Totuuden olemus

On sanottu, että elämme totuuden jälkeistä aikaa. Keskeinen syy siihen on, että enää ei haluta pitää kiinni totuudesta, joka sisältyy Herran Jeesuksen sanoihin: "Minä olen totuus"

8

152

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä on totuus
      Niin minut tuomitaan kuinka minä tuomitsen

      • Tarkkaan ottaen on vain yksi 'minä', joka on totuus. Muiden minuus on aina jossain suhteessa vähemmän totuudellinen kuin hän.


    • CaptSparrow

      Välinpitämättömyydellä ei ole muistoja, ja elämänlankaa.

    • kirjoituksia

      Jes. 59

      14. Näin oikeus on työnnetty syrjään ja vanhurskaus on jäänyt kauas, näin totuus poljetaan tomuun torilla eikä rehellisyydelle ole täällä sijaa. 15. Totuus on kaikonnut kauas. Joka varoo tekemästä pahaa, joutuu itse ryöstäjän uhriksi.

      Kaiken tämän Herra näki, ja se oli hänen silmissään paha: maassa ei vallinnut oikeus. 16. Hän näki, ettei siellä ollut ketään, joka olisi puuttunut asiaan, ja hän ihmetteli sitä. Niin hän päätti ryhtyä siihen itse, omin käsin, ja oikeus oli hänen tukenaan.

      17. Vanhurskauden hän puki haarniskaksi ylleen, pelastuksen kypärän hän pani päähänsä, hän pukeutui koston vaatteisiin, kuin viittaan hän verhoutui kiivauteensa. 18. Hän maksaa kaikille heidän tekojensa mukaan, vihastuu vastustajilleen, kostaa vihollisilleen ja kostaa myös kaukaisille rannoille, 19. niin että lännen äärillä pelätään Herran nimeä ja auringon nousun puolella hänen kunniansa kirkkautta.

      Se, mikä tulee, tulee kuin patonsa murtanut virta, jonka Herran tuuli on ajanut liikkeelle. 20. Mutta Siioniin Herra tulee vapauttajana, Jaakobin jälkeläisten luo lunastajana, kun he luopuvat rikkomuksistaan, sanoo Herra.

    • Kun on vain se yksi mikä on totuus, muita ei ole joten miksi puhut muiden minuudesta, etkö silloin sinä ole se joka LUO muiden minuuden Sinä luot muut mielessäsi ja mahdollisesti näet muut erillisenä vaikka muita ei ole.

      Rakkaudella :) Hengen tasolla on yksi joka on rakkaus meissä kaikissa sama. Jumala on Rakkaus, tässä materian tasolla meitä on jokunen miljardi. Rakkaus eli MINÄ on kuolematon ajatus Luojan mielessä.

      Jos on ongelma se on minulla minun mielessäni :) Siinäkin olen yksin vain minä, kunnes hyväksyn pelastukseni eli aina olen kumppani Rakkaudelle

      • Lainaus: "Kun on vain se yksi mikä on totuus, muita ei ole joten miksi puhut muiden minuudesta,"

        Eikö viestisi ole todiste siitä, että sinä ja minä olemme erilliset? Vaikka elän Jeesuksen uskossa, en elä illuusioissa tai abstraktioissa.

        Jeesus tiedosti erillisyytensä:
        "Voi sinä epäuskoinen ja nurja sukupolvi, kuinka kauan minun täytyy olla teidän kanssanne? Kuinka kauan kärsiä teitä?" Matt 17:17


      • EJKR kirjoitti:

        Lainaus: "Kun on vain se yksi mikä on totuus, muita ei ole joten miksi puhut muiden minuudesta,"

        Eikö viestisi ole todiste siitä, että sinä ja minä olemme erilliset? Vaikka elän Jeesuksen uskossa, en elä illuusioissa tai abstraktioissa.

        Jeesus tiedosti erillisyytensä:
        "Voi sinä epäuskoinen ja nurja sukupolvi, kuinka kauan minun täytyy olla teidän kanssanne? Kuinka kauan kärsiä teitä?" Matt 17:17

        Toki juuri näin🤗 . Hengen Luojan tasolla - kaikenkattavassaa rakkaudessa olmme yhtä.
        Aivan kuten vesipisarat valtameressä, jokainen lopulta permmäisltä olemukseltaan samaa 😊😊


    • Totuus ja tieto eivät ole yksi ja sama asia.
      Monet tietävät, että Raamatussa kerrotaan Jeesus nimisestä miehestä. Silti harvempi on tullut ajatelleeksi, mitä tämä Jeesus tarkoittaa, kun hän sanoo olevansa totuus. Kyse on elämisen tavasta, totuudellisuudesta niin itsen, toisten kuin Jumalankin suhteen. Tästä voi vakuuttua tarkkailemalla hänen toimintatapojaan. Niiden tarkastelu on oikeastaan ainoa tapa selvittää, mitä hän tarkoittaa sanoillaan. Samalla voi käydä niin, että Raamatusta löytyvä tieto Jeesuksesta paljastaa lukijalle totuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      81
      1158
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      27
      749
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      11
      722
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      695
    5. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      687
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      658
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      645
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      68
      639
    9. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      56
      600
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      26
      600
    11. 60
      573
    12. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      41
      571
    13. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      82
      568
    14. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      46
      540
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      517
    17. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      52
      493
    18. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      492
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      465
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      457
    Aihe