Näyttää siltä, että ev.lut. kirkko on entistäkin merkittävämpi ilmastotoimija. Positiivista on se, että kirkko itse näyttää oivallista esimerkkiä pyrkimällä ripeästi hiilineutraaliksi toimijaksi, ks. kirkon ilmastostrategia. Näin kristillinen usko näkyy käytännössä, sekä lähimmäisistä että luonnosta halutaan pitää huolta. Arvostan.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/artikkeli-1.385465
Strategia on kokonaisuudessaan osoitteessa evl.fi/hiilineutraalikirkko
Vahvaa ilmastotoimintaa
5
117
Vastaukset
Kirkosta kyllä tulee aikanaan hiilineutraali, kunhan viimeinenkin jäsen on eronnut.
Sitä ennen voisivat surakuntalaiset jättää epäjumalanpalveluskäynnit väliin, ellei ilman autoa pääse pimeän, kynttilättömän ja kylmilleen jätetyn kirkon penkkejä kuluttamaan.Kirkon propagandakeskus vauhdissa. "Kirkko aikoo säästää kiinteistöjen lämmityksessä. Ei, tuo ei kuulosta hyvältä. Kirkko hillitsee päästöjä. No nyt on hyvä!"
- Ljdhkvfjn
Mikä se olikaan se kirkon varsinainen business? Kirkko on hyvin harvoin esillä sen varsinaisen asiansa (synti, pelastus, jeesus jne.) kautta.
Kun kirkko höpisee jotain ympäripyöreää arvoista tai etikkasta, niin se pääsee mediaan. Varsinainen kirkon oma sanoma ei kiinnosta juuri ketään.
Tuollainen ilmastoaktiivisuus sopii hyvin kirkolle. Jollain positiivisella tavalla pitää päästä esiin, kun ei se varsinainen sanoma mene kaupaksi.- Ojgdgj
Siis etiikasta. Kirjoitin vahingossa etikkasta. Olisikohan asiayhteys tuottanut tuo freudilaisen lipsahduksen? Kirkosta kun tulee ennemmin mieleen etikka kuin etiikka.
- iyk
Kirkon touhuja seuratessa suu on mutrussa - kuin etikkaa olisi juonut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2331789- 1861591
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä451192Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad49917- 14750
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30741Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21730- 37715
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23692Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627