Olen katolilainen

Mitä mieltä te katolilaiset olette: koen olevani katolilainen kaikinpuolin. Jakaan uskonne. Tietenkin olen hyvin alkumetreillä tässä asiassa. Olen tutkinut ja kysellyt asioista jotka mieltäni on askartanut. Olen lukenut katekismusta ja paljon muuta kirjallisuutta. Asuinpaikkani on hyvin kaukana seurakunnasta, en ole kirkon jäsen vielä. Kysymys: teenkö väärin mielestänne jos sanon olevani katolilainen?
12234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sinun ei kannata kiirehtiä asioiden edelle. Jos nimimerkkisi "Liitynkatoliseenkirkkoon" on totta, sitten sinusta on vielä tulossa katolilainen. Onnitteluni siitä! Olet ottanut oikean askeleen palatessasi takaisin esivanhempiemme katoliseen uskoon.

Katolilaiseksi tuleminen vaatii kuukausien valmistautumisen ja myös ripittäytymisen ennen kirkkoonottoa, vahvistuksen sakramenttia ja ensikommuuniota. Kaikki nämä eivät ole tunneasioita, vaan objektiivisia tosiasioita.

Voit toki sanoa tunnustavasi katolista uskoa, mutta kuten sanottua katolilainen et vielä ole.

Äänestä
  • Niin, näin olen itse myös asian ajatellut. Vuosia olen jo tutkinut katolisen kirkon uskoa joten mikään yhden impulsiivisen hetken huumasta ei ole kyse. Olen aloittanut maksaa "jäsenmaksua" omalta osaltani tukeakseni seurakuntaa. Yhtaikaa on todella turhauttavaa ajatella esm.jonkun kysyessä niin täytyy vastata: olen protestantti. Mitä en todellakaan ole muuten kuin viraston paperilla.

    Äänestä

  • Minusta on hienoa, että ymmärrät jo ennen kirkkoonottoa alkaa maksaa jäsenmaksua. Näin osoitat, että otat vakavasti tulevat velvollisuutesi katolilaisena.

    Minun puolestasi voit unohtaa "viraston paperit" ja keskittyä olennaiseen. Muistathan myös sen, että JOKAINEN pätevän kasteen saanut on jo tavallaan Kristuksen kirkon eli katolisen kirkon yhteydessä. Kirkkonotossa sinut otetaan sitten kirkon TÄYTEEN yhteyteen. Iloitsen kanssasi!

    Äänestä

  • katolinen_rouva kirjoitti:

    Minusta on hienoa, että ymmärrät jo ennen kirkkoonottoa alkaa maksaa jäsenmaksua. Näin osoitat, että otat vakavasti tulevat velvollisuutesi katolilaisena.

    Minun puolestasi voit unohtaa "viraston paperit" ja keskittyä olennaiseen. Muistathan myös sen, että JOKAINEN pätevän kasteen saanut on jo tavallaan Kristuksen kirkon eli katolisen kirkon yhteydessä. Kirkkonotossa sinut otetaan sitten kirkon TÄYTEEN yhteyteen. Iloitsen kanssasi!

    Kiitos kannustavasta kommentista!

    Äänestä

Voit kertoa totuuden eli sen, että olet taustaltasi pakkoluterilainen mutta nyt palaamassa suomalaisten esi-isiemme katoliseen uskoon.

Sinun ei tarvitse perustella mitään. Jotkut pakkoluterilaiset ja vastenmieliset "uskikset" kysyvät, miten ihmeessä olet katolilainen... Itse kieltäydyn sanomasta muuta kuin: Miten ihmeessä itse voit olla pakkoluterilainen? Katolilaisuus on kaikista uskonnoista suomalaisin. Pakkoluterilaisuus on pelkkä saksalainen uususkonto, jonka ruotsalaiset tuottivat tänne valtiollisella väkivallalla.

Äänestä
  • Katolisuus harhauttava uskonto ! Sen tulet vielä kerran huomaamaan.

    Äänestä

  • Esi-isiemme uskonto oli pakanallisuutta. Mutta olet oikeassa että jopa siihenkin kannattaa palata ennemmin kuin katolilaisuuteen joka pakolla maahamme tuotiin mutta sitten jumalien kaitselmuksesta maastamme lähes kokonaan poistettiin.

    Äänestä

  • Väärin. Pakanallusuus on vain sinun uskontosi...

    Äänestä

  • Oletko rasisti? Eivätkö sinun mukaasi muualla syntyneet saisi asua maassamme?

    Äänestä

Tunnustuskirjoista viimeisessä, Yksimielisyyden ohjeessa mainitaan Jeesuksen syntyneen Marian neitsyyttä vahingoittamatta ja että Maria on säilynyt neitsyenä: ”Jo äidinkohdussa [Kristus] osoitti jumalallisen majesteettinsa siinä, että neitsyt synnytti hänet neitsyyttänsä menettämättä. Maria on todella Jumalan äiti, mutta on silti säilynyt neitsyenä.” (YO 8, Kristuksen persoona)
Raamatun tuki Marian ainaiselle neitsyydelle
Uuden testamentin kirjoituksissa on erityisesti kaksi asian kannalta merkityksellistä kohtaa.

AINANEN VANHAPIIKA AINAINEN NEITI AINANEN NEITI AINEINEN NEITSYT
EI OLE KOSKAA SYNNYTÄNNYT MITÄÄN ON VÄÄRÄ MARIJA

TAPIO

Äänestä
  • Tämän palstan lukujoita eivät luterilaiset tunnustuskirjat kiinnosta.

    Äänestä

MITEN AINNAINEN NEITI VOI SYNNYTTÄÄ---- ELI SUOMEKSI VANHAPIIKA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liitynkatoliseenkirkkoon kirjoitti:

Mitä mieltä te katolilaiset olette: koen olevani katolilainen kaikinpuolin. Jakaan uskonne. Tietenkin olen hyvin alkumetreillä tässä asiassa. Olen tutkinut ja kysellyt asioista jotka mieltäni on askartanut. Olen lukenut katekismusta ja paljon muuta kirjallisuutta. Asuinpaikkani on hyvin kaukana seurakunnasta, en ole kirkon jäsen vielä. Kysymys: teenkö väärin mielestänne jos sanon olevani katolilainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu