EU:n katoliset perustajat

Konservatiivikat

Hyvin harvat suomalaiset tietävät, että Euroopan unionin perustajat olivat lähestulkoon kaikki hurskaita katolilaisia. Heistä erityisesti Saksan liittokansleri Konrad Adenauer (1876-1967) ja Ranskan ulkoministeri Robert Schuman (1886-1963) olivat aivan esimerkillisiä katolilaisia.

Koko EU:n perusta ja sisin ydin on tavallaan katolinen, sillä alunperin protestanttisemmat ja ortoksisemmat maat eivät olleet mukana koko hankkeessa. Itse asiassa kaikki sujuikin silloin paremmin kuin nykyään.

Ikävää, että sittemmin EU:ssa vallan ovat ottaneet punavihreät, oikeistoliberaalit ja kummastakin muodostuvat vapaamuurarit, jotka ovat monella tavalla vesittäneet EU:n alkuperäistä tarkoitusta ja tehtävää. Euroopan unioni on samalla osoittanut kyvyttömyytensä varjella ja tukea maanosamme juutalais-kristillistä perintöä. Samalla koko EU on menettänyt "sielunsa".

Katolinen kirkko on alusta asti tukenut voimakkaasti Euroopan yhdentymistä, mutta minusta tässä asiassa olisi syytä iskeä nyt jarrua. Alunperin hyvästä ideasta on syntymässä hirviö. Ei ole ihme, että nykyään hartaat katolilaiset kautta maanosan kannattavat pääasiassa EU-kriittisiä puolueita, täällä meillä perussuomalaisia.

17

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KatolinenTulevaisuus

      EU:n alkuperäinen hanke oli hyvä. Siitä olisimme hyötyneet me katolilaiset paljonkin. Protestantit pilasivat EU:n - niin kuin monta muutakin asiaa.

      • Konservatiivikat

        Väitteessäsi on paljon perää!


    • 1234567---

      Selittäkääpä tämä Raamatun kohta ? Ilm.17:12. Ja ne kymmenen sarvea, jotka sinä näit, ovat kymmenen kuningasta, jotka eivät vielä ole saaneet kuninkuutta, mutta saavat vallan niinkuin kuninkaat YHDEKSI HETKEKSI PEDON KANSSA.
      13. NÄILLÄ ON YKSI JA SAMA MIELI, JA HE ANTAVAT VOIMANSA JA VALTANSA PEDOLLE.

      Kommentoikaa ?

      • JohannaÄllä

        Ilmeisesti pääkoppaasi ei ole vieläkään mahtunut se tieto, ettei yksikään katolilainen "selittele" pokkari-Raamattusi suomenkielistä käännöstä.

        Oikean raamatuntulkinnan armolahja on annettu vain Kristuksen kirkolle, joka on sama kuin katolinen kirkko, ei yhdellekään kuolevaiselle.


      • 1234567---

        Onko noin, että kukaan ei ymmärrä Ilmestyskirjan Ilm.17:12-13 sanomaa ?

        Olen ihan ymmälläni !


      • katolinen_rouva

        Kirkko ymmärtää, opettaa ja selittää.


      • Anonyymi
        katolinen_rouva kirjoitti:

        Kirkko ymmärtää, opettaa ja selittää.

        Kuinka katolinenkirkko selittää tämän Ilm.17:12-13. ?


    • Naama

      Koko nyky-EU on täysin saatanallinen, kristinuskon vastainen vapaamuurareiden ja punavihreän roskaväen pulju. Ei kiitos! Eroon EU:sta!

      • JohannaÄllä

        Olen pannut merkille, että USEIMMAT kirkossakäyvät, hartaat ja uskolliset katolilaiset äänestävät nykyään puolueita, jotka ovat punavihreän mafian valtaaman (ja pilaaman) EU:n vastaisia tai ainakin suhtautuvat siihen suurella varauksella.

        Tuttavani Ranskassa äänestävät Le Penin RN:ää, Saksassa AfD:tä, Italiassa Legaa, Unkarissa Fidesziä... kaikki he ovat kirkossakäyviä, hurskaita katolilaisia.


      • katolinen_rouva

        Näin näyttää olevan myös minun tuttavapiirissäni.


      • JohannaÄllä

        Eipä ihmetytä kun näkee mihin sossu-EU on mennyt ja mihin tuhoon se on viemässä mukanaan koko Eurooppaa. Mikä moraalin rappio!


    • LeonDegrelle

      Kaikki kaunis menee pilalle, kun protestanttinen rupusakki änkee mukaan.

      Siihen vielä päälle ortodoksiset hörhöilijät, ja soppa on syömäkelvotonta.

      Missä olet, 1950-luvun kaunis Euroopan hiili- ja teräsyhteisö?

    • Anonyymi

      Nyt paavi on julistanut, että kansallisvaltiot pitäisi poistaa ja tuoda sijalle 'supranational' johtaja, joka toteuttaisi Agendaa YK:n avulla. Tämähän on täysin Ilmestyskirjasta kopsattua. Paavi, väärä profeetta, valmistaa tietä antikristukselle. Pian allekirjoitettaneen rauhansopimus. Edeltäneekö sitä psalmin 83 sota, jossa Jumala tuhoaa Israelia ympäröivät viholliset lähes tyystin? Juutalaisten temppelin rakentamisesta tehdään päätös, jos ei jo liene tehty. Jeesus palaa saman sukupolven aikana, joka näki Israelin valtion uudelleen synnyn, eli viikunapuun puhkeamisen lehteen. Nyt on 71 vuotta kulunut. Psalmin 90 mukaan sukupolvi on 80 tai 90 vuotta. Jeesuksen paluuta edeltää seitsemän vuoden vaivan aika (Jaakobin ahdistus, Danielin 70. viikko, suuri ahdistus). Eli ylöstempaus saattaa tapahtua vaikka tänään!

      Tule, Herra Jeesus.

      Linkki tuohon paavijuttuun: https://www.youtube.com/results?search_query=pope sky watch tv may 2019

      • Anonyymi

        Anteeksi, tarkoitin tietysti, että sukupolvi on psalmin 90 mukaan 70 tai 80 vuotta.


    • Anonyymi

      EU:n "nykyinenkin johtaja" Juncker on katolinen, mikä siis vialla? Nauttikaa nyt katolisesta federaatiosta.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2368
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2038
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2007
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1718
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1663
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      165
      1374
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      191
      1302
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1186
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      992
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe