Kokoomuslainen kertoo mitä demarien tekemät eläkeleikkaukset aiheuttavat: köyhtymistä ja suistumista köyhyysrajan alle.
No, demarit ovat jo vuosikymmeniä kurittaneet erityisesti eläkeläisiä. Saanevat siitä jotain erityistä nautintoa? Onko se kosto siitä että Lipponen taannoin riitaantui verisesti eläkeläisten puolueen kanssa.
Nyt pahimman luokan kapitalistikin huomauttaa epäoikeudenmukaisuudesta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ad46289b-1121-4f90-bdbb-ad13579940a1
No, demarit ovat jo vuosikymmeniä kurittaneet erityisesti eläkeläisiä. Saanevat siitä jotain erityistä nautintoa? Onko se kosto siitä että Lipponen taannoin riitaantui verisesti eläkeläisten puolueen kanssa.
Nyt pahimman luokan kapitalistikin huomauttaa epäoikeudenmukaisuudesta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ad46289b-1121-4f90-bdbb-ad13579940a1
Vastaukset 13
Vanhimmat
No, kyllä se demarien ääniin vaikuttaa. Muistot Lipposesta ovat vähemmän kunnioittavat. Rosvokiopla elää itse herroiksi. Ihmisillä on pitkä muisti.
Vastahan Rinne lupasi 100 euroa lisää pieniin eläkkeisiin.
Ja Sipilä, Orpo ja Halla-aho tuomitsivat oitis ajatuksen, koska pienituloiset eläkeläiset joutavatkin kuolemaan pois.
Ei tuommoinen sadan euron kuukausilisä merkkaa mitään "hoiva"bisneksen voitonteossa.
Niitä osinkoja on nyt vaan saatava enemmän maksuun!
Muuten pian jo koirat kuseskelee bisnesmiehen lakeereille!
Heh heh, olisi saman tien luvannut miljoonan.
Se tulisi rasittamaan budjettia yhtä paljon kuin luvattu satkukin.
Mutta
Matu turismiin riittää rahaa!!
Miljardeja e/ vuosi!!
Se on Arvovalinta SDP kokoomus Kepu vihreät ,,ne tuhlaa verovaroista matu turismiin!!
Tuntuu ihmisillä olevan huono muisti.Lipposen hallitus leikkasi minulta 360€ kuussa eläkkeestä.Julkisen alan vähennys Kyseessä on lakisääteinen toimenpide eikä eläkekelaitoksen tekemä virhe.Ensimmäiset 5-6 vuotta herrojen eläkkeen maksua.Vasta 23 vuotiaana alkoi karttua oma.Kannattaako tehdä töitä ? 20 vuotta menee että saat peruseläkkeen kiinni.Mukavampi olis ollut jäädä aamulla nukkumaan.
Niiden ikäpolvien palkoista joille eläkekarttuma alkoi vasta 23-vuotiaana on maksettu naurettavan pieniä eläkemaksuja ja eläkemaksuihin nähden teidän eläkekeet ovat aivan liian korkeat. Saatte etua josta ette ole maksaneet, mutta enmmän pitäisi saada, koska ahneudella ei ole mitään rajaa!
Vuonna 1970 työekäkemaksu oli 5%, vuonna 1980 maksu oli 10%-12% ja nyt se on 24,4% – 24,8%.
Joten joku raja boomeri-ahneudelle, ja lopettakaa aiheeton ruikuttaminen!
Vartiainenkin on persuuntunut ja heittäytyy populistiksi.
Ensinnäkin ns. "taitettu indeksihän" ei köyhdytä eläkeläisiä, vaan se itse asiassa tukee paremmin eläkkeiden ostovoiman säilymistä kuin vanha malli. Esimerkiksi kun koronan jälkeen kansainvälinen inflaatio lähti laukalle eläkkeet nousivat palkkoja NOPEAMMIN, koska eläkkeiden ostovoima olisi muuten laskenut.
Millä perusteella eläkkeiden ostovoiman pitäisi kasvaa palkkojen tahdissa? Eläkkeelle jäädessä jäädään pois työelämästä. Miksi se ei riitä, että eläkkeen ostovoima säilyy tasolla jolla se oneläkkeelle jäädessä?
Toiseksi Vartiaisen oma puolue on toistuvasti esittänyt työeläkkeiden leikkaamista. Eli taitetullakin indeksillä eläkkeet ovat Kokoomuksen mielestä liian korkeat. Onko taas tyypillinen tilanne, jossa "meidän puolueen" tekemä iso leikkaus on oikein ja perusteltu, mutta se pieni viilaus, mitä "ne toiset" teki oli aivan väärin.
Taitettu indeksi on hyvä malli erityisesti JOS Suomen talous saadaan kasvuun ja palkkojen ostovoima nousemaan se helpottaa eläkkeiden kustantamista.
P. S.
Eläkejärjestelmä ei ole missään kriisissä, vaan työeläkerahastojen VARAT ovat KASVANEET 15-20 MILJARDIA JOKA VUOSI. "Pahan päivän" varalle kerättyjä rahastoja on 290 miljardia. Voisi kysyä eikö tämä jo riitä ja laskea työeläkemaksuja.
Hyvä kirjoitus.
Demarit ei kurita eläkeläisiä, korkeintaan ökyeläkeläisiä mutta ei ketään ajeta köyhyysrajan alle, eli koko juttu on Vartiaisen VALHEITA! Vartiainen pelkää ettei kokoomus enää pääse hallitukseen ja siksi valehtelee!!
Vartiaisen miljoonaeläkkeestä joutaakin leikata ja se pullasorsa ei silti nälkää tule näkemään!