EU:n katoliset perustajat

Konservatiivikat

Hyvin harvat suomalaiset tietävät, että Euroopan unionin perustajat olivat lähestulkoon kaikki hurskaita katolilaisia. Heistä erityisesti Saksan liittokansleri Konrad Adenauer (1876-1967) ja Ranskan ulkoministeri Robert Schuman (1886-1963) olivat aivan esimerkillisiä katolilaisia.

Koko EU:n perusta ja sisin ydin on tavallaan katolinen, sillä alunperin protestanttisemmat ja ortoksisemmat maat eivät olleet mukana koko hankkeessa. Itse asiassa kaikki sujuikin silloin paremmin kuin nykyään.

Ikävää, että sittemmin EU:ssa vallan ovat ottaneet punavihreät, oikeistoliberaalit ja kummastakin muodostuvat vapaamuurarit, jotka ovat monella tavalla vesittäneet EU:n alkuperäistä tarkoitusta ja tehtävää. Euroopan unioni on samalla osoittanut kyvyttömyytensä varjella ja tukea maanosamme juutalais-kristillistä perintöä. Samalla koko EU on menettänyt "sielunsa".

Katolinen kirkko on alusta asti tukenut voimakkaasti Euroopan yhdentymistä, mutta minusta tässä asiassa olisi syytä iskeä nyt jarrua. Alunperin hyvästä ideasta on syntymässä hirviö. Ei ole ihme, että nykyään hartaat katolilaiset kautta maanosan kannattavat pääasiassa EU-kriittisiä puolueita, täällä meillä perussuomalaisia.

17

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KatolinenTulevaisuus

      EU:n alkuperäinen hanke oli hyvä. Siitä olisimme hyötyneet me katolilaiset paljonkin. Protestantit pilasivat EU:n - niin kuin monta muutakin asiaa.

      • Konservatiivikat

        Väitteessäsi on paljon perää!


    • 1234567---

      Selittäkääpä tämä Raamatun kohta ? Ilm.17:12. Ja ne kymmenen sarvea, jotka sinä näit, ovat kymmenen kuningasta, jotka eivät vielä ole saaneet kuninkuutta, mutta saavat vallan niinkuin kuninkaat YHDEKSI HETKEKSI PEDON KANSSA.
      13. NÄILLÄ ON YKSI JA SAMA MIELI, JA HE ANTAVAT VOIMANSA JA VALTANSA PEDOLLE.

      Kommentoikaa ?

      • JohannaÄllä

        Ilmeisesti pääkoppaasi ei ole vieläkään mahtunut se tieto, ettei yksikään katolilainen "selittele" pokkari-Raamattusi suomenkielistä käännöstä.

        Oikean raamatuntulkinnan armolahja on annettu vain Kristuksen kirkolle, joka on sama kuin katolinen kirkko, ei yhdellekään kuolevaiselle.


      • 1234567---

        Onko noin, että kukaan ei ymmärrä Ilmestyskirjan Ilm.17:12-13 sanomaa ?

        Olen ihan ymmälläni !


      • katolinen_rouva

        Kirkko ymmärtää, opettaa ja selittää.


      • Anonyymi
        katolinen_rouva kirjoitti:

        Kirkko ymmärtää, opettaa ja selittää.

        Kuinka katolinenkirkko selittää tämän Ilm.17:12-13. ?


    • Naama

      Koko nyky-EU on täysin saatanallinen, kristinuskon vastainen vapaamuurareiden ja punavihreän roskaväen pulju. Ei kiitos! Eroon EU:sta!

      • JohannaÄllä

        Olen pannut merkille, että USEIMMAT kirkossakäyvät, hartaat ja uskolliset katolilaiset äänestävät nykyään puolueita, jotka ovat punavihreän mafian valtaaman (ja pilaaman) EU:n vastaisia tai ainakin suhtautuvat siihen suurella varauksella.

        Tuttavani Ranskassa äänestävät Le Penin RN:ää, Saksassa AfD:tä, Italiassa Legaa, Unkarissa Fidesziä... kaikki he ovat kirkossakäyviä, hurskaita katolilaisia.


      • katolinen_rouva

        Näin näyttää olevan myös minun tuttavapiirissäni.


      • JohannaÄllä

        Eipä ihmetytä kun näkee mihin sossu-EU on mennyt ja mihin tuhoon se on viemässä mukanaan koko Eurooppaa. Mikä moraalin rappio!


    • LeonDegrelle

      Kaikki kaunis menee pilalle, kun protestanttinen rupusakki änkee mukaan.

      Siihen vielä päälle ortodoksiset hörhöilijät, ja soppa on syömäkelvotonta.

      Missä olet, 1950-luvun kaunis Euroopan hiili- ja teräsyhteisö?

    • Anonyymi

      Nyt paavi on julistanut, että kansallisvaltiot pitäisi poistaa ja tuoda sijalle 'supranational' johtaja, joka toteuttaisi Agendaa YK:n avulla. Tämähän on täysin Ilmestyskirjasta kopsattua. Paavi, väärä profeetta, valmistaa tietä antikristukselle. Pian allekirjoitettaneen rauhansopimus. Edeltäneekö sitä psalmin 83 sota, jossa Jumala tuhoaa Israelia ympäröivät viholliset lähes tyystin? Juutalaisten temppelin rakentamisesta tehdään päätös, jos ei jo liene tehty. Jeesus palaa saman sukupolven aikana, joka näki Israelin valtion uudelleen synnyn, eli viikunapuun puhkeamisen lehteen. Nyt on 71 vuotta kulunut. Psalmin 90 mukaan sukupolvi on 80 tai 90 vuotta. Jeesuksen paluuta edeltää seitsemän vuoden vaivan aika (Jaakobin ahdistus, Danielin 70. viikko, suuri ahdistus). Eli ylöstempaus saattaa tapahtua vaikka tänään!

      Tule, Herra Jeesus.

      Linkki tuohon paavijuttuun: https://www.youtube.com/results?search_query=pope sky watch tv may 2019

      • Anonyymi

        Anteeksi, tarkoitin tietysti, että sukupolvi on psalmin 90 mukaan 70 tai 80 vuotta.


    • Anonyymi

      EU:n "nykyinenkin johtaja" Juncker on katolinen, mikä siis vialla? Nauttikaa nyt katolisesta federaatiosta.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      957
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      77
      871
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      101
      818
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe