Jos kuntalaki ei tunne kuntaliiton purkamista, niin voihan kuntarajoja siirtää. Saadaan härmät siirrettyä vaikka vöyrin kunnalle. Siinä on voittajia kaikki paitsi vöyri.
Härmien ero
Kärhämä123
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kansallispuisto,kaikki alueen karhut ,sudet ja peurat sais siirtää sinne ja aita ympärille.
Maksua vastaan niitä sais käydä kattomas.
Kävin eilen härmässä pitkästä aikaa.Onneksi vain kävin.Ahdistava paikka.Ei käy kateeksi niitä,jotka on pakotettu siellä asumaan.Muuta hyvää en siellä nähny,kun hyvän tien,jota pitkin pääsee nopeaa pois.
Asun tätänykyä Nurmoos. Viime kesänä meille tuli Helsinkiläisiä vieraita, tulivat pohjoisesta päin kun olivat Lapin reissulla. Ehdotin että kannattaa tulla Ylivieskan tietä Kauhavan läpi, mutta tykkäsivät tulla mieluiten rantatietä koska valtatie.
He yöpyivät meillä pari yötä ja halusivat mennä Powerparkkiin, ja kyselivät missä se on. Sanoin että ajoitte siitä tullessanne ohi, ettekö huomanneet. No eivät olleet huomanneet koko paikkaa, toki pitkä ajomatka varmaan väsytti, mutta silti. Lapuan Shellillä olivat pysähtyneet tankkaamaan, mutta mitään havaintoa Alahärmästä tms Powerparkista ei ollut. Sen muistivat, että kun kasitieltä kääntyivät Seinäjoen suuntaan, niin ennen Lapuan Shelliä ei ollut muuta kuin mettää ja peltoa.
Tämä vain tällaisena välihuomiona. Että vaikka jotkut asiat tuntuu meistä suurelta, niin ulkopaikkakuntalainen ei välttämättä huomaa niitä lainkaan.