Miksi Jeesus antaa aina anteeksi?

Koska se on ylipapin tehtävä. Ylipappi eli sitä varten.

11

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erinomainen video aiheesta, jossa selostetaan havainnollisesti aihetta.

      Why Jesus Always Forgives (High Priest Typology/Prophetic Parallels)

    • Nyt on vielä mahdollisuus pyytää syntejä anteeksi ja alkaa tehdä täyttä totta uskon elämässään. Aikaa on vähän. Tee jo tänään elämäsi parhain päätös. Anna elämäsi Jeesukselle kokonaan. Hylkää syntielämä ja ala elämään todellista elämää Jeesuksen kanssa.

    • Wastarannan.Kiiski

      Mitä ihmettä se tarkoittaa, että antaa elämänsä Jeesukselle? Siis ihan oikeasti ja käytännössä, ilman mitään hilipatihippan lässynlässyä.

      Pitääkö liittyä johonkin kerhoon? Pitääkö lausua jotkin taikasanat? Pitääkö alkaa noudattaa jotain hassuja tapoja ja rituaaleja?

      Jos ei, niin kerro ihmeessä, mistä on oikeasti kysymys.

      • <<mistä on oikeasti kysymys. >>

        Nöyrtymisestä Jumalan tahtoon.


      • naurettavaa.hommaa
        Yksi_usko kirjoitti:

        <<mistä on oikeasti kysymys. >>

        Nöyrtymisestä Jumalan tahtoon.

        "Nöyrtymisestä Jumalan tahtoon."

        Mitä se sitten käytännössä tarkoittaa...sitäkö että esim pystyttää teltan olohuoneeseensa tiettynä aikana ja siunailee steariinipötkylöitä?


      • naurettavaa.hommaa kirjoitti:

        "Nöyrtymisestä Jumalan tahtoon."

        Mitä se sitten käytännössä tarkoittaa...sitäkö että esim pystyttää teltan olohuoneeseensa tiettynä aikana ja siunailee steariinipötkylöitä?

        Juuri nuo ottamasi esimerkit eivät ole välttämättömiä. Mutta se, että kuuntelen Pyhän Hengen ääntä. Tiedän Raamatusta, mitä Sana opettaa ja jos teen toisin, niin omatunto kolkuttaa.


      • naurettavaa.hommaa
        Yksi_usko kirjoitti:

        Juuri nuo ottamasi esimerkit eivät ole välttämättömiä. Mutta se, että kuuntelen Pyhän Hengen ääntä. Tiedän Raamatusta, mitä Sana opettaa ja jos teen toisin, niin omatunto kolkuttaa.

        "Tiedän Raamatusta, mitä Sana opettaa"

        Tajuatkohan yhtään, mitä taas höpiset!

        Sinähän opettelet pelkästään VIDEOISTA toisten tulkintoja, etkä edes usein ymmärrä näitä videoita.


      • naurettavaa.hommaa kirjoitti:

        "Tiedän Raamatusta, mitä Sana opettaa"

        Tajuatkohan yhtään, mitä taas höpiset!

        Sinähän opettelet pelkästään VIDEOISTA toisten tulkintoja, etkä edes usein ymmärrä näitä videoita.

        Olen kyllä lukenut Raamatunkin läpi ainakin pariin kertaan. Messiaanisten juutalaisten videoista saan syvällisempää Raamatun tietoa. Herra siunatkoon heitä. Jumala on antanut heille niin paljon enemmän viisautta ja ymmärrystä kuin kenelläkään kristityllä.


    • Lopun tuomiolla ei tule niin olemaan ,että anteeksi annetaan kaikille kun ja jos uskomme raamatun tekstiä .Puolet uskovistakin tulee saamaan oven läimäsyn nenän edestä kiinni ja Kuningas sanoo ,,,en tunne teitä.
      W.Kiiskelle ......Jumalan vastaanottaminen on helppoa .Täydellä sydämmellä sanoo Herralle .Tahdon olla sinun omasi Herra .Annan Jeesus hallitusvaltani sinulle itsestäni kokonaan .Tule ja asetu sydämmeeni asumaan .
      Tuon kun sanoo ääneen ja kokosydämmisesti niin voi alkaa odottaa jo .....ja kun kerran on tuntenut Hengen sen uudesti syntymisen ja kenties ollut Henkeä täynnä niin ei koskaan halua luopua Hänestä ...tiedän sen ..tällainen syntisäkki ,joka koki totaali muutoksen.

      • Kiitos Herralle, että olet nyt Herran oma! Totta kirjoitit myös tuosta lopun tuomiosta. Käännyttävä on ennen sitä. Joten jos joku ei vielä tunne Herraa, niin kiiruusti nöyrtymään ja Herran luo. Se on elämän tärkein asia. Asia, joka koskee elämää ja kuolemaa.


    • Yksi_ usko .Näin on .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      139
      3887
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      339
      2805
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2229
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      45
      2073
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      14
      1803
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1605
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      156
      1342
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1232
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      92
      1067
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      54
      1041
    Aihe