On sanottu, että elämme totuuden jälkeistä aikaa. Keskeinen syy siihen on, että enää ei haluta pitää kiinni totuudesta, joka sisältyy Herran Jeesuksen sanoihin: "Minä olen totuus"
Totuuden olemus
8
121
Vastaukset
Minä on totuus
Niin minut tuomitaan kuinka minä tuomitsenTarkkaan ottaen on vain yksi 'minä', joka on totuus. Muiden minuus on aina jossain suhteessa vähemmän totuudellinen kuin hän.
- CaptSparrow
Välinpitämättömyydellä ei ole muistoja, ja elämänlankaa.
- kirjoituksia
Jes. 59
14. Näin oikeus on työnnetty syrjään ja vanhurskaus on jäänyt kauas, näin totuus poljetaan tomuun torilla eikä rehellisyydelle ole täällä sijaa. 15. Totuus on kaikonnut kauas. Joka varoo tekemästä pahaa, joutuu itse ryöstäjän uhriksi.
Kaiken tämän Herra näki, ja se oli hänen silmissään paha: maassa ei vallinnut oikeus. 16. Hän näki, ettei siellä ollut ketään, joka olisi puuttunut asiaan, ja hän ihmetteli sitä. Niin hän päätti ryhtyä siihen itse, omin käsin, ja oikeus oli hänen tukenaan.
17. Vanhurskauden hän puki haarniskaksi ylleen, pelastuksen kypärän hän pani päähänsä, hän pukeutui koston vaatteisiin, kuin viittaan hän verhoutui kiivauteensa. 18. Hän maksaa kaikille heidän tekojensa mukaan, vihastuu vastustajilleen, kostaa vihollisilleen ja kostaa myös kaukaisille rannoille, 19. niin että lännen äärillä pelätään Herran nimeä ja auringon nousun puolella hänen kunniansa kirkkautta.
Se, mikä tulee, tulee kuin patonsa murtanut virta, jonka Herran tuuli on ajanut liikkeelle. 20. Mutta Siioniin Herra tulee vapauttajana, Jaakobin jälkeläisten luo lunastajana, kun he luopuvat rikkomuksistaan, sanoo Herra. Kun on vain se yksi mikä on totuus, muita ei ole joten miksi puhut muiden minuudesta, etkö silloin sinä ole se joka LUO muiden minuuden Sinä luot muut mielessäsi ja mahdollisesti näet muut erillisenä vaikka muita ei ole.
Rakkaudella :) Hengen tasolla on yksi joka on rakkaus meissä kaikissa sama. Jumala on Rakkaus, tässä materian tasolla meitä on jokunen miljardi. Rakkaus eli MINÄ on kuolematon ajatus Luojan mielessä.
Jos on ongelma se on minulla minun mielessäni :) Siinäkin olen yksin vain minä, kunnes hyväksyn pelastukseni eli aina olen kumppani RakkaudelleLainaus: "Kun on vain se yksi mikä on totuus, muita ei ole joten miksi puhut muiden minuudesta,"
Eikö viestisi ole todiste siitä, että sinä ja minä olemme erilliset? Vaikka elän Jeesuksen uskossa, en elä illuusioissa tai abstraktioissa.
Jeesus tiedosti erillisyytensä:
"Voi sinä epäuskoinen ja nurja sukupolvi, kuinka kauan minun täytyy olla teidän kanssanne? Kuinka kauan kärsiä teitä?" Matt 17:17EJKR kirjoitti:
Lainaus: "Kun on vain se yksi mikä on totuus, muita ei ole joten miksi puhut muiden minuudesta,"
Eikö viestisi ole todiste siitä, että sinä ja minä olemme erilliset? Vaikka elän Jeesuksen uskossa, en elä illuusioissa tai abstraktioissa.
Jeesus tiedosti erillisyytensä:
"Voi sinä epäuskoinen ja nurja sukupolvi, kuinka kauan minun täytyy olla teidän kanssanne? Kuinka kauan kärsiä teitä?" Matt 17:17Toki juuri näin🤗 . Hengen Luojan tasolla - kaikenkattavassaa rakkaudessa olmme yhtä.
Aivan kuten vesipisarat valtameressä, jokainen lopulta permmäisltä olemukseltaan samaa 😊😊
Totuus ja tieto eivät ole yksi ja sama asia.
Monet tietävät, että Raamatussa kerrotaan Jeesus nimisestä miehestä. Silti harvempi on tullut ajatelleeksi, mitä tämä Jeesus tarkoittaa, kun hän sanoo olevansa totuus. Kyse on elämisen tavasta, totuudellisuudesta niin itsen, toisten kuin Jumalankin suhteen. Tästä voi vakuuttua tarkkailemalla hänen toimintatapojaan. Niiden tarkastelu on oikeastaan ainoa tapa selvittää, mitä hän tarkoittaa sanoillaan. Samalla voi käydä niin, että Raamatusta löytyvä tieto Jeesuksesta paljastaa lukijalle totuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1718441KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603662Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542785Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211751
