuin sähköautossakin mutta kaasu on tuotettu puhtaammin.

      Joku tahoon selvästi onnistunut lobbaamaan sähkön autojen voimalähteeksi eduskunnassa mutta toivottavasti järki voittaa.

    • biokossuavoijuoda

      Biokaasun polttaminen tuottaa hiilidioksidia ilmakehään, ihan kuin muutkin kaasut. Myös kaikkien biopolttoaineiden polttaminen tuottaa hiilidioksiiddia ilmakehään. Ilmastonmuutos toteutuu kaikilla päästöillä, ei ole olemassa vaaratonta hiilidioksidia jota voi vapaasti tuprutella.

      • Veli-Q

        Biokaasuñ hiili on otettu alunperin ilmakehästä (samoin synteettisen metaanin hiili) eikä biokaasun käyttö lisää hiilen kiertokulkua luonnossa eikä hiilidioksidipäästöjä. Jos jätteiden annetaan vain märäntyä kasassa, polttoainehyöty jää saamatta ja hiili menee hiilidioksidina ilmakehään. Fossiilisen hiilen polttaminen taasen lisää hiilidioksidin määrää ilmakehässä, koska hiili on kaivettu syvistä maakerroksista.

        Suuren sähköauton akun tuottaminen lisää hiilidioksidipäästöjä 17,5 tonnia. Maailmassa sähkö tuotetaan vielä valtaosin fossiilisilla polttoaineilla. Tappiot akun lataamisessa, kun lasketaan kaikki tappiot voimalaitoksesta akkuun, ovat noin 50 %. Sähkön tuottamisessa fossiilisista on hyötysuhde vain 40%.


    • Anonyymi

      Paljonko Tuulimylly-yhtiö maksaa yhdestä valtuuston jäsenen tuulivoimaa puoltavasta äänestä?!! Korruptio jyllää!!

      1000 eur/ ääni?

    • Anonyymi

      Tukiaiset loppuneet kun Siplä keksi uusia kohteita verorahoille.Rahat riittää vain uskollisille jäsenille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10901
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe