näyttely puoluekokoukseen

muori

Kun meistä moni on puoluekannaltaan entinen SMP:LÄINEN ja monesti sitä jo toisessa sukupolvessa,meillä saattaa olla esineistöä tallessa siltä ajalta.
Emmekö voisi pitää näyttelyn niistä puoluekokouksessa?
Luin tuossa juuri puolueohjelmaa vuodelta-67 ja
kappas vaan,sehän olisi ihan toimivaa sanomaa nykypäivänäkin !

5

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukkeli

      Toivon,että Arska näyttelisi... jääköön sanomatta. Se olisi kuitenkin fantastista ja hyvin savolaista! Hänellä on puolueen pelastus, arvaa missä...!?

    • Tervet Arskas

      Helpoin olisi järjestää näyttely:
      "SMP - Perset saavutukset Suomen historiassa"!

      Sitä kuvaavan tyhjän paperin voisi saada halvalla.
      Vai olisiko Poudiaisen Einarin mopo löydettävissä.
      Tietysti voisitte laittaa yhden johtolangan Vennamo-Dynastin varojen salaisille lähteille. Vaikka punaisen villaisen narun...

      • tosisellanen

        Sopii herjata SMP:TÄ.sILLÄ OLI AIKOINAAN 18 KANSANEDUSTAJAA,ENNENKUIN SILLOINEN MAALAISLIITTO
        OSTI SKYPPILÄISET ULOS,KOSKA PELKÄSI vENNAMON VALTAA.kYLLÄ vENNAMO TODELLA HOITI IHMISTEN ASIOITA,IHAN KOKREETTISESTI.jÄRJESTI MAITA VETERAANEILLE,KUN TALOLLISET EIVÄT OLISI LUOVUTTANEET SENTTIÄKÄÄN OMISTAAN.
        mISTÄ MOINEN TÖRKYTYYLI ?Taidat olla niitä stasilaisia .

        -


      • kaikki
        tosisellanen kirjoitti:

        Sopii herjata SMP:TÄ.sILLÄ OLI AIKOINAAN 18 KANSANEDUSTAJAA,ENNENKUIN SILLOINEN MAALAISLIITTO
        OSTI SKYPPILÄISET ULOS,KOSKA PELKÄSI vENNAMON VALTAA.kYLLÄ vENNAMO TODELLA HOITI IHMISTEN ASIOITA,IHAN KOKREETTISESTI.jÄRJESTI MAITA VETERAANEILLE,KUN TALOLLISET EIVÄT OLISI LUOVUTTANEET SENTTIÄKÄÄN OMISTAAN.
        mISTÄ MOINEN TÖRKYTYYLI ?Taidat olla niitä stasilaisia .

        -

        jotka ei suostu ihailemaan ja kumartamaan perussuomalaisten meininkiä


      • kaikki kirjoitti:

        jotka ei suostu ihailemaan ja kumartamaan perussuomalaisten meininkiä

        Perussuomalaiset, joista on hauska ja huurorin kylläinen lyhennys tännekin lanseerattu: Perset, on Hyvin varteenotéttava Poliittisen Voiman osoitus suomalaisessa demokratiassa!
        Sen kannattajakuntaa ovat (puolueettomien tutkimusten mukaan) turhautuneet maalta kaupunkeihin muuttaneet, omissa asioissaan epäonnistuneet lähiöiden asukkaat. Heitä puuttuu usein luntevat sosiaalisen kanssakäymisen muodot ja halu (motivaatio) opiskelemiseen edes politiikan peruskäsitteisiin.
        Siitä syystä paatoksellinen, muiden syiksi lukemisia ilmaisuja käytetään, kuten: Rosvot kiinni, seteleselkärankaiset, kyllä kansa tietää jne. Vaikka nämä ovatkin jo edesmenneen Vennamon lanseeraamia ajatuksia, sama ilmiö tehoaa heihin, kuten nyttemmin Tony Halmeen toistuva puhe muiden politiikkaan kansan valitsemien valehteleminen, sotaveteraanien "unohtaminen" yms jolle ei edes haluta totuudellisia pohjia.
        Sitä samaa tyhjää populismia on julistukset "vanhojen puolueiden" tahallisista väärinkäytöksistä, "Vain me puhumme totta!"
        "Halme - ainoa rehellinen" jne jne

        Summa summarrum:
        Perussuomalaiset tulevat ryminällä tulevissa kaikissa vaaleissa saamaan runsaan enemmistön Suomen kansan äänestäjien kannatuksen. Soinista tulee Suomen Presidentti, Halme poliisi- ja asevoimien ministeriksi, Vistbacka pääministeriksi, se mikäsenytolikaan Ylöjärveltä valtionvarain ministeriksi, Saarakkala saa johdettavakseen kauppa- ja teollisuusministeriön,
        JKa nimitetään SuoPon johtoon, Mirja vantaalta opetusministeriksi, jne

        Näin on Suomella Loistava Tulevaisuusus!
        Onnea valitsemallaan tiellä!

        Eikös ollutkin positiivisesti tukevaa tekstiä?
        Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4571
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3142
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2889
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1657
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      40
      1456
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      987
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      891
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      24
      878
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      864
    Aihe