Suurin vaara rauhalle maailmassa on Yhdysvallat. Sen lentotukialukset ovat milloin missäkin päin maailmaa uhittelemassa ja hyökkäilemässä pienempien maiden kimppuun. USA:n sotilaita on monissa Lähi-idän maissa taistelemassa USA:n etujen puolesta.
USA kuvittelee olevan maailman poliisi ja tuomari, jolla on oikeus päättää, millaista politiikkaa missäkin maassa noudatetaan. Jos se ei ole sen mieleen, niin kyseisen maan laillisesti valittu presidentti tai muu valtion johtaja syöstään syrjään ja tilalle asetetaan USA:n valitsema ja hyväksymä ehdokas. Tätä yritetään parasta aikaa mm. Venezuelassa, missä USA:lla on oma "Otto Wille Kuusinen", jonka se on tunnustanut Venezuelan "lailliseksi" presidentiksi.
Samalla USA jatkuvasti uhittelee Pohjois-Korealle ja asettanut sille taloudellisia pakotteita, kun se ei suostu luopumaan ydinaseistaan. USA ei kuitenkaan itse ole halukas luopumaan omista ydinaseistaan. Tästä syystä sillä ei ole mitään moraalista oikeutta vaatia P-Koreaakaan luopumaan niistä. Näyttäköön USA ensin esimerkkiä ja luopukoon itse omista ydinaseistaa ja vasta sitten vaatikoon sitä muilta.
USA ei tee ydinaseilla yhtään mitään. Kukaan ei ole hyökkäämässä sen kimppuun ellei se itse lietsoisi sotaa muita vastaan. USA:n aseita ei ole koskaan käytetty oman maan puolustamiseen, mutta niitä on jatkuvasti käytetty muita maita vastaan kaukana maapallon toisella puolella. Muistissa ovat hyvin vielä Korean sota, Vietnamin sota, hyökkäykset Irakiin ja Libyaan jne.
Maailman tulisi yhteisvoimin ryhtyä vaatimaan USA:n riisumista ydinaseista ja kaikista taloudellisista pakotteista, joita se on asettanut muille maille, jotta nämä kumartaisivat sen imperialistisia tavoitteita ja ylivaltaa.
USA riisuttava ydinaseita!
4
230
Vastaukset
- Kdks
Joo
- Anonyymi
"Maailman tulisi yhteisvoimin ryhtyä vaatimaan USA:n riisumista ydinaseista ja kaikista taloudellisista pakotteista, joita se on asettanut muille maille"
Ruplat ovat tililläsi, toveri. - Anonyymi
Ei hätää, Putin hoitaa asian.
- Anonyymi
Ja samalla Putin saa siis tapattaa kuola suupielessä myös venäläisnuorukaisia.
Kyllä ryssänatsit ovat mielipuolista väkeä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1523392Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk832952Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva552435Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412330Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?482229Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1502141Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,162031Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121516Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville291483