vaikka on laitoshoidossa. Järkyttävää.
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/ed9def46-bebf-41f8-8553-8f42d330ac59
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/ed9def46-bebf-41f8-8553-8f42d330ac59
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Sipilälle ei enää rakennekynsiä, johan tässä vammaisetkin hermostuu.
sipilä on vain pelkkä PERÄAUKKONSA REUNAT !
Ja meillä leikitään hyvinvointivaltiota.
Raivostuttavaa.
On lyhyt muisti äänestävällä kansalla, kun tämäkin asia nähdään pelkästään sipilän vikana.
Kokoomuksen ja Keskustan Paremminvointivaltio.
"Me laitetaan Suomi kuntoon"
"Laitetaan taseet työhön"
"SOTE:lla 3Mrd säästöt"
Täyttä kusetusta alusta loppuun.
Hoitosopimuksessa pitää lukea, että kynnet hoidetaan. Silloin hoito on hinnoiteltu ja mukana laskuissa. Muuten käy tällä tavalla. Ei siinä yksi vanhus paljon paina, kun Espericaren ja Attendon johtajat laskee bonuksiaan. Ne on tärkeämpiä.
Sitä varten mummoille jää eläkkeestä hoitomaksujen jälkeen rahaa, että niillä voi ostaa palveluja. Meidän mummolle ne riittävät ihan hyvin jalkahoitoihin, kampaajaan, vaatteisiin jne. On omaisista kiinni säästetäänkö ne rahat perintöön vai käytetäänkö mummon iloksi ja arjen helpotukseksi.
Ei ole hoitajankaan helppo sanoa omaisille, että voisiko mummolle ostaa sitä ja tätä, jos eivät itse älyä.
Jutussa kerrotaan että hoivakodissa kynnet hoidettiin mutta nyt laitoshoidossa (ilmeisesti julkisella puolella) ei enää hoideta koska jutussa luki että kunta oli sanonut että kynsihoitoon ei ole varaa.
Riippuu mitä on yksityiseltä ostettu. Julkiselle puolelle voi myös ostaa palveluja, mitkä eivät hoitoon kuulu.
Ei sitä mummoa pidä yhteiskunnan harteille jättää. Vaan huolehtia.
Ei eläkkeestä tarvitse jälkikasvulle säästää. Ainoastaan ne, mitä on työelämässä saanut säästöön, voi harkita jättävänsä lapsille.
Muutenkin älytön ajatus, eikö itse saa käyttää omia rahojaan?
Eipä kai. Mutta parempi sitten lapsille, kuin valtiolle.
Miettikääpä kannattaako tänne ottaa näitä matuja ja mamuja eläteiksi?????
Eikö nekin rahat olisi voinut käyttää järkevämmin , vaikkapa vanhusten hoitoon?
Kyllä olette suvakit ajattelemattomia.
Ennen rahat näille ulkomaan tulijoille kun omille heikossa asemassa oleville vanhuksille jotka tarvitsisivat parhaan mahdollisen hoivan.
Eipä tunnut mukavalta kun täällä on näitä terroristeja , raiskaajia ja ryöstökoplia mitä ei ennen ollut. Lisäksi näitä muita jotka eivät sopeudu tänne.
Kiitos Sipilän.
Ja muiden ajatelemattomien ihmisten.
Joissakin tapauksissa hoitajilla ei ole edes oikeutta hoitaa vanhuksen kynsiä. Matosukkiakaan ei saa ottaa pois jos mummo ei anna lupaa.
Jutussa olisi ollut hyvä mainita mikä kunta kyseessä.
Ei löydy rahaa hoitaa mummojen käsiä, kun miljardeja euroja vuodessa menee hyväkuntoisten nuorten ulkomaalaisten muslimimiesten "tarpeisiin".
Tämä idioottimainen mädätys pitää hoitaa kuntoon!
Paperittomat jopa raiskanneet maahantunkeutujat kyllä hammashoidonkin heti. Uudet puhelimet, viisi ateriaa päivässä ym. edut. Hallitus on sen mummoiltamme leikannut.
Olen vanhus. Saan hammaslääkärin nopeasti, jopa määräaikaiset tarkastukset. Lääkäriin pääsen tarvittaessa heti. Kerran vuodessa laajat laboratoriokokeet, tarvittaessa pääsee koska vaan. Syön monta ruokaa päivässä.
Taidat olla yksittäis tapaus.
Kaikki eivät ole noin onnellisessa asemassa.
Enpä ole, minulla on 4 sisarusta, kyllä he kaikki saavat hoitoa ja kuntoutusta tilanteidensa mukaan. Ihan julkisilta. Kuulolaitteet, polvet,, lonkat . Tahdistimet... Jos vanhus ei osaa, voipi ne lapset auttaa aikojen tilaamisessa jne.
Kynsien hoito ei kuulu myöskään kotihoidon palveluihin, vanhuksilla on monesti niin vaikeat kynnet, että siihen tarvitaan ammattilainen. Kotihoito kyllä tietää neuvoa, mistä saa tilata kotikäynnille tai laitokseen jalkahoitajan.
Meilläpäin ainakin sotaveteraaniliitto kustantaa kaikenlaisia hoitoja vanhuksille, esimerkiksi hierontaa, kampaajan tai juuri kynsihoitoja.
Myös julkisen puoleen hoitoon voi ostaa palveluita omaisen jos raaskisi. Sukulaismummon pojat eivät ole ahneita, mummolla käy jalkahoitaja ja käsihoitaja, fysioterapeutti liikuttamalla ja voimistelua, kampaajan maksavat. Samoin aikoinaan sisarelleni kampaaja ja jalkahoito, vaikka oli ihan petipotilas.
Mamuilla ei ole mitään tekemistä mummojen kynsi/jalka/hiustehoidon kanssa. Omaiseni kuoli v. 2000,. Kyllä nuo asiat hänelle edunvalvoja maksoi potilaan varoista. Sairaalassa oli joku summa rahaa jos sattui kampaaja/jalkahoito käymään osastolla, saattoivat hoitajat myös omaiselle maksaa tarpeen mukaan kyselemättä .
Se onkin pois hoitajavahvuudesta.
Mummelit joutuu oleen vaipat märkinä yms. Kun on niin vähän hoitajia.
Onhan näitä tapauksia tiedossa.
Sekään ei johdu mamuista. Ja kuten sanoin, 90-luvulla myös vanhus kustansi itse jalkahoidot, hiukset, mahdolliset muut asiat.
Näyttää pahalta sieni-infektiolta eli vaatii lääkärinhoitoa ja kynsihoitoa.
Eikös me Käteisen tuhoista tässä vieläkin nautita...?