Se oli siinä

Arvoisa juha Sipilä

Nyt se kaikki sitten on teidän kohdaltanne täysin ohitse.

Teidän johtamanne hallitus Juha Sipilä oli nyt vain niin täysin ammattitaidoton ja epäpätevä hallitus, että teitte näin historiaa Suomessa, kun ette pystyneet pitämään johtamaanne hallitusta pystyssä edes koko täyttä hallituskautta.

Nythän sitten meidän suomalaisten äänestäjien luottamus keskustaan ja kokoomukseen on täysin nollassa ja kokonaan loppunut. Teihin ei nyt enää vain luota yhtään kukaan suomalainen äänestäjä.

Nyt sitten tämän kertomani tosiasian johdosta voikin nyt hyvillä mielin veikta, että huhtikuun tulevissa Suomen eduskuntavaaleissa nykyiset oppositiopuolueet nostavat kannatustaan todella paljon ja kovasti.
3964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Teillä vasureilla nollassa kaikki muukin.

Demarit nyt on ulkona asioiden kulusta kts alta

Työllisyysasteen kausi- ja satunnaisvaihtelusta tasoitettu trendi oli tammikuussa 72,6 prosenttia. Vuosi alkoi odotettuakin vahvemmilla työllisyysluvuilla ja työmarkkinoilla on edelleen tavanomaista parempi tilanne. Työllisyyden kasvu hallituskaudella ollut tammikuussa 2019 124 000, ja siitä piristynyt edelleen.

Sitten katsotaan mitä Antti Rinne sanoi eduskunnassa tuokokuussa 2017.
https://www.youtube.com/watch?v=VzhF_fkrm7s

Äänestä
  • Viimeisimmän+tehdyn+kannatuskyselyn+mukaanhan+kokkareiden+ja+kepuloisten+yhteen+laskettu+kannatus+oli+vain+siinä+30%+kieppeillä.Joten+aikamoinen+kiri+on+nyt+esimerkiksi+kokoomuksen+otettava+jos+se+meinaa+että+siitä+tulee+Suomen+suurin+puolue.Porvarihallituksella+oli+nyt+neljä+vuotta+Suomessa+aikaa+näyttää+mihin+se+oikein+pystyy.Ja+kaikkihan+me+nyt+sitten+tiedämme+kuinka+siinä+sitten+oikein+kävikään.+Eli+todella+surkea+epäonnistuminen+nyt+oli+vain+kyseessä.Sipiläkin+sen+nyt+ihan+itse+myönsi+epäonnistuneensa+todella+pahasti+rosvoklaaninsa+kanssa,+ja+Sipilän+oli+pakko+jättää+johtamansa+hallituksen+eronpyyntö+presidentille.

    Äänestä

  • Mutta kuka elää sillä palkalla jos tekee kaksi y untia töitä viikossa ja onns. T u öllistetty.
    Ei sillä k u kaan elä samoin ilmaistöilläkään e i elä kunmenee enemmän raha atyöma y koihin mitä saa avustusta

    Äänestä

  • Arvoisa pääministeri Juha Sipilä.
    Olette toimissanne osoittanut paitsi huonoa valtiomiestaitoa myös kansalaisten kesken valikoivaa ja eriarvoistavaa politiikkaa.
    Vaalikamppanjassanne ilmoittauduitte köyhien, vähäosaisten, lapsiperheiden, opiskelijoiden ja eläkeläisten suojelijaksi.
    Arvelitte valtion pakollisten menoleikkauksien määräksi n. 2,3 miljardia jota sitäkin piditte kenties ylimitoitettuna.
    Vallankahvaan päästyänne menoleikkausten summa lisääntyi moninkertaiseksi ja maksumiehiksi valjastitte juurikin nuo "suojelunne" kohderyhmät.
    Teiltä ei löydy, Juha Sipilä, sääliä tai empatiaa oman maanne köyhiä ja sairaita kohtaan, päinvastoin, he ovat jokaisessa leikkauksessane kärkikaartia.
    Sensijaan tunnette syvää huolta maailman kurjista ja rasitetuista. Jopa niin että viime syksynä ilmoititte suomen valtamedian YLE:n lähetyksessä antavanne oman talonne pakolaisten käyttöön.
    Tämä suomimainoksenne sai runsaasti kansainvälistä huomiota, yltäen valtalehtien sivuille pitkin maailmaa.
    Se esitettiin myös Irakin televisiossa.
    Ryntäys suomeen alkoi ja voidaankin hyvällä syyllä todeta ettei varmasti ole liiottelua jos arvellaan avoimeen kutsuunne vastanneiden määrän nousevan noin 10 tuhanteen.
    Olette siis monin eri tavoin todella kalliiksi käynyt mies suomen kansalle pääministeri Juha Sipilä.
    Tuorein kansalaisten sietokykyä koettellut temppunne on kun välittömästi brittien EU-äänestyksen tuloksen julkaisun jälkeen kiirehditte vakuuttamaan ettei suomessa vastaavaa äänestystä tulla järjestämään. Hallitusohjelman kirjauskin jo estää sen

    Äänestä

Ei auta Sipilää. Me olemme Pietarissa näin päättäneet.

Äänestä
  • Tulemme panssarivaunusaattueella pystyttämään teille seuraavan hallituksen !

    Äänestä

Mietin tässä vaan omalta kohdaltani, että miltähän se mahtaisi CV:ssä näyttää jos sanoisin itseni irti määräaikaisesta työsuhteesta, vain "pari viikkoa" ennen sen päättymistä, ihan vaan sillä perusteella että yksi annetuista työtehtävistä ei nyt menny ihan niin kuin Strömsössä.

Äänestä
  • Loistava puheenvuoro nyt sinulta.

    Sinä nyt kiteytit ja tiivistit kyseisen asian todella hyvin ja taitavasti.

    Vaikka tuskin Sipilällä nyt minkäännäköistä CV:tä mistään ede koskaan löytyy.

    Äänestä

  • Sinulla se näyttää olevan sana hallussa.:-))

    Äänestä

  • loistava_puheenvuoro kirjoitti:

    Loistava puheenvuoro nyt sinulta.

    Sinä nyt kiteytit ja tiivistit kyseisen asian todella hyvin ja taitavasti.

    Vaikka tuskin Sipilällä nyt minkäännäköistä CV:tä mistään ede koskaan löytyy.

    Tavalliselle rehelliselle iskettäisiin kolme kuukautta karenssia se on se ainut mitä työvoimahallinto tällä hetkellä pystyy vastaamaan tilanteeseen

    Äänestä

  • tavalliselle-- kirjoitti:

    Tavalliselle rehelliselle iskettäisiin kolme kuukautta karenssia se on se ainut mitä työvoimahallinto tällä hetkellä pystyy vastaamaan tilanteeseen

    taitaa tuo mainitsemasi karenssi olla nykyään vain kaksi kuukautta.

    Äänestä

  • älä_valehtele kirjoitti:

    taitaa tuo mainitsemasi karenssi olla nykyään vain kaksi kuukautta.

    Kyllä se karenssi on kolme kuukautta jos itse sanoutuu irti.

    Äänestä

Kepu teki sen taas. Nimittäin petti äänestäjänsä.

Kepu pettää aina ja tällä kertaa oikein isosti. Jätetään uppoava laiva ja aletaan kohta huutaa rannalta jäljelle jääville, että miten hommat olisi muka pitänyt hoitaa. Täysin vastuutonta toimintaa taas kerran petturipuolue kepuloisilta.

Äänestä
  • Kepun ja kokoomuksen vaalitilaisuuksissa on nyt kovinkin hiljaista.

    Mistä moinen asia oikein nyt johtuukaan?

    Äänestä

Tämän päiväinen TV1:n Ykköaamussa selveni lopullisesti kaikille katsojille Sipilän tomppelimaisuus politiitikkona - aivan onneton selittelijä ja toisten puolueiden mollaaja.
Sipilä lisäsi entisestään kansan EPÄLUOTTAMUSTA Keskustaan ...

Nyt on nähty, miten insinööri-taidoilla pystyy johtamaan Suomen politiikkaa - EI MITENKÄÄN!
Ei edes Sipilän henkien kieroudella voi jyrätä ja öykkäröidä Suomen lainsäädännön yli!

Äänestä

Hyvä aloitus, tosin Sipilä ei ole arvoisa vaan arvoton rotta

Äänestä
  • Mitäs hyvää siinä nyt muka on?
    Kun muutama viikko ennen määräaikaisen sopimuksen loppumista sanoo työsopparinsa ite irti.
    Pikemminkin tämä kertoo Sipilän pelkuruudesta todella paljon ja kovasti.

    Äänestä

Valheella ja kieroudella on lyhyet jäljet ... ja nyt ne ovat tulleet tiensä päähän Sipilän osalta!
Ei enää ikinä sipilöintiä = Keskustapolitiikka!

Äänestä
  • Tuskin nyt Suomeen enää tulee vallankahvaan kiinni koskaan minkäänlaista täysiveristä porvarihallitusta.
    Sillä nythän se on käytännössä jo nähty minkälaista tuhoa se porvarihallitus Suomelle ja meille suomalaisille tekee.

    Äänestä

Mahtavaa Sipilä, teit sen mihin muut puoluepoliitikot ei kykene . Olet sanasi mittainen mies.
Kykenet tekemään aivan itse päätöksiä, tarvitsematta siihen laumaa asiantuntijoita tai muiden twiittauksia, mitä tehdä.

Politiikoille ja näköjään toimittajillekin täysin käsittämätön, outo asia!
Näyttää olevan muillekin kova pala, kun joku on rehellinen.
Muut ne roikkuu hillotolpalla väkisin selitellen, tekevät kaikkensa päästäkseen hillotolpalle ja pysyäkseen siellä. Ei sanojensa mittaiset miehet. Ne pärjää muutenkin.

Suuret miehet, poliitikotkin, erottaa siitä; että osaa kantaa vastuun ja heidän sanaansa voi luottaa. Tulos tai ulos. Siihen ei monesta ole.

Koirat haukkuu, kun karavaanit kulkee.

Teille on heitetty nyt luu; repikää koirat :DDDD

Äänestä
  • Se oli tulos tai ulos.

    Ja nyt Spilän hallituksen epäonnistuminen hallituksen päähankkeessaan Sotessa ratkaisi asian niin että Suomen nykyinen hallitus erosi tehtävistään eduskunnan luottamuksen puutteen takia.

    Äänestä

  • se_oli_siinä kirjoitti:

    Se oli tulos tai ulos.

    Ja nyt Spilän hallituksen epäonnistuminen hallituksen päähankkeessaan Sotessa ratkaisi asian niin että Suomen nykyinen hallitus erosi tehtävistään eduskunnan luottamuksen puutteen takia.

    Et ilmeisesti seuraa politiikkaa kovinkaan tarkasti sillä eihän tässä Sipilän hallituksen eronpyynnöllä ollut mitään tekemistä eduskunnan luottamuksen kanssa.

    Äänestä

  • EiOllutVälikysymys kirjoitti:

    Et ilmeisesti seuraa politiikkaa kovinkaan tarkasti sillä eihän tässä Sipilän hallituksen eronpyynnöllä ollut mitään tekemistä eduskunnan luottamuksen kanssa.

    No onko nyt sitten tällä Sipilän johtamalla hallituksella eduskunnan poliittinen täysi luottamus vielä jäljellä esimerkiksi tänään 10.3.2019?

    Äänestä

  • Ei sillä ole merkitystä nyt kun on toimitusministeriö. Muutoinkin johonkin gallupiin vetoaminen on aika heikkolahjaista, neljän vuoden välein annetaan äänet ja siinä on mandaatti.
    Seuraavalla hallituksella on samat asiat edessä, nyt työllisyys parani 68 -> 73 prosenttiin. Seuraavan hallituksen pitäisi luotsata vähintään 75 (tai mielellään yli) ja oikeasti niitä lupauksia/ratkaisuehdotuksia pitäisi tulla jo.
    On tietenkin hellyyttävää kun keskustellaan äärilaidoista kuinka jollain on vaikeaa, tässä on kuitenkin 5,5 miljoonaa kansalaista joiden eteen yhteiskuntaa pitää kehittää. Aina löytyy joku jolla ei ole asiat hyvin mutta ei tämä hallitus ole vienyt meitä perikatoon. Päinvastoin, toki trollit ovat oma lukunsa ja osanottoni heille.

    Äänestä

  • Vesimeloni50 kirjoitti:

    Ei sillä ole merkitystä nyt kun on toimitusministeriö. Muutoinkin johonkin gallupiin vetoaminen on aika heikkolahjaista, neljän vuoden välein annetaan äänet ja siinä on mandaatti.
    Seuraavalla hallituksella on samat asiat edessä, nyt työllisyys parani 68 -> 73 prosenttiin. Seuraavan hallituksen pitäisi luotsata vähintään 75 (tai mielellään yli) ja oikeasti niitä lupauksia/ratkaisuehdotuksia pitäisi tulla jo.
    On tietenkin hellyyttävää kun keskustellaan äärilaidoista kuinka jollain on vaikeaa, tässä on kuitenkin 5,5 miljoonaa kansalaista joiden eteen yhteiskuntaa pitää kehittää. Aina löytyy joku jolla ei ole asiat hyvin mutta ei tämä hallitus ole vienyt meitä perikatoon. Päinvastoin, toki trollit ovat oma lukunsa ja osanottoni heille.

    "Ei sillä ole merkitystä nyt kun on toimitusministeriö."

    Kyllä nyt esimerkiksi valtion virkanimitysten osalta on todella tärkeää että maan hallituksella on eduskunnan luottamus olemassa.

    Ja nyt vielä tämän hallituskauden aikana pitäisi päättää useita uusia henkilöitä valtion johtaviin virkoihin. Joten ei nyt ainakaan sitten tämä toimitusministeriö sitten ainakaan päätä yhtään mitään, kun siltä puuttuu nyt vallan kokonaan se poliittinen luottamus eduskuntaan.

    Äänestä

  • eri_mieltä kirjoitti:

    "Ei sillä ole merkitystä nyt kun on toimitusministeriö."

    Kyllä nyt esimerkiksi valtion virkanimitysten osalta on todella tärkeää että maan hallituksella on eduskunnan luottamus olemassa.

    Ja nyt vielä tämän hallituskauden aikana pitäisi päättää useita uusia henkilöitä valtion johtaviin virkoihin. Joten ei nyt ainakaan sitten tämä toimitusministeriö sitten ainakaan päätä yhtään mitään, kun siltä puuttuu nyt vallan kokonaan se poliittinen luottamus eduskuntaan.

    Eduskuntahan voi nyt sitten päättää kaiken haluamansa vihervasemmiston johdolla kun heillä kerran on callup-enemmistö ??

    Äänestä

  • kaukokemistä kirjoitti:

    Eduskuntahan voi nyt sitten päättää kaiken haluamansa vihervasemmiston johdolla kun heillä kerran on callup-enemmistö ??

    Kyllä se nyt todellakin näyttää siltä täällä Suomessa, että huhtikuun eduskunta vaalien jälkeen SDP on kannatukseltaan Suomen suurin puolue.
    Ja näin sitten Suomen perustuslakiin nojaten SDP saa valtuudet muodostaa Suomeen uusi hallitus.

    Äänestä

SIPILÄN poliittinen ura on jo täysin loppunut!
Luottamus on mennyttä - ei voi kukaan enää koskaan äänestää sipilöiviä keskustalaisia!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Äläpäs hätäile, sinä et valitettavasti ole ainoa äänestäjä tässä maassa. On meitä muitakin : ))

    Äänestä

  • taunotaavetista kirjoitti:

    Äläpäs hätäile, sinä et valitettavasti ole ainoa äänestäjä tässä maassa. On meitä muitakin : ))

    keskustan+ja+kokoomuksen+yhteenlaskettu+kannatus+viineisimmän+mielipidekyselyn+mukaan+oli+siinä+30%+kieppeillä.Suomen+viisas+kansa+on+viisastunut+vain+entisestään.

    Äänestä

Demarit ovat tikahtua raivoonsa pelikirjan mentyä uusiin puihin. Nyt vaaditaan myös demareilta vastauksia miten ja minkälainen sote maahan halutaan. Pelkkä ei, ei, ei enää riitä.

Äänestä

Delirium tremens eli juoppohulluus tarkoittaa tilaa, joka saattaa syntyä lopetettaessa alkoholin käyttö (äkillisesti) pitkäaikaisen käytön jälkeen. Tila syntyy usein 2–4 päivää alkoholinkäytön lopettamisen jälkeen, eli alkoholin aiheuttama kehon myrkytystila (krapula) ja sen mukana tullut tajunnan ja tarkkaavaisuuden hetkellinen heikentymä on jo yleensä loppunut.

Delirium tremensille ovat ominaisia kouristukset ja vapina sekä epämiellyttävät ja pelottavat aistiharhat. Delirium tremens voi johtaa jopa kuolemaan.[2]

Äänestä

Persut eivät enää koskaan pääse mihinkään hallitukseen.

Äänestä

Kaikkesi+Sipilä+teit+neljä+vuotta+kansalaisia+eriarvoistavaa+oikeisto-politiikkaasi,+jolla+alistit+tavallista+kansaa+ja+ohjasit+suomalaisten+verorahat+suuryritysten+ja+rikkaiden+rikastamiseen.Koko+hallituskaudellasi+et+hyväksynyt+oppositio-puolueita+hallituspuolueidesi+kanssa+yhteistyöhön+ja++ajoit+typerällä+ja+öykkäröivällä+toiminnallasi+hallituksesi+sote-suunnitelman+laittomaksi+sotkuksi,+jota+et+suostunut+oikeisto-keskustalaisen+politiikkasi+takia+korjaamaan+perustuslakiemme+mukaiseksi.Maaliskuun+alussa+julkaistujen+gallupien+mukaan+Keskustan+14%+-kannatus+iski+sinuun+järjettömän+vaalipaniikin+ja+kaadoitkin+heti+hallituksesi,+että+pääsit+välittömästi+kiitämään+maaseutuväestön+pariin+vaalikiertueellesi+vakuuttelemaan+aiheuttamaasi+sotkua+yhteiskunnassamme+toisten+puolueiden+aiheuttamaksi+ja+jakamaan+vaalikirjaasi.Onko+tämä+Sinun+mielestäsi+vastuullista+toimintaa+pääministeriltä??????????!Summa+summarum+viimeisetkin+luottamuksen+rippeet+Suomen+Keskustaan+katosivat+naistenpäivänä+8.3.2019++tekemiesi+vastuuttomien+keputemppujesi+myötä!Kukaan+ei+enää+luota+-+lupailettepa+Keskustassa+nyt+sitten+taas+ihan+mitä+tahansa!!!!!Nythän+Keskusta+onkin+jo+ilmoittanut+haluavansa+toisten+puolueiden+kanssa+neuvotteluihin+...+ääni+kepulaisessa+kellossa+muuttui+todella+nopeasti+...+mutta+mehän+tiedämme+KEPU+PETTÄÄ+AINA!

Äänestä
  • Ei nyt tarvitse todellakaan olla mikään ennustaja jos ny ennustaa etää kepu on seuraavat neljä vuotta oppositiossa räksyttämässä.

    Äänestä

  • samaa_mieltä kirjoitti:

    Ei nyt tarvitse todellakaan olla mikään ennustaja jos ny ennustaa etää kepu on seuraavat neljä vuotta oppositiossa räksyttämässä.

    kepuloiset, kokkareet ja persut.
    kaikki tulevia oppositiopuolueita.

    Äänestä

  • mitä_yhteistä kirjoitti:

    kepuloiset, kokkareet ja persut.
    kaikki tulevia oppositiopuolueita.

    No persuthan ovat siellä parhaillaan, toivottavat siis kepokokkareet tervetulleeksi oppositioon!

    Vaikka tämä ehkä hetken hymyilittää NIIN luulen että hymy kuitenkin hyytyy siinä vaiheessa kun SDP, vihreät ja vasurit alkaa muodostaan hallitusta?

    Äänestä

  • RansuPoika kirjoitti:

    No persuthan ovat siellä parhaillaan, toivottavat siis kepokokkareet tervetulleeksi oppositioon!

    Vaikka tämä ehkä hetken hymyilittää NIIN luulen että hymy kuitenkin hyytyy siinä vaiheessa kun SDP, vihreät ja vasurit alkaa muodostaan hallitusta?

    "Vaikka tämä ehkä hetken hymyilittää NIIN luulen että hymy kuitenkin hyytyy siinä vaiheessa kun SDP, vihreät ja vasurit alkaa muodostaan hallitusta? "

    Miksi muka hyytyisi?

    Eihän tästä nykyisestä suunnasta ole kuin yksi suunta olemassa, eli ylöspäin parempaan suuntaan mennään kun porvarihalitus häipyy valtakunnan päätöksen teosta.

    Äänestä

Sipilän henget kaikotkoot Suomen politiikasta ja KAUAS!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaktaa kirjoitti:

Arvoisa juha Sipilä

Nyt se kaikki sitten on teidän kohdaltanne täysin ohitse.

Teidän johtamanne hallitus Juha Sipilä oli nyt vain niin täysin ammattitaidoton ja epäpätevä hallitus, että teitte näin historiaa Suomessa, kun ette pystyneet pitämään johtamaanne hallitusta pystyssä edes koko täyttä hallituskautta.

Nythän sitten meidän suomalaisten äänestäjien luottamus keskustaan ja kokoomukseen on täysin nollassa ja kokonaan loppunut. Teihin ei nyt enää vain luota yhtään kukaan suomalainen äänestäjä.

Nyt sitten tämän kertomani tosiasian johdosta voikin nyt hyvillä mielin veikta, että huhtikuun tulevissa Suomen eduskuntavaaleissa nykyiset oppositiopuolueet nostavat kannatustaan todella paljon ja kovasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu