Mitä mieltä te katolilaiset olette: koen olevani katolilainen kaikinpuolin. Jakaan uskonne. Tietenkin olen hyvin alkumetreillä tässä asiassa. Olen tutkinut ja kysellyt asioista jotka mieltäni on askartanut. Olen lukenut katekismusta ja paljon muuta kirjallisuutta. Asuinpaikkani on hyvin kaukana seurakunnasta, en ole kirkon jäsen vielä. Kysymys: teenkö väärin mielestänne jos sanon olevani katolilainen?
Olen katolilainen
14
185
Vastaukset
- katolistaviisautta
Sinun ei kannata kiirehtiä asioiden edelle. Jos nimimerkkisi "Liitynkatoliseenkirkkoon" on totta, sitten sinusta on vielä tulossa katolilainen. Onnitteluni siitä! Olet ottanut oikean askeleen palatessasi takaisin esivanhempiemme katoliseen uskoon.
Katolilaiseksi tuleminen vaatii kuukausien valmistautumisen ja myös ripittäytymisen ennen kirkkoonottoa, vahvistuksen sakramenttia ja ensikommuuniota. Kaikki nämä eivät ole tunneasioita, vaan objektiivisia tosiasioita.
Voit toki sanoa tunnustavasi katolista uskoa, mutta kuten sanottua katolilainen et vielä ole.- Liitynkatoliseenkirkkoon
Niin, näin olen itse myös asian ajatellut. Vuosia olen jo tutkinut katolisen kirkon uskoa joten mikään yhden impulsiivisen hetken huumasta ei ole kyse. Olen aloittanut maksaa "jäsenmaksua" omalta osaltani tukeakseni seurakuntaa. Yhtaikaa on todella turhauttavaa ajatella esm.jonkun kysyessä niin täytyy vastata: olen protestantti. Mitä en todellakaan ole muuten kuin viraston paperilla.
- katolinen_rouva
Minusta on hienoa, että ymmärrät jo ennen kirkkoonottoa alkaa maksaa jäsenmaksua. Näin osoitat, että otat vakavasti tulevat velvollisuutesi katolilaisena.
Minun puolestasi voit unohtaa "viraston paperit" ja keskittyä olennaiseen. Muistathan myös sen, että JOKAINEN pätevän kasteen saanut on jo tavallaan Kristuksen kirkon eli katolisen kirkon yhteydessä. Kirkkonotossa sinut otetaan sitten kirkon TÄYTEEN yhteyteen. Iloitsen kanssasi! - Liitynkatoliseenkirkkoon
katolinen_rouva kirjoitti:
Minusta on hienoa, että ymmärrät jo ennen kirkkoonottoa alkaa maksaa jäsenmaksua. Näin osoitat, että otat vakavasti tulevat velvollisuutesi katolilaisena.
Minun puolestasi voit unohtaa "viraston paperit" ja keskittyä olennaiseen. Muistathan myös sen, että JOKAINEN pätevän kasteen saanut on jo tavallaan Kristuksen kirkon eli katolisen kirkon yhteydessä. Kirkkonotossa sinut otetaan sitten kirkon TÄYTEEN yhteyteen. Iloitsen kanssasi!Kiitos kannustavasta kommentista!
- JohannaÄllä
Voit kertoa totuuden eli sen, että olet taustaltasi pakkoluterilainen mutta nyt palaamassa suomalaisten esi-isiemme katoliseen uskoon.
Sinun ei tarvitse perustella mitään. Jotkut pakkoluterilaiset ja vastenmieliset "uskikset" kysyvät, miten ihmeessä olet katolilainen... Itse kieltäydyn sanomasta muuta kuin: Miten ihmeessä itse voit olla pakkoluterilainen? Katolilaisuus on kaikista uskonnoista suomalaisin. Pakkoluterilaisuus on pelkkä saksalainen uususkonto, jonka ruotsalaiset tuottivat tänne valtiollisella väkivallalla.- aikojen.lopulla
Katolisuus harhauttava uskonto ! Sen tulet vielä kerran huomaamaan.
- isiemmePakanuus
Esi-isiemme uskonto oli pakanallisuutta. Mutta olet oikeassa että jopa siihenkin kannattaa palata ennemmin kuin katolilaisuuteen joka pakolla maahamme tuotiin mutta sitten jumalien kaitselmuksesta maastamme lähes kokonaan poistettiin.
- Asky
Väärin. Pakanallusuus on vain sinun uskontosi...
- Asky
Oletko rasisti? Eivätkö sinun mukaasi muualla syntyneet saisi asua maassamme?
- tapioniin
Tunnustuskirjoista viimeisessä, Yksimielisyyden ohjeessa mainitaan Jeesuksen syntyneen Marian neitsyyttä vahingoittamatta ja että Maria on säilynyt neitsyenä: ”Jo äidinkohdussa [Kristus] osoitti jumalallisen majesteettinsa siinä, että neitsyt synnytti hänet neitsyyttänsä menettämättä. Maria on todella Jumalan äiti, mutta on silti säilynyt neitsyenä.” (YO 8, Kristuksen persoona)
Raamatun tuki Marian ainaiselle neitsyydelle
Uuden testamentin kirjoituksissa on erityisesti kaksi asian kannalta merkityksellistä kohtaa.
AINANEN VANHAPIIKA AINAINEN NEITI AINANEN NEITI AINEINEN NEITSYT
EI OLE KOSKAA SYNNYTÄNNYT MITÄÄN ON VÄÄRÄ MARIJA
TAPIO- Asky
Tämän palstan lukujoita eivät luterilaiset tunnustuskirjat kiinnosta.
- tapioniin
MITEN AINNAINEN NEITI VOI SYNNYTTÄÄ---- ELI SUOMEKSI VANHAPIIKA
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 242423
- 951536
- 1191289
- 751130
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa20993Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa251873- 52872
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo19850MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil209840- 34795