Päästöt ja niiden vähentäminen

Turhautunut28

Onkohan kukaan ottanut esille näissä ekoilu hössötyksissään sitä faktaa paljonko esimerkiksi sähkö/hybridi autojen akkujen valmistus päästöjä aiheuttaa?

Entäs kun lihan syöjiä ja maidon juojia mollataan, mites karjan päästöt? Miksei niiden päästöjä käytetä enemmän hyödyksi energiana?

Miksi meillä on täällä paljon vanhoja suljettuja kaatopaikkoja joiden kehittämät kaasut vain poltetaan paikanpäällä, muka vähentäen päästöjä, kun oikeasti poltetaan kamalasti energiaa hukkaan.

Ei täällä suomessa määrää kuin raha ja vaikuttaa siltä että tämän hetkisellä päätöksen teolla joku jossain kyllä tekee hyvät rahat, mutta me suurin osa Suomalaisista otamme nyrkkiä perseeseen.

Miksi ylipäätään kaikessa vouhotetaan että pitää saada turvallisemmaksi, pitää elää pidempään ja niin edelleen. Kuitenkin maapallon suurin ongelma on itse ihminen, eikä meitä tänne tarvita oikeasti yhtään enempää. Tämäkin on jo liikaa.

Ja maahanmuutto... Oi ihmiset vittustna. Miksi me olemme niin hyviä? Miksi pitää yrittää olla hyvä? Ei varmasti meitä ja meidän kulttuuria otettaisi missään määrin huomioon, kun pakolaiseksi jouduttaisiin näihin maihin lähteä. He ovat itse ongelmansa aiheuttanut, miksi meidän pitäisi heitä auttaa.

Eikös joutavat mamut ja muut pummit olisi helppo karsia rajalla heti pois? Ilman valmista työpaikkaa ei ole asiaa saada oleskelulupaa. Valmiilla työpaikalla voisi saada työluvan ja mahdollisuuden hommata kämppä ja hyvällä menestyksellä lopulta vaikka kansalaisuus.

1

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uutiskriittinen

      Kannattaa lukaista puolueiden omilta sivuilta mitä agendaa ne ajaa. Siellä löytyy kaikki parhaiten ja jos näkee punaista lukiessaan jonkun puolueen sananhelinää niin sitten vaan seuraavaan ehdokaspuolueen sivustolle. Eiköhän joku kuitenkin löydy ja yhtään uutista politikoista ei kannata edes lukea massalehdistöltä joka maksettu sen käyttöön joka eniten maksaa aina. Its een seuraa enään yhtään vaaliuutista enkä uutisia ollenkaan tv:stä vaan lukaisin tuossa puolueiden ohjelmat j aeräs puolue saa ääneni ja samoin tuttujen äänet kun samaa mieltä olivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      176
      9590
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      126
      4181
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3952
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      419
      3667
    5. 57
      3443
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      43
      2750
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      18
      2112
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1979
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1561
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1381
    Aihe