Uskovaisten asuinalue

Eikiitosjeesus

Järvenpäähän suunnitellaan uskovaisten asuinaluetta. Yleisesti pitäisi kyllä välttää ääriainesten gettoutumista.
Katsokaahan asian perään.

12

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erosinkirkosta

      Toisaalta voisi olla hyvä ajatus koota hihhulit yhdelle alueelle. Aita ympärille ja 24h poliisivalvonta niin normaalit olisi turvassa.

    • TheJumalashow

      Alueelle suunniteltu uhrialttari jossa on tarkoitus uhrata lapsia jumalille polttamalla ne elävänä ei voi saada EU tukea rakentamiseen. Syynä on että alttarin rakenteisiin tulisi asbesti eristeitä, eikä niitä voisi korvata muilla aineilla. EU on kieltänyt asbestin käytön myös uhrialttarien rakenteissa, asbesti voisi vahingoittaa poltettavien lasten keuhkoja ja hengitysteitä.

      • Anonyymi

        Nyt kyllä hiukkasen liiottelet!
        Eihän ne vanhemmat muuta kuin indoktrinoi lapsiaan ja siihenhän jokaisella kristillisellä (ei siis muilla) vanhemmalla pitää olla oikeus....

        On vaan jotain kummallista 2000-lukulaista vaatia, että lapsilla pitää olla oikeus muodostaa kuva maailmasta, ilman indoktrinaatiota.


    • todellista

      Kaikkea ne hihhulit helluntalaiset keksii....ei jumankeut

    • Tervetuloavaan

      Se on Kristillinen asuinalue ja sinne ovat tervetulleita kaikki uskonnosta tai elämänkatsomuksesta riippumatta.

      • Kaksinaismoralismiako

        Miksi ihmeessä se pitää sitten nimetä kristilliseksi asuinalueeksi, jos kaikki ovat tervetulleita? Ei tarvita erillisalueita, luovat vain ääriaineisten gettoutumista.


      • gfkh

        Hyi helkutti!
        Kuka haluaa noin hörhöisten sekaan? Säälittää lapsia, jotka joutuvat elämään tuollaisessa umpiossa. Toivottavasti pääsevät edes netin/somen kautta raiikkaimmille vesille.

        No, 30-luvun alkuvuosina Suomen ev.lut. kirkko siirtyy vähemmistöasemaan ja aika pian sen jälkeen ruvetaan purkamaan uskonnollisten toimijoitten erivapauksia.


    • Rantapuistonrambo

      En kuulu kirkkoon, mutta hienoa että tällainen asuinalue on tulossa. Vihdoin paikka missä naapurit elää rauhallisesti ryyppäämättä ja riehimatta, sekä uskon naapurustossa olevan hyvät ja tiiviit välit. Pelkkää plussaa!!

      • bådebhkt

        Hih, olet melkoinen koomikko!

        Kirjoitat ihan kuin kristityt olisivat ihanteittensa mukaisia, muistamatta, että ihanteiden ja reaalimaailman välillä on melkoinen valtameri!!!

        Mitä pidemmälle sekularisaatio on edennyt, sitä turvallisemmaksi maamme on tullut. Mitä pienemmiksi kirkon vaikutusmahdollisuudet menevät, sitä parempi tämä maa on asukkaillensa.

        Uskonnot luovat raja-aitoja ihmisten välille, ollaan meitä ja noita.
        Ei kiitos!


      • Näin-se-vaan-on
        bådebhkt kirjoitti:

        Hih, olet melkoinen koomikko!

        Kirjoitat ihan kuin kristityt olisivat ihanteittensa mukaisia, muistamatta, että ihanteiden ja reaalimaailman välillä on melkoinen valtameri!!!

        Mitä pidemmälle sekularisaatio on edennyt, sitä turvallisemmaksi maamme on tullut. Mitä pienemmiksi kirkon vaikutusmahdollisuudet menevät, sitä parempi tämä maa on asukkaillensa.

        Uskonnot luovat raja-aitoja ihmisten välille, ollaan meitä ja noita.
        Ei kiitos!

        Tuollaisista on ikävä kyllä kekemuksia. Kannattaa vaan vaihtaa mieluisampaan seuraan.


      • Anonyymi

        Kyllä monesti kärjistetään aivan liikaa muka uskontojen varjolla tapahtuvia ikäviä juttuja. Muutama yksittäinen riita ollut muslimien ja muiden kanssa viime vuosina maailmalla, niin kamala haloo. Samoin katolisessa kirkossa kärjistettiin kun muutama poika olikin pikku juorukelloja, eivätkä osanneet olla silloin niin jännittävistä pappiseikkailuistaan hiljaa.
        Eli ei paisutella asioita turhaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä monesti kärjistetään aivan liikaa muka uskontojen varjolla tapahtuvia ikäviä juttuja. Muutama yksittäinen riita ollut muslimien ja muiden kanssa viime vuosina maailmalla, niin kamala haloo. Samoin katolisessa kirkossa kärjistettiin kun muutama poika olikin pikku juorukelloja, eivätkä osanneet olla silloin niin jännittävistä pappiseikkailuistaan hiljaa.
        Eli ei paisutella asioita turhaan.

        Kirkkoinstitutio on jo sinänsä karseus, kun sen koko olemassaolo on riippunut siitä, että mahdollisimman varhaisessa vaiheessa ihmisen kehitystä, siis pikkulapsesta saakka, lasten mieliin pyritään tunkemaan täysin alkeellista todellisuuskäsitystä.

        Kos kirkolla olisi edes jonkinlaista moraalista selkärankaa, se jättäisi lapset rauhaan. Indoktrinointia saisi yrittää vain aikuisiin ihmisiin, ja tietenkin vain oikeustoimikelpoisiin.

        Jos ihminen on heikoilla, kirkon sananlevittäjät pyrkivät hyvin lipevästi kylkeen kiinni...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2564
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2426
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2333
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2040
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1769
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1579
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      17
      1273
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1133
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      957
    Aihe