Uskonnollisissa lahkoissa Suomessa mm. adventistien keskuudessa armeijaan suhtaudutaan nuivasti ja varsinkin jos uskovainen suorittaa armeijassa aseellisen palveluksen. Usea adventtinuori Suomessa suorittaa siksi siviilipalveluksen.
Jehovan todistajat sen sijaan kieltäytyvät myös siviilipalveluksesta ja suorittavat "vankilapalveluksen".
Miten mahtaa jehovilla nyt käydä?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006016993.html
Miten jehovan todistajat reagoivat?
15
71
Vastaukset
Adventtiliikkeessä ei ole käskyjä annettu asiassa.
Adventtiliikkeessä ihmiset tekevät uskossa itse omia ratkaisujaan.
Ei ole käskytetty.- Jarin-hukattu-elämä
Sinä Jari et osaa edes lukea.
Aloituksessa ei missään kohdin puhuttu käskemisestä, vaan siitä, että suhtautuminen asepalvelukseen ja armeijaan on Suomen adventtikirkossa nuivaa.
Opettele Jari ensin lukemaan ennenkuin suollat paskavalheitasi palstalla! Jarin-hukattu-elämä kirjoitti:
Sinä Jari et osaa edes lukea.
Aloituksessa ei missään kohdin puhuttu käskemisestä, vaan siitä, että suhtautuminen asepalvelukseen ja armeijaan on Suomen adventtikirkossa nuivaa.
Opettele Jari ensin lukemaan ennenkuin suollat paskavalheitasi palstalla!Pidä akka tai ukko turpas kiinni, ja opettele kohteliaaksi ja kaunis-siivo-puheiseksi.
Täällä ei pidä tuoda henkilökohtaisia mieltymyksiään suhteessa luonnolliseen henkilöön esiin nimimerkin takaa.Jarin-hukattu-elämä kirjoitti:
Sinä Jari et osaa edes lukea.
Aloituksessa ei missään kohdin puhuttu käskemisestä, vaan siitä, että suhtautuminen asepalvelukseen ja armeijaan on Suomen adventtikirkossa nuivaa.
Opettele Jari ensin lukemaan ennenkuin suollat paskavalheitasi palstalla!Pitäisikö uskovaisten suhtautuminen asepalvelukseen olla aktiivista mielestäsi?
Millä perusteella.
Olen itse nähnyt sotaveteraaneja, kun olen 60- vuotias. Olen syntynyt 1200 talon sotaveteraanien rakentamaan kylään.
Vain sotaveteraanit saivat 1200 tonttia 1940-1950 luvuilla.
En viisastele koskaan sodankäynnillä tässä suhteessa. Arvostan armasta Suomen maata, joka on ollut vasta vuodesta 1918 itsenäisenä 100 vuotta.
Sotaan lähteneillä nuorilla ei ollut vaihtoehtoja.
- En koskaan moralisoi enkä viisastele Suomen sodilla
Aina Suomenmaa on ollut, mutta pohjoismailla oli yhteinen kuninkaallinen hallinto.
Myös Venäjän keisarillinen valta ollut on.Jarin-hukattu-elämä kirjoitti:
Sinä Jari et osaa edes lukea.
Aloituksessa ei missään kohdin puhuttu käskemisestä, vaan siitä, että suhtautuminen asepalvelukseen ja armeijaan on Suomen adventtikirkossa nuivaa.
Opettele Jari ensin lukemaan ennenkuin suollat paskavalheitasi palstalla!Olen nähnyt niin eteviä uskonnon johtajia että tuhoavat nuorempansa uskon markkinoilla johtajuuksillaan.
- No_häh
Jarin-hukattu-elämä kirjoitti:
Sinä Jari et osaa edes lukea.
Aloituksessa ei missään kohdin puhuttu käskemisestä, vaan siitä, että suhtautuminen asepalvelukseen ja armeijaan on Suomen adventtikirkossa nuivaa.
Opettele Jari ensin lukemaan ennenkuin suollat paskavalheitasi palstalla!Haloo!! Ensin kirkolla pitäisi ylipäätään olla jokin asenne, jotta se voisi olla nuiva. Adventtikirkolla ei ole tähän asiaan minkäänlaista kielteistä asennetta, joten miten se voisi olla edes nuiva?
Jehovantodistajat puolestaan alkavat linnareissuille.
- auttaa
Kyllä Jehovan Todistajat voivat auttaa siviilipalvelulla maataan!
Mutta mitään perustelua sivarista vapauttamisesta ei ole.
On se jo aikakin päästä yhdenvertaisuuteen, myös uskonasioissa. Ei jehovantodistajilla ole osoitettavasti sen kummempaa jumalaa kuin muillakaan.
Varusmiespalveluksen voi vakaumuksellisista syistä suorittaa myös aseettomana, mitä jotkut adventistit suosittelevat. Itse kävin aseellisen palveluksen, mutta kun tuli käsky kertausharjoituksiin, kysyin mahdollisuutta suorittaa se aseettomana. Suhtautuivat hyvin, mutta oli pienemmän riesan tie hoitaa viikon metsäkeikka aseellisena. Olin vähän huono ampumaan intissä enkä saanut siitä kuntsareita. Ampumaharjoitukset olivat vastenmielisiä. Lihaskunto ja cooperin testi olivat kuitenkin hyviä, minkä vuoksi en liikkunut häntäporukoissa.
- Adviss
Aseista voi kieltäytyä armeijan käymisen jälkeenkin. Näin minä tein. Ei ole tullut kutsuja minkäälaiseen armeijan toimintaan. Voisin kyllä olla sodan aikana koulutustani vastaavissa sivarityyppisissä hommissa vaikka armeijassakin.
- Steyr
Tuosta asiasta keskustelun aloittajan on nyt syytä kysyä jehovantodistajilta itseltään, sillä ei adventisteilla ole tarvetta valistaa kysyjää asiassa. Adventistit huolehtivat omista asioistaan ja jehovantodistajat omista asioistaan. Että näin se menee.
Suomessa on ns. kansansuvereniteetti.
Kansa käyttää välillistä ja välitöntä vaikuttamisen eri mahdollisuuksia.
Maassa lakia säätää eduskunta. Ministeriö toimeenpanee lakisäädökset.
Kansa on valinnut lainsäätäjänsä lainsäätäjät.
Olen ollut tyytyväinen maan oikeusmoraalietiikkaan.
Oikeusvaltio, - hieno hallintokulttuuri tänker jag.
En ole vähääkään perehtynyt kuitenkaan ko. asepalvelusta koskevaan lainsäädäntään.
Jehovan todistajille ja kaikille muillekin löytyy lainsäätäjän antamat vaihtoehdot.
Olen oman asepalvelukseni suorittanut 1978-1979 rannikkotykistössä.
Jälkiraukkiin ei enää pääse, heh.
---- ~~~ ✓✓✓✓ Pst ; - Uskonnolliset organisaatiot pyrkivät normituksillaan tietenkin ohjaamaan arvoja, valintoja ja käyttäytymistä.
Lainsäätäjä pyrkii samaan.
Ongelma minun mielestäni on että uskovaisten organisaatioissa vallitsee käskytyksen vuoksi; " mikä oikein mikä väärin," -"Mitä saa- ja mitä ei saa tehdä," ihmisten oma suhde elävään Jumalaan - Jeesukseen häiriintyy ihmisten käskytyksessä organisaatio normituksissa, kun ns. uskovaisen Raamatun Jeesus uskonto perustuu henkilökohtaiseen suhteeseen elävään Jumalaan -Jeesukseen - ja ihmisen tulee tässä elävässä rakkaus-suhteessa uskossa itse suorittaa omat valintansa joka päivä vargedag everyday.
Olen elämäni varrella ikään kuin saanut tarpeekseni " mikä oikea uskonto" ja " kaikki muut harhaoppisia," ja "meidän usko ainoa oikea," - missioista, - Höh- ----- ••••✓✓✓✓ Pst.; - Ainoa oikea usko lapsukaiset on elävä rakkaus-suhde elävään Jeesukseen -Jumalaan.
Ainoan oikean uskon haltijoita on erilaisissa Raamattua lukevissa piireissä yksilöinä, ja kotioloissakin noita olevaisia hiippailee.
Näillä ainoan oikean uskon haltijoilla on erilaista toisistaan poikkeavaa tietoa ja ymmärrystä kaikessa taivaan kannen alla.- iloitsenpuolestasi
Ainoa adventistiuskovainen on uudestisntynyt eikä
- uskonnollinen
- nimiadventististi
- joka ei alistu seurakunta kuriin
Tälläiset pitäisi erottaa adventtikirkon jäenyydestä jos eivät itse älyä erota - pyhpyh239487293479823
Luultavasti menevät jälleen suoraan vankilaan. Heidän kantansa tuskin muuttuu.
- Tämä-on-faktaa
Ei ole enää tilaa vankiloissa, joten päätös perustuukin siihen, että jehovien on valittava joko armeijan palvelus tai sivari, ei vankilaa. 2 vaihtoehtoa siis.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131244
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201121- 1381003
- 99843
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten315796Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä43682Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49619Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592