Jos yritys ilmoittaa asiakkaille, että myyty kiinalaiselektroniikka onkin epäluotettava ja sen käytöstä voi aiheutua ongelmia (esim. muille laitteille) - ja että sen käytön tulisi lopettaa välittömästi. Samalla tarjotaan yksinkertaisempaa laatulaitetta tilalle, ilmaiseksi/heti toimitettuna. Jos asiakas ei reagoi tähän, niin vastuuhan siirtyy kokonaan hänelle kaikkine seurauksineen?
Käytetäänkö takaisinkutsu-termiä yleisesti vain autokaupassa ja onko se "takaisinkutsua", jos tilalle tulee veloituksetta vastaavanlainen (mahdollisesti edullisempi) tuote, eikä rahat?
Kiitos asiallisista vastauksista!
Käyttötavaran takaisinkutsu, asiakkaan reagointivastuu ja seuraukset
6
67
Vastaukset
- lakipuhuu
Ei ostajalla ole velvollisuutta hyväksyä toista tuotetta. Kuluttajansuojan lähtökohta on virheen korjaaminen tai virheettömän tuotteen toimittaminen.
Ostaja voi vaatia kaupan purkua ja kauppahinnan palauttamista sekä mahdollisesti vahingonkorvausta.- jmj7
Kiitos, lakipuhuu.
Kuluttajasuojaan liittynee vielä laitteen tekninen käyttöikä (1-2 vuotta?) ja sen ylittyminen...
Mutta siis, jos asiakas ei reagoi tähän ns. "takaisinkutsuun", niin vastuuhan siirtyy kokonaan hänelle? Samoin kuin esim. autojen turvatyynyjen takaisinkutsujen kanssa - jos laiminlyö kehoituksen eikä hoidata asiaa, ja tyyny räjähtää, niin valmistaja ei enää vastaa siitä. jmj7 kirjoitti:
Kiitos, lakipuhuu.
Kuluttajasuojaan liittynee vielä laitteen tekninen käyttöikä (1-2 vuotta?) ja sen ylittyminen...
Mutta siis, jos asiakas ei reagoi tähän ns. "takaisinkutsuun", niin vastuuhan siirtyy kokonaan hänelle? Samoin kuin esim. autojen turvatyynyjen takaisinkutsujen kanssa - jos laiminlyö kehoituksen eikä hoidata asiaa, ja tyyny räjähtää, niin valmistaja ei enää vastaa siitä.Kuluttajalla on kaksi kuukautta aikaa ilmoittaa virheestä, kun havaitsi, eli jos ei parissa kuukaudessa tuohon reagoi, niin silloin ei juuri voi valittaa.
- jmj7
Kiitokset, okaro, tästä!
Entä jos jokin vaihinko sattuu juuri tuon "takaisinkutsu" tiedotteen jälkeen, yllä mainitun kahden kuukauden sisällä? Toisin sanoin, siirtyykö vastuu pois myyjältä heti kun hän on varoittanut laitteen ongelmista ja kehoittanut ottamaan sen välittömästi pois käytöstä - ja ostaja on tämän tiedotteen saanut?
Osaisiko joku sanoa tuosta laitteiden tekninen käyttöiästä, jonka ylittyessä kaikki vastuu poistuu. Tämä tuli tutuksi kodinkoneiden kanssa, ja niissä se taitaa olla pari vuotta. Mites pienelektroniikka ja muu käyttötavara, onko missään taulukkoa tms, jonka perusteella kuluttajasuojalautakunta tekee päätökset? - jmj7
jmj7 kirjoitti:
Kiitokset, okaro, tästä!
Entä jos jokin vaihinko sattuu juuri tuon "takaisinkutsu" tiedotteen jälkeen, yllä mainitun kahden kuukauden sisällä? Toisin sanoin, siirtyykö vastuu pois myyjältä heti kun hän on varoittanut laitteen ongelmista ja kehoittanut ottamaan sen välittömästi pois käytöstä - ja ostaja on tämän tiedotteen saanut?
Osaisiko joku sanoa tuosta laitteiden tekninen käyttöiästä, jonka ylittyessä kaikki vastuu poistuu. Tämä tuli tutuksi kodinkoneiden kanssa, ja niissä se taitaa olla pari vuotta. Mites pienelektroniikka ja muu käyttötavara, onko missään taulukkoa tms, jonka perusteella kuluttajasuojalautakunta tekee päätökset?Olisiko kellään tietoa näistä yllä mainituista?
- tui.tui
okaro kirjoitti:
Kuluttajalla on kaksi kuukautta aikaa ilmoittaa virheestä, kun havaitsi, eli jos ei parissa kuukaudessa tuohon reagoi, niin silloin ei juuri voi valittaa.
okaro, miksi sinun pitää puuttua asioihin joista et mitään ymmärrä, sekoilisit muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011021
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt57969Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61820Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa142774- 65685
- 78541
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89538Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel101532- 39518
- 40516