Pirkko Kanervo täysin väärässä

56u3e5t3et

"Karjalasta ja karjalaisista ei kuitenkaan Suomessa puhuttu juuri mitään pitkään sotien jälkeen. Historiantutkija Pirkko Kanervon mukaan taustalla on osaltaan häpeä."

Höpöhöpö. Neuvostoliitto kielsi Karjalasta puhumisen sodan jälkeen .

"Me tavallaan itse varmistimme sen, että menetimme Karjalan lopullisesti. Meillä olisi kenties ollut mahdollisuus päästä Neuvostoliiton kanssa sopimukseen, jos olisimme pysyneet talvisodan rauhansopimuksessa."

Höpöhöpö. Neuvostoliitto ei halunnut noudattaa talvisodan rauhansopimusta vaan halusi Suomelle saman mittakaavan ratkaisun kuin Baltian maille. Kuten Molotov sanoi marraskuussa 1940 Berliinissä. Ei ole mitään tietoa että Neuvostoliitto olisi halunnut palauttaa Karjalan Suomelle.

Karjalasta ja karjalaisuudesta vaiettiin Suomessa vuosikymmeniä. Esimerkiksi koulujen oppikirjoissa ei takavuosikymmeninä puhuttu Karjalasta juuri mitään.

Höpöhöpö. Kuten aiemmin sanoin Karjalasta ei voitu Suomessa puhua koska Neuvostoliitto piti sitä neuvostovastaisuutena.


https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=185&artikel=7158250

7

1067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6ik56juher

      Harvinaisen hölmö tutkija tämä Pirkko Kanervo. Kaikki hänen väitteensä on helppo kumota.

    • ol6ij5trujh4r5

      Vasemmistolainen naistutkija. Tarvitseeko enempää sanoa.

    • 78ok5tuj5r

      Vastuutonta mennä Ruotsin radioon puhumaan tuollaista soopaa.

    • Anonyymi

      Tämä Kanervo on näitä Venäjän trollitehtaalle annettuja tehtäviä tukevan kotimainen, mitättömän pienen, vähemmistön edustaja (yhdessä sen turkulaisen dosentin kanssa). Talvisota on vasemmiston ja russofanien persuuksissa oleva, yhä kovin kipuileva, piikki.

    • Anonyymi

      Tutkijalle vaarallista kun ideologia sanelee tutkimustuloksia.

    • Anonyymi

      2014 tämä "tutkija" oli iloinen, kun Krimin niemimaa oli saatu takaisin äiti Venäjälle.

    • Anonyymi

      Onko tämä tutkia valmistunut sieltä sukupuolentutkimuslaitokselta jossa koulutetaan akateemisia femakoita , sen laitoksen nimi olikin ennen naistutkimus laitos ja sitä se on yhä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7825
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5921
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      63
      5405
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5303
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4632
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      108
      2349
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1241
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1185
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1036
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      45
      1006
    Aihe