Rehuvehnää
rukiinhinnalla
2148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
täälä:
http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=politiikka&t=46228
Vaikka Alustus on sama, kommenttien ja arvostelujen kirjo senkuin laajenee.
Erityisesti asiassa on syytä kytkeä toisiinsa ruuan "laatu" ja alati kasvava lääkäripula "hyvinvointisuomessa". Tätä yhdistelmää kannattaa miettiä, jos joutuu "laadukasta" ruokaa syödessään jatkuvasti "konitohtoreihin" tukeutumaan.
Tämä ammattikunta on nimittäin mukana ruuan manipulointiketjussa.........rahastamassa.......
Jokunen vuosi sitten käytiin ankaraa kamppanjaa kalliiden mutta "puhtaiden" suomivihannesten puolesta. Samalla haukuttiin mm. myrkyllisiksi puolta halvemmat espanjalaiset kurkut.
Kotvan siitä mentyä tehtiin tutkimus vihannesten torjunta-aine määristä. Suomalaiset kurkut sisälsivät yllättäen kaikkein eniten näitä myrkkyjä. Juttu oli lehdessä kerran mutta sitten se katosi eikä sitä enää löytynyt mistään.
Suomalaisen ruoan puhtaus ja kaikinpuolinen paremmuus on pelkkää potaskaa. Ainoa mikä on varmuudella totta on se, että suomalainen ruoka on kaikkein kalleinta euroopassa ja lähes koko maailmassa.