Saako Adventtikirkon jäsen harrastaa esiaviollista seksiä jos maksaa kymmenykset?
Saako pastorismies himoita naista vai onko se syntiä?
Esiaviollinen seksi
18
248
Vastaukset 18
- näinsevainon
Raamatun mukaan elettäessä ei ole mitään käsitettä "esiaviollinen seksi".
Raamatun kertomuksissa kun mies kiinnostui jostain tyttösestä (8-12v), niin asia sovittiin tytön isän kanssa ja kun myötäjäiset oli maksettu ja tyttö täyttänyt 12 vuotta, niin ei siinä mitään häitä tarvittu, kun beduiini puhkaisi tyttösen mulkullaan teltassaan. Vaimoksi ottaminen ei siis tarkoittanut mitään häitä. Häät voitiin pitää, kun kojeajot oli suoritettu, jos niin katsottiin.
--------Kun Juuda huomasi hänet, hän luuli häntä heti portoksi, koska hän oli peittänyt kasvonsa. Niin hän poikkesi hänen luokseen tiepuoleen ja sanoi: ”Antaisitko minun yhtyä sinuun?” Hän ei näet tiennyt, että nainen oli hänen miniänsä. Mutta tämä sanoi: ”Mitä annat minulle saadaksesi yhtyä minuun?” Tähän hän sanoi: ”Minä lähetän karjalaumasta vuohenvohlan.” Mutta hän sanoi: ”Annatko pantin, kunnes lähetät sen?” Ja hän jatkoi: ”Mitä minun pitää antaa sinulle pantiksi?”, mihin tämä sanoi: ”Sinettisormuksesi ja nauhasi ja sauvasi, joka on sinun kädessäsi.” Silloin hän antoi ne hänelle ja yhtyi häneen, niin että hän tuli hänestä raskaaksi. Sen jälkeen hän nousi ja meni ja otti pois hartiahuivinsa yltään ja pukeutui leskenvaatteisiinsa.---------- omatsäännöt
Outoa ettei adventismissa ymmärretä mitä on esiaviollinen seksi.
Adventismi on liirumlaarumia hissun kissun vaapula vissun kunkin omine tulkintoineen (jos ei jää kiinni).
Eihän adventismissa ymmärretä mikä on hengestä ja mikä on lihasta. - SelvääOpetusta
omatsäännöt kirjoitti:
Outoa ettei adventismissa ymmärretä mitä on esiaviollinen seksi.
Adventismi on liirumlaarumia hissun kissun vaapula vissun kunkin omine tulkintoineen (jos ei jää kiinni).
Eihän adventismissa ymmärretä mikä on hengestä ja mikä on lihasta.Avioliitto alkaa sukupuolisuhteesta. Tässä asiassa Raamattu on täysin johdonmukainen Mooseksesta Paavaliin. Ei ole esiaviollisia suhteita.
- Lakivaatii
SelvääOpetusta kirjoitti:
Avioliitto alkaa sukupuolisuhteesta. Tässä asiassa Raamattu on täysin johdonmukainen Mooseksesta Paavaliin. Ei ole esiaviollisia suhteita.
OTA MOOSES AVUKSI. Näin adventismi opettaa. Älä muuta tätä pilkunkaan vewrtaa.
5.Mooseksen kirja:
24:1 "Jos joku ottaa vaimon ja nai hänet ja vaimo ei häntä enää miellytä, sentähden että mies on tavannut hänessä jotakin häpeällistä, ja hän kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois talostaan,
24:2 ja jos nainen sitten, lähdettyään hänen talostaan, menee ja joutuu toisen miehen vaimoksi,
24:3 ja myöskin tämä toinen mies hylkii häntä ja kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois talostaan, tai jos tämä toinen mies, joka on ottanut hänet vaimokseen, kuolee,
24:4 älköön hänen ensimmäinen miehensä, joka lähetti hänet pois, ottako häntä uudestaan vaimokseen, sittenkuin tämä on tullut saastutetuksi, sillä se olisi kauhistus Herran edessä. Älä saata syynalaiseksi maata, jonka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi.
21:11 Älä sido puivan härän suuta. Mitä mieltä olette, jos vaihdettaisiinkin osia?
5.Mooseksen kirja:
24:1 "Jos joku ottaa miehen ja nai hänet ja mies ei häntä enää miellytä, sentähden että vaimo on tavannut hänessä jotakin häpeällistä, ja hän kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois kämpästään,
24:2 ja jos mies sitten, lähdettyään hänen kämpästään, menee ja joutuu toisen naisen mieheksi,
24:3 ja myöskin tämä toinen nainen hylkii häntä ja kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois kämpästään, tai jos tämä toinen nainen, joka on ottanut hänet miehekseen, kuolee,
24:4 älköön hänen ensimmäinen vaimonsa, joka lähetti hänet pois, ottako häntä uudestaan miehekseen, sittenkuin tämä on tullut saastutetuksi, sillä se olisi kauhistus Herran edessä. Älä saata syynalaiseksi maata, jonka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi.- eieiadventismille
kerettiläinen kirjoitti:
Mitä mieltä olette, jos vaihdettaisiinkin osia?
5.Mooseksen kirja:
24:1 "Jos joku ottaa miehen ja nai hänet ja mies ei häntä enää miellytä, sentähden että vaimo on tavannut hänessä jotakin häpeällistä, ja hän kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois kämpästään,
24:2 ja jos mies sitten, lähdettyään hänen kämpästään, menee ja joutuu toisen naisen mieheksi,
24:3 ja myöskin tämä toinen nainen hylkii häntä ja kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois kämpästään, tai jos tämä toinen nainen, joka on ottanut hänet miehekseen, kuolee,
24:4 älköön hänen ensimmäinen vaimonsa, joka lähetti hänet pois, ottako häntä uudestaan miehekseen, sittenkuin tämä on tullut saastutetuksi, sillä se olisi kauhistus Herran edessä. Älä saata syynalaiseksi maata, jonka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi.Totuus on että Mooseksen laki 613 pykälineen johtaa umpikujaan.
Jeesus opetti ihan toisin. Lukekaa Vuorisaarna niin huomaatte että Jeesus opetti sitä lakia joka oli ennen Moosesta ja alkuperäisempi.
"Alussa ei ollut näin" vaan se jonka kanssa oli alettu muhinoimaan oli jo puoliso.
2:13 Ja toiseksi te olette tehneet tämän: olette saattaneet Herran alttarin peitetyksi kyynelillä ja itkulla ja huokauksilla, niin ettei hän enää käänny uhrilahjojen puoleen eikä mielisty ottamaan mitään teidän kädestänne.
2:14 Mutta te sanotte: "Minkätähden niin?" Sentähden, että Herra on todistaja sinun ja sinun nuoruutesi vaimon välillä, jolle sinä olet ollut uskoton, vaikka hän on sinun puolisosi, sinun aviovaimosi.
2:15 Niin ei tee yksikään, jolla on jäännöskään Hengestä. "Mutta kuinkas se yksi -?" Hän pyrki saamaan Jumalan lupaamia jälkeläisiä. - Ottakaa siis vaari hengestänne älkääkä olko uskottomat nuoruutenne vaimolle.
2:16 Sillä minä vihaan hylkäämistä, sanoo Herra, Israelin Jumala, ja sitä, joka verhoaa vaatteensa vääryydellä, sanoo Herra Sebaot. Siis ottakaa vaari hengestänne älkääkä olko uskottomat. kerettiläinen kirjoitti:
Mitä mieltä olette, jos vaihdettaisiinkin osia?
5.Mooseksen kirja:
24:1 "Jos joku ottaa miehen ja nai hänet ja mies ei häntä enää miellytä, sentähden että vaimo on tavannut hänessä jotakin häpeällistä, ja hän kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois kämpästään,
24:2 ja jos mies sitten, lähdettyään hänen kämpästään, menee ja joutuu toisen naisen mieheksi,
24:3 ja myöskin tämä toinen nainen hylkii häntä ja kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois kämpästään, tai jos tämä toinen nainen, joka on ottanut hänet miehekseen, kuolee,
24:4 älköön hänen ensimmäinen vaimonsa, joka lähetti hänet pois, ottako häntä uudestaan miehekseen, sittenkuin tämä on tullut saastutetuksi, sillä se olisi kauhistus Herran edessä. Älä saata syynalaiseksi maata, jonka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi.Näinhän tekstissä lukisi, jos kyseessä olisi ollut matriarkaalinen, eikä patriarkaalinen yhteiskunta.
- Totuus.on.tämä
Kusettajia on maailmassamme pilvin pimein. Adventismi ja adventtikirkko on vain yksi niistä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/53bc934e-8cd7-42fa-9f02-5c550f669589 - petollistaherkkua
Tiedetään adventistipastoreiden petolliset "herkut".
Sananl. 23:3
Älä himoitse hänen herkkujansa, sillä ne ovat petollisia ruokia.
Adventistit viisveisaavat tutkivasta tuomiosta. - viisas.mies
Raamattu antaa ohjeet. Menee avioon, niin kaikki on Sanan mukaista.
Miksi etsii aidan matalinta kohtaa, että toteuttaisi jotain, mikä ei ole hyväksi.
Mies, joka on mies. Hän kunnioittaa tulevan vaimonsa puhtautta.
Hän on todellinen Adam. Siinä tuleva vaimo voi kunnioittaa miestään, joka on suoraselkäinen.- synninsaastuttamatpapit
Pastorien syntiinlankeemuksesta.
Ihanteellinen raamatullinen pastori menettää poikuutensa ja vaimo neitsyytensä hääyönä.
Onneksi adventistipastorit kuuluvat oikeaoppisina parempaan ja pyhempään kastiin tai sitten ei?
Sapatti pyhittää keinot.
- glgklj
Ei siihen voi kovin kielteisesti suhtautua kun koko kristinusko perustuu esiaviolliseen seksiin ja siitä alkunsa saaneeseen saarnamieheen.
Paljolta olisi vältytty jos Maria ei olisi kieltänyt totuutta. - Totuus.on.tämä
"Paljolta olisi vältytty jos Maria ei olisi kieltänyt totuutta."
Paljolta olisi myös vältytty, jos koko satu Jahven raiskaamasta 12-vuotiaasta jo toisen miehen kihlatusta olisi jätetty raapustamatta. - Neitsyys-kunniaan
Kirkonmiehiä, pastoreita ja pappeja on aina kiinnostanut neitsyys. Siitä syystä katollinen kirkko keksi Jeesuksen neitseellisen syntymän ja lisäsi sen Raamatun tarustoon.
Meno näyttää jatkuvan samaan malliin ja nyt kelpaavat jo neitseelliset pojat, koska neitseellisiä tyttöjä on yhä vaikeampi löytää.- 6-kympinvillitys
Myös adventtikirkosta eronneella maallikkosaarnaajalla on neitsyys jokapäivänä mielessä myös hotellin ulkopuolella.
Himot ja adventtitotuus jylläävät päässä ja ilmenevät jopa tällä palstallakin.
- pyhpyh298374928374
EI SAA.
- Litiumhdridi
Jahven piti mulkullaan luoda Aatami.
Mielikuvituksensa ei riittänyt ulkosynnyttimien muovaamiseen, vaan piti kylkiluu ottaa sorviin.
Ja tosiaan mennä ja astua nuoren miehen puoliso. Kertoa hätävalhe, että tästä synttyy maailman vapahtaja ja syntien anteeksiantaja...
Aika kaanaanmaalainen juttu.
Shame and scandal in a family, Shawn Elliot. Kuunnelkaa youtubelta. - Steyr
Isä Jumalaa kunnioittavan adventistin ja Isä Jumalaa halveksivan jumalattoman naimapuuhat..
Adventistimies ottaa vaimon pyhyydessä ja kunniassa, Jumalaa sanan vuoksi kunnioittaen,.
Jumalaton ottaa vaimon riettaassa himon kiihkossa, Jumalaa sanan vuoksi kunnioittamatta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52564
- 60544