Diabeetikoilta pilataan

h4uihvu34

Diabeetikot eivät jatkossa voi suorittaa lainkaan varusmiespalvelusta, Diabetesliitto kertoo tiedotteessaan. Liitto perustaa tietonsa Pääesikunnan antamaan päätökseen, jonka se on saanut tietoonsa.

Liiton mukaan pääesikunnan päätöksessä vedotaan palvelusturvallisuuteen kohdistuviin riskeihin, ja taustalla on Sotilaslääketieteen keskuksen asiantuntijatyöryhmän tekemä raportti. Jatkossa diabeetikot sijoitetaan palveluskelpoisuusluokkaan C.

Ykköstyypin diabeetikoiden mahdollisuus käydä varusmiespalvelus on katkaistiin jo viime vuoden helmikuussa.

Puolustusvoimissa on palvellut tyypin 1 diabeetikoita vuodesta 2001 lähtien. Vuosina 2001–2017 asepalvelukseen astui 120 diabeetikkoa.

Puolustusvoimain diabeteshoitaja Anneli Rautuoja kertoi Ylelle vuosi sitten helmikuussa, että päätös keskeytyksestä johtuu siitä, että diabeetikkovarusmiesten palveluksesta vastaavat henkilöt ovat siirtymässä tai siirtyneet eläkkeelle. Hän itse jää eläkkeelle kesällä, ja diabeteslääkärinä toiminut professori Timo Sane on jo eläköitynyt.

– Tämä on tosi valitettavaa. Palvelukseen astuneet diabeetikot ovat todella motivoituneita ja hyväkuntoisia. Heille tämä mahdollisuus on ollut todella iso asia ja heiltä on tullut erittäin paljon kiittävää palautetta, Rautuoja sanoo.

Anneli Rautuoja toivoi tuolloin, että Pääesikunta olisi jatkanut diabeetikkojen mahdollisuutta asepalvelukseen. Näin ei Diabetesliiton tiistaisen tiedotteen perusteella kuitenkaan käynyt.

Diabetesliitto on pettynyt päätökseen. Se on kirjelmöinyt Pääesikunnalle ja tuonut esiin maanpuolustushalukkaiden diabeetikoiden harmistuksen.

– Mahdollisuus suorittaa asepalvelus on ollut tärkeä tasa-arvon kannalta. Kategorinen päätös kaikkien diabeetikoiden varusmiespalveluskäytännön päättymisestä ei huomioi diabeteksen yksilöllisyyttä niin hoitomuodoissa kuin hoidon vaativuudessa, Diabetesliiton sosiaali- ja terveyspoliittinen asiantuntija Laura Tuominen-Lozic toteaa tiedotteessa.

https://yle.fi/uutiset/3-10662294

0

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        138
        6305
      2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        70
        5227
      3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        14
        3675
      4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        121
        3270
      5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

        sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
        Maailman menoa
        111
        2418
      6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        71
        2276
      7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

        Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
        Maailman menoa
        1
        2018
      8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

        Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
        Maailman menoa
        27
        1618
      9. Sinä et halunnut sitoutua

        Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
        Ikävä
        16
        1283
      10. Onko kaivattusi spesiaali?

        Millä tavalla ja miten?
        Ikävä
        80
        1174
      Aihe