Postilokero-osoite

b2net

On kädessä postin postilokerosopimus.

Mitä tarkoittaa kohta 4)

Lokeroon jaetaan myös vuokraajan käyntiosoitteeseen tulevat tavalliset postilähetykset ja osoitteettomat lähetykset. Käyntiosoitteella varustetuilla postilähetyksillä ei taata kuitenkaan samaa ajallista palvelutasoa kuin lokero-osoitteella olevilla.

Pikalähetykset ja muut perille toimitettavat lähetykset tai niiden saapumisilmoitukset jaetaan lokeroon, jos niissä on ainoana osoitteena postilokero. Jos perille toimitettavissa lähetyksissä on lokero- ja käyntiosoite, lähetykset viedään käyntiosoitteeseen.

Toimiiko niin, että

Yritys Tmi
PL 123

menee postilokeroon, mutta

Yritys Tmi
Katuosoite 1 A 2

tuodaan AINA kotiin?

Miksi ehdon alussa lukee:

"Lokeroon jaetaan myös vuokraajan käyntiosoitteeseen tulevat tavalliset postilähetykset ja osoitteettomat lähetykset."

Tästä saa sen käsityksen, että lokeroon alkaa tulla postia, jonka pitäisi tulla kotiin asti.

Pykälätekstiä ja kello aika paljon. Selventäkää ; )

5

3975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tomppeli

      Itse olen aikoinaan ollut lähettinä isoissa firmoissa. Niissä postilokeroon laitettiin kaikki posti. Osalla firmoista, joissa olen ollut, on sitten ollut sopimuskuljetus ja kaikki posti on tuotu paikanpäälle, myös lokero-osoitteellinen.

      Itse olen miettinyt tuota postilokeron hommaamista, syystä että toimitilat ovat toistaikseksi kotona enkä haluaisi kotiosoitettta käyttää yrityksen osoitteena. Pelkään kuitenkin juuri sitä, että käykö niin, että koko perheen kaikki posti menee aina lokeroon. Toisaalta yleisesti puhutaan sitäkin, että pelkkä lokero-osoitteellinen yritys ei ole luotettava, mutta kun taas kotiosoitteen käyttäminen julkisesti hirvittää.

    • Zeus75

      Homma toimii yksinkertaisesti niin, että yrityksen nimellä käyntiosoitteeseen osoitettu posti jaetaan lokeroon. Esim. Tmi Matti Meikäläinen, Maijatie 1 jaetaan lokeroon, mutta tietysti henkilökohtainen posti jossa saajana on Matti Meikäläinen, Maijatie 1 jaetaan ihan normaalisti kotiin vaikka osoite on sama kuin firman käyntiosoite. Eli ehdoissa olevalla vuokraajalla tarkoitetaan yritystä ei henkilöä.

      • b2net

        Eikö postin kanssa voi tehdä sopimuksen, että kaikki posti jaetaan kotiin? En tarvitse PL-osoitetta muuhun kuin tuohon yllämainittuun: tmi:n yhteystiedoissa näkyy kotiosoite, tosin siitä ei ole haittaa, jos "yritys ab, pl 2", jaetaan lokeroon.

        Haluan vain "yritys ab, kotikatu 1" tulevan kotikadulle myös jatkossa.

        Täytyy käydä postitädin juttusilla.


      • tomppeli
        b2net kirjoitti:

        Eikö postin kanssa voi tehdä sopimuksen, että kaikki posti jaetaan kotiin? En tarvitse PL-osoitetta muuhun kuin tuohon yllämainittuun: tmi:n yhteystiedoissa näkyy kotiosoite, tosin siitä ei ole haittaa, jos "yritys ab, pl 2", jaetaan lokeroon.

        Haluan vain "yritys ab, kotikatu 1" tulevan kotikadulle myös jatkossa.

        Täytyy käydä postitädin juttusilla.

        Kyllä voi tehdä sopimuksen. Aika yleistä onkin nykyään, ainakin monessa virastossa, missä olin posti toi laatikot perille asti. Maksaa varmaan jotain ylimääräistä. Mikseipä sitä voisi kotiosoitteeseen tehdä ihan samalla tavalla?


    • Minulla on ky:llä postilokero, johon menee kaikki posti jossa on osoite pl joku. Jos osoitteena on katuosoite, niin posti jaetaan luukkuun (postilaatikossa on yrityksen nimi). Ei ole ollut mitään ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      72
      2766
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2674
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1490
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1219
    Aihe