Leffa Fukushimasta.

NakkiJatkaaKatselua

Yle Areenassa se on katsottavissa vielä 12 pv:
https://areena.yle.fi/1-4232311#autoplay=true

Heti 7.30 kohdassa vierailija huomaa valtavat alueet mihin on pinottu muovisäkkejä ja kysyy mitä nuo ovat?
Opas selittää että ne sisältävät saastunutta maa- ainesta.
Vierailija kysyy että mihin ne viedään?
Vastaus on että ne jäävät siihen ikuisesti.

15

207

1Äänestä

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä että muistutit Fukushimas-leffasta! On ollut kaikenlaista turhaa puuhaa, Ny muistan sen.

      "Opas selittää että ne sisältävät saastunutta maa- ainesta."

      Niitä mustia isoja säkkejä. joissa on ydinvoimalasta päässeiden ydinmateriaalien saastuttamaa maaperää on Japanissa kymmeniä miljoonia - jossain tällaisessa kuvahaussa luki niin:

      https://www.google.fi/search?q=fukushima nuclear bigs black bags&tbm=isch&source=hp&sa=X&ved=2ahUKEwi3ooqKg-3gAhWT6KYKHRNICbIQ7Al6BAgGEA0&biw=816&bih=413

      Kuvat kertoo lahjomattomasti ydinvoiman puhtaudesta.

    • justjoopajoo

      Fukushimassa yksikään ihminen ei kuollut säteilyyn. 20000 kuoli vesivoiman takia ja muutama sata meni vihreiden piikkiin ydinonnettomuudella pelottelun takia.

      • NakkiPiätäRuapii

        Hra justjoopajoo on siis sitä mieltä että nuo voimalaonnettomuudet olivat ihmisille täysin yhdentekeviä eli turvallisia?


      • justjoopajoo
        NakkiPiätäRuapii kirjoitti:

        Hra justjoopajoo on siis sitä mieltä että nuo voimalaonnettomuudet olivat ihmisille täysin yhdentekeviä eli turvallisia?

        Juuri niin sitä mieltä minä olen.


    • LiikuttunutNakki

      Tuo elokuva oli hyvin koskettava kun katsoin sen loppuun.
      Se kuvasi pienen herkän ihmisen kaipuuta kotiinsa huolimatta tappavasta säteilystä.

      Täällä ydivoimalobbarit paskat haistattavat ihmisten kärsimyksille vaan pitävät sitä hintana mikä ydinvoimasta tulee maksaa. Inhimillisillä kärsimyksille heille ei ole hintaa.

      • Ydinvoima on monessakin mielessä hyvin itsekkäiden ihmisten mieleinen. Yksikään järkevä eliölaji ei tekisi sitä, mitä me teemme ydinvoiman kanssa: tietoisesti vaarannamme omien tulevien jälkeläistemme elämän.


    • "Leffa Fukushimasta.

      NakkiJatkaaKatselua
      5.3.2019 22:18

      Yle Areenassa se on katsottavissa vielä 12 pv:
      https://areena.yle.fi/1-4232311#autoplay=true
      ..."
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15578951/leffa-fukushimasta-

      Ylen Areenan ohjelmia saa kopioida omalle koneelle ilmaiseksi.

      YleAreena latausohjelma: http://flickfetch.bplaced.net/

      Lataa ohjelma koneellesi.

      Ohjelman toimintaidea: kun videon url-osoitetta klikataan, ohjelma nappaa sen leikepöydältä ja tarjoaa sen latausta. Aluksi on ehkä parempi käynnistää ensin flickfetch ja kopioida videon osoite siihen. Ohjelman asetuksissa toiminto on muutettavissa.

      Asetukset ovat monipuolisia, niitä kannattaa harjoitella. Videoiden tallennuskansioksi kannattaa tehdä ihan oma, esimerkiksi päätason alle kansio YleAreena.

      Netissä ohjelmasta on paljon juttua. Googlaa:
      https://www.google.fi/search?ei=MTCCXNvnI4OzmwWHgojwAw&q=yle areena lataaja&oq=yle areena lataaja&gs_l=psy-ab.3..0j0i67j0l4j0i30.8659.9556..11675...0.0..0.82.153.2......0....1..gws-wiz.......0i71j0i13j0i13i30.hSJ5eg0irOI
      (Jos linkki on katkennut, maalaa se kokonaan ja kopioi selaimeesi)


      Aloitusviestin videon osoite on https://areena.yle.fi/1-4232311

      Käynnistä flickfetch ja klikkaa tuota linkkiä tai kopioi se Flickfetchin tarjoamaan "Osoite"-kenttään.

      Kohtuullisessa määrin voin antaa lisäohjeita täällä. Olen käyttänyt ohjelmaa vain satunnaisesti muutaman vuoden aikana.

      • Unohdin kokonaan, että arkistoidut elokuvat pitää toistaakin. Siihen on saatavissa ilmainen, erittäin hyvä ja monipuolinen ohjelma osoitteesta
        http://www.videolan.org/


    • Kyntäjänpoika

      Ydinsähkön hintaa pitäisi nostaa kymmenkertiseksi elinkaarimallin takia, kustannukset jatkuu ydinvoimalan lopettamisenkin jälkeen.

      • purkukulutsähkönhinnassa

      • PiikkariNakki

        Kiva että purkurahat ovat jo pankissa.
        Kun vielä tiedettäisiin kuinka esim. Loviisan ydivoimalan rakennuskompleksi puretaan turvallisesti.

        Olen ehdottanut että laitetaan pressu päälle ja virolaiset rakennusmiehet piikkaamaan.
        Parempia purkusuunnitelmia en ole nähnyt.


    • Anonyymi

      Tshernobylistä on nyt tehty Sky/HBO 5 tuntinen tositapahtumiin perustuva minisarja. Katsokaa jos nautitte esimerkiksi junaonnettomuuden seuraamisesta hidastettuna.

    • Anonyymi

      Fukushima oli kolmas ydinpommi, jonka Yhdysvallat pudotti Japaniin.

      • Fukushima 3:n lähialueilta löytyi plutoniumia, mikä ilmeisesti oli lähtöisin reaktorin polttoaineeseen (MOX() sekoitetusta plutoniumista , joka oli tuotu USA:sta "ydinaseriisutaa" varten. Japanilaiset saivat siis sieltä jo niskaansa kolmannen kerran ydinaseteollisuuden saasteita.

        https://www.iltalehti.fi/japani/a/2011031513373904


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      410
      1791
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      147
      1155
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1093
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1081
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1014
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      146
      874
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      679
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe