Katolisen kirkon arvovalta romahtanut

kajkdjife

Tuo pitkittnynyt rämpiminen pedofiliakohussa ja erityisesti uhrien mitätöinti ja tekojen peittely ja salailu, jotka jatkuu edelleen tämän viimeisenkin kokouksen jälkeen, on jo surkeaa katseltavaa.
Puheet ja teot ovat ristiriidassa ja menee uskottavuus.
Katolisen kirkon kriisi jatkuu ja pahin on vasta tulossa. Kohun myötä osallistuminen on romahtanut Irlannissa ja Etelä-Amerikassa

12

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JohannesPaavaliPyhä

      Juu, mutta Suomessa ihmiset suorastaan jonottavat katolisen kirkon ovella, koska me kaikki haluamme kääntyä esi-isiemme uskoon. Onhan katolinen kirkko sentään ainoa oikea pyhä ikuinen neitseellinen täydellinen Kristuksen alkuperäinen kirkko!

      Pakkoluterilaisten iljetysten likaiset valheet eivät voi katolista kirkkoa vahingoittaa. Henkipatto perverssi luopiomunkki Luther on päätymässä historian roskakoriin.

      Mitäs vielä... Ai niin, katolinen liturgia on niin kaunis, että alan itkeä, kun ajattelen sitä.

      ”Pedofiliakohu” on vain homojen hallitseman median keksimää hölynpölyä, jolla katolista kirkkoa yritetään tahrata. Jos nyt jossain joskus on ollut yksi tai kaksi kelvotonta katolista pappia, niin katolinen kirkko on kuitenkin puhdas, koska sen on perustanut itse Jumala taivaan korkeuksissa enkelikuoron laulaessa taustalla hoosiannaa.

      • historiasta.luettua

        Katolinen kirkko on arvaamaton, ei aina tiedä mitä seuraavaksi tapahtuu. Pimeä keskiaika kertoo paljon.


      • JohannaÄllä

        Luuletko olevasi hauskakin? Myhäile vain pakkoluterilaisessa "onnessasi", kunnes jokin seuraavista hallituksista poistaa kirkollisveronne ynnä muut meitä veronmaksajia rasittavat lehmäkauppanne, niin pääsen ottamaan ilmeestäsi uuden kuvan.


    • katolistaviisautta

      Ilmeisesti teidän päähänne ei millään mahdu se tieto, että katolinen kirkko on ainoana selvittänyt jopa vuosikymmenten takaiset tapaukset ja epäilyt. Siksi niitä on niin paljon.

      Muutama kuukausi sitten kauhisteltiin kilpaa ns. Pennsylvanian raporttia. Sen epäillyistä on elossa vain kolme. On kuin isovanhempani syyttäisivät jotakin Juho Kusti Paasikiveä!

      Kuten täälläkin ollaan huomautettu, meillä Kyllikki Saari joutui 1950-luvulla luterilaisen kirkkoherransa ahdistelemaksi (ja ehkä myös murhaamaksi). Samanlaista on kertonut nuoruudestaan julkisuudessa mm. rouva Tellervo Koivisto. Koska näitä KOTIMAISIA tapauksia aloitetaan tutkia ja selvittää? Koska luterilaiset alkavat pyytää niitä anteeksi? Nämä ovat vain jäävuoren huippua! Luterilaisia pastoreita on vuosien varrella tuomittu lapsiinsekaantumisesta täällä MEILLÄ. Koska niistä uutisoidaan?

      Katolinen kirkko on Kristuksen kirkko tässä ajassa. Sen arvovalta ei riipu yhdestäkään ihmisestä, ei edes paavista!

      • lohkolaatikko

        KARDINAALI Pell tuomittiin EILEN lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Kyseinen KARDINAALI on osallistunut NYKYISEN PAAVIN valintaan. Kyseinen KARDINAALI on toiminut Vatikaanin budjettipäällikkönä, mikä on Vatikaanin hallinnossa KOLMANNEKSI KORKEIN virkatehtävä.

        Ja mitä siihen toteaa "katolinen viisaus"? Noh, hän alkaa selittää jostain luterilaisesta kirkkoherrasta, joka 70 vuotta sitten ahdisteli Kyllikki Saarta.

        Hän muistaa myös Tellervo Koiviston maininneen jotakin papista, joka 80 vuotta sitten käyttäytyi epäsopivasti.

        Aika epätoivoista?


      • suuri.ero
        lohkolaatikko kirjoitti:

        KARDINAALI Pell tuomittiin EILEN lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Kyseinen KARDINAALI on osallistunut NYKYISEN PAAVIN valintaan. Kyseinen KARDINAALI on toiminut Vatikaanin budjettipäällikkönä, mikä on Vatikaanin hallinnossa KOLMANNEKSI KORKEIN virkatehtävä.

        Ja mitä siihen toteaa "katolinen viisaus"? Noh, hän alkaa selittää jostain luterilaisesta kirkkoherrasta, joka 70 vuotta sitten ahdisteli Kyllikki Saarta.

        Hän muistaa myös Tellervo Koiviston maininneen jotakin papista, joka 80 vuotta sitten käyttäytyi epäsopivasti.

        Aika epätoivoista?

        On kuin hyttysen surinaa siihen verrattuna mitä, katoliset piispat ja papit ovat saaneet aikaiseksi vuosikymmenien aikana.


      • Usko.Toivonen

        >> Ilmeisesti teidän päähänne ei millään mahdu se tieto, että katolinen kirkko on ainoana selvittänyt jopa vuosikymmenten takaiset tapaukset ja epäilyt. Siksi niitä on niin paljon >>

        Katolinen kirkko on toiminut omalla tavallansa, peitellyt, pimittänyt pahuutta kirkossa.

        Jopa suojellut pahaa, eli paholaisen tekoja kirkossa.

        Onko silloin kysymys Kristuksen kirkosta?

        Sama meno näkyy jatkuvan, suuri hallintokoneisto koostuu ihmisistä, joilla jokaisella on omat intressinsä ja mahtavat ihmiskunnia valta-asemat.

        Mieluummin pidetään siis paha kirkossa, kuin suoritetaan puhdistus, "poistakaa paha keskuudestanne", kuten Jumalan tahto olisi.

        Tottakai katolinen kirkko instituutiona saattaa kestää, koska saavutetuista valta-asemista pidetään kiinni ja sen vuoksi tarvitaan pahoja pönkittämään valtaa.


      • JohannaÄllä
        lohkolaatikko kirjoitti:

        KARDINAALI Pell tuomittiin EILEN lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Kyseinen KARDINAALI on osallistunut NYKYISEN PAAVIN valintaan. Kyseinen KARDINAALI on toiminut Vatikaanin budjettipäällikkönä, mikä on Vatikaanin hallinnossa KOLMANNEKSI KORKEIN virkatehtävä.

        Ja mitä siihen toteaa "katolinen viisaus"? Noh, hän alkaa selittää jostain luterilaisesta kirkkoherrasta, joka 70 vuotta sitten ahdisteli Kyllikki Saarta.

        Hän muistaa myös Tellervo Koiviston maininneen jotakin papista, joka 80 vuotta sitten käyttäytyi epäsopivasti.

        Aika epätoivoista?

        Perehtykää tähän asiaan hieman enemmänkin kuin vain punavihreän Repo-Radion "uutisoinnin" kautta.

        Tämä mainittu kardinaali olisi mukamas väärinkäyttänyt jotakuta messun jälkeen Melbournen katedraalin sakaristossa, jonka on kuin Helsingin rautatieasema, sillä mikään ovista ei ole kiinni ja väkeä lappaa edes takaisin . Tämän todistivat lukuisat uskottavat todistajat, mutta punavihreillä "tuomareilla" oli tietenkin oman agendansa.

        Katson rauhassa viimeisen tuomion, kun Kristus tulee kunniassa takaisin. Silloin saamme takuulla nähdä saman tilanteen takuulla ihan toisinpäin. Meitä katolilaisia eivät vainot pelota.


      • Poista.paha

        Nämä katolisen kirkon pimittämät pimeyden teot tulevat nyt esille ja itse paavi on ne tunnustanut.

        On aika outoa lukea kuinka papistoa halutaan valheellisesti, väärin perustein puolustaa, hyväksikäytttyjen todistukset pyritään häivyttämään, mutta ei se onnistu enää nyky ajassa.
        Ennen katolinen kirkko hallitsi myös maallisesti, mutta ne ajat ovat jo ohi, nyt totuus pääsee vihdoinkin esille, saatanan työkalujen pimeyden teot tulevat valoon.

        Mitenhän Kristus suhtautuu valheen puolustamiseen totuuden sijaan?
        Islamin uskossa saa valehdella niin paljon kuin kerkiää islamin uskon hyväksi, mutta Kristukseen uskovien osalta on käsky pysyä totuudessa.


    • porttokirkko

      "katolista viisautta"
      Ja nainen oli puettu purppuraan ja helakanpunaan ja koristettu kullalla ja jalokivillä ja helmillä ja piti kädessään kultaista maljaa, joka oli täynnä kauhistuksia ja hänen haureutensa riettauksia.

      • juuri.noin

        Osuit naulankantaan !


      • JohannaÄllä

        Sinä näytät näkevän aika sairaita unia, mutta kun protestantista on kysymys, mikään ei meikänaista yllätä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      22
      4051
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3734
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      30
      2664
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      21
      2619
    6. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      38
      2365
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2346
    8. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2339
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2296
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe