Autoilun kieltämisen lisäksi SDP haluaa kieltää ihmisiltä lentämisen, ja puolue haluaakin rokottaa ihmisiä uudella lentoverolla
https://www.verkkouutiset.fi/sdpn-ehdokkaat-haluavat-lentoveron/
https://www.verkkouutiset.fi/sdpn-ehdokkaat-haluavat-lentoveron/
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pitäisi jo kusipäisemmänkin tietää, että SDP on synonyymi isoille ongelmille ja rahanhaaskaukselle.
Lentämisestä tulisi antaa kuolemarangaistus.
Sekä suvakeille vai??
Maksaisko lentoveroa myös turistit mennen-tullen? Vai kuuluisiko lentovero ainoastaan työssäkäyville kantasuomalaisille?
Lomalentely Somaliaan ja Irakiin ei taida olla kamalan halpaa. Pystyisikö lomailija itse maksamaan lentoveronsa ja jos ei pysty, maksaako sen kantasuomalainen veronmaksaja, joka ei itse lentele missään? SDP on varmasti pohtinut asiaa syvällisesti.
Ketkä lentää joutavat kuolla. En sen erikoisemmin ala heitä jaottelemaan.
ei kosketa kuin köyhää
Perustuslaillinen ongelma vastassa heti. Kela maksaa Mogadishuun mahdolliset lentoverot mutta Kanarialle ei. Taitaisi kuitenkin mennä perustuslakivaliokunnassa läpi, kun katsoo kokoonpanoa ennen vaaleja. Vaalien jälkeen tästäkään ei puhu muut kuin Rinne.
Erittäin hyvä! Lentovero on paikallaan
SDP haluaa verottaa ihmisiä kaikenlaisilla veroilla, jos pääsevät päättämään asioista niin kansalaisten ryöstäminen vain lisääntyy.Muistakaa tämä asia vaalipäivänä.
Anekauppahan se on ratkaisu. Kun maksat muutaman euron veroa valtiolle niin saat saastuttaa ilmastoa mielin määrin.
Matka 4 henkiseltä perheeltä Thaimaan Phukettiin saastuttaa ilmastoa yhtä paljon kuin toisen perheen 170,000 Km ajo polttomoottoriautolla, kyseessä on siis 10-15 vuoden ajot Jos lentomatkustajat maksaisi samassa suhteessa veroja kun autoilijat niin puhutaan 10,000 eurojen veroista mitä lentomatkustajilta pitäisi periä..
Rahalla saa ja hevosella pääsee. Köyhät polkupyörällä ja rikkaat lentokoneella.
Lentolipun hinnalla ei saa hääviä fillaria. Jupit ajaa alle 10 kiloa painavilla hiilikuitufillareilla, joihin ei tarvitse asentaa edes heijastimia.
Todella hieno asia tämä lentovero, kunhan se on riittävän suuri, kuten autoveron kohdalla. Autovero liki pakottaa ihmiset ostamaan sähköautoja. SDP lupaa, että polttomoottoriautoja ei haeta työläisten pihoilta pois, niihin ei vain saa myydä polttoainetta.
Teslan ostoon SDP lupaa autoveron maksamiseen 5000 euron tukea. Nyt halvin pikkuinen Tesla maksaa Suomessa lalkaen vain 60.000€, USA:ssa 35.000 $ (n. 30.000€). Toisaalta Ameriikassa on paljon köyhiä.
SDP haluaa pakottaa autoa käyttävät sähköautoon.
Tarkoitus on toteuttaa kaksi asiaa:
-vaikeuttaa ulkomaille pääsyä (lomat, talvehtimiset ym.) muilta kuin rikkailta
-vähentää ulkomaisten matkailijoiden määrää jotta matkailuala ja siihen liittyvät yritykset saataisiin polvilleen ja sitä kautta lisättyä työttömien määrää