Seksin harjoittaminen on ihmisoikeus.
Uskonnot ovat rajoittaneet kautta historian yksilön oikeutta harjoittaa seksiä tahtomallaan tavalla.
Miksi Suomen laissa ja asetuksissa ei vapauteta ihmistä harjoittamaan seksiä tahtomallaan tavalla?
Miksi kielletään edelleen sukurutsa? Ketä se haittaa?
Miksi ei hyväksytä moniavioisuutta?
Miksi ei hyväksytä kommuuneja, jossa monet ihmiset harjoittavat seksiä keskenään ja menevät naimisiin toistensa kanssa?
Miksi ei hyväksytä sitä, että joku menee naimisiin esineen kanssa, jota rakastaa?
Miksi ei hyväksytä sitä, että joku menee naimisiin eläimen kanssa?
Miksi ei hyväksytä sitä, että joku menee naimisiin sellaisen tytön kanssa, jonka kuukautiset ovat alkaneet? Miksi nykyinen lainsäädäntö olisi oikea sen suhteen, milloin tyttö voi mennä naimisiin itseään vanhemman miehen kanssa?
Miksi Suomen laki ja asetukset sallivat homoseksuaalien väliset avioliitot, mutta monen muun maan laki ei sitä salli? Kenen moraali on oikea tässä asiassa?
Miksi transseskuaalien avioliitot kielletään joissakin maissa?
Miksi sukupuolensa vaihtaneiden oikeus lasten saamisen on tuomittua joidenkin ihmisten mielestä? Miksi itsensä mieheksi muuttaneen oikeus lasten saamiseen olisi väärin?
Miksi lapsella ei saisi olla kahta isää tai kahta äitiä tai miksi hän ei saisi kasvaa yhteisössä, jossa ei tiedetä, kuka hänen äitinsä tai isänsä on, koska kaikki nussivat toisiaan ristiin?
Seksin harjoittaminen on ihmisoikeus
7
99
Vastaukset
Miksi Suomen laissa ja asetuksissa tuomitaan rangaistavana tekona joitakin asioita, jotka liittyvät prostituutioon (joskus tuomittiin seksin ostaminen ja ehkä vieläkin)?
Miksi olisi väärin käydä huorissa?
Miksi huorien ammatin harjoittaminen tehdään niin vaikeaksi lainsäädännön kautta?Mitä Suomen laki ja asetukset sanovat pornoteollisuudesta ja sen tuottamisesta Suomessa? Onko oikein tuottaa pornoa Suomessa vai ei? Miksi se olisi väärin?
Mikä tekee pornoteollisuuden ammatin harjoittamisesta moraalisesti tuomittavan vai eikö sellaisia syitä ole olemassa?
Miksi monet ihmiset eivät hyväksy huoran ammattia tai pornotähteyttä? Eikö se olekaan jokaisen itseään kunnioittavan hyvän ihmisen ihanne?
Miten te määrittelette sen, mikä on hyvää ja mikä on pahaa, mikä oikein ja mikä väärin, mikä hyväksyttävää ja mikä ei ole hyväksyttävää moraalin kannalta?
Kenen moraalikäsitys on oikea ja kenen väärä: miten ratkaisette tämän asian?Miksi olisi väärin harjoittaa seksiä sovinnon eleenä kaikkien kanssa, niin kuin bonobot (simpanssit) tekevät?
Miksi seksin harjoittamisen luvallisuus tulisi rajoittaa lajin sisäiseksi? Eikö sellainen tuomitseminen ole perua uskonnoista? Moni tietää sen, että koira hinkkaa itseään ihmisen jalkaa vasten ja eläimet voivat raiskata toisen lajin eläimen, joten miten se voisi olla moraalin kannalta tuomittavaa, jos evoluutio on tehnyt sen mahdolliseksi?
Mihin oikein moraalinen perustatte?
Uskovaiset?- Anonyymi
Unohdit LAPSEN oikeudet,sekä eettisyyden ja moraalin!
- Anonyymi
Moraalin heikentyminen on varma tie kansakunnan tuhoon.
- Anonyymi
Seksin harjoittaminen oman tyydytyksen vuoksi. Tämän voi allekirjoittaa montakin kertaa. Mitä aiheen yhteydessä moraaliin tulee. Moraaliin ja eettisyyteen. Kaksi haitallisimpaa keksintöä yhteiskunnassa. Yhteiskunnan syöpiä molemmat. Raivostuttavia käsitteitä.
- Anonyymi
Seksuaaliset oikeudet ovat pitkälti sekularismin satoa eli ne on saatu maallistumiskehityksen myötä: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/07/05/seksuaaliset-oikeudet-lisaantyneet-maallistumisen-myota/
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.2926436Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill652019- 1801780
- 1191251
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä141235Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181681153Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie71116Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411011RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j521009Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.288962