https://yle.fi/uutiset/3-10682222
Media ylläpitää säännöllistä nyyhkyuutisointia hukkuneista, laittomasti eurooppaan pyrkivistä elintasopakolaisista. Samalla unohdetaan ilmeisen tarkoitushakuisesti se, kuinka juuri poliitikot ja valtamedia loivat tilanteen, joka suorastaan kannustaa kolmansien maiden ihmisiä lähtemään kokeilemaan onneaan. Jos joku utopisti vielä kuvittelee, että nyt jo viidettä vuotta käynnissä olevalle maturallille on jokin eksakti päättymispäivämäärä, niin ei kun hyvää yötä. Tämä ei pääty niin kauan, kuin pikakäännytykset-, säilöönotto- eivät ole käytössä. Mielenkiintoista olisi nähdä vastuunkantoa siitä, ketkä johtajistamme saatettaisiin oikeasti konkreettiseen vastuuseen turvallisuustilanteemme dramaattisesta heikentymisestä. Niin kansallisella tasolla, kuin myös EU-tasolla.
Media ylläpitää säännöllistä nyyhkyuutisointia hukkuneista, laittomasti eurooppaan pyrkivistä elintasopakolaisista. Samalla unohdetaan ilmeisen tarkoitushakuisesti se, kuinka juuri poliitikot ja valtamedia loivat tilanteen, joka suorastaan kannustaa kolmansien maiden ihmisiä lähtemään kokeilemaan onneaan. Jos joku utopisti vielä kuvittelee, että nyt jo viidettä vuotta käynnissä olevalle maturallille on jokin eksakti päättymispäivämäärä, niin ei kun hyvää yötä. Tämä ei pääty niin kauan, kuin pikakäännytykset-, säilöönotto- eivät ole käytössä. Mielenkiintoista olisi nähdä vastuunkantoa siitä, ketkä johtajistamme saatettaisiin oikeasti konkreettiseen vastuuseen turvallisuustilanteemme dramaattisesta heikentymisestä. Niin kansallisella tasolla, kuin myös EU-tasolla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kurjuutta+maailmalla+on+ollut+iät+ja+ajat.+Suomi+olisi+voinut+ottaa+maahamme+hätääkärsiviä+mm.+Afrikasta+-50+luvulta+lähtien.+Autettava+kohderyhmä+toki+on+aina+ollut+niin+kurjassa+kunnossa,+ettei+heiltä+matkan+teko+Euroopan+halki+olisi+onnistunut,+saati+kuljetus+etäämmälle+ensiapuun.+Nyt+autettavaksi+on+valittu+väestön+tervein+ryhmä,+jota+on+päätetty+auttaa+kalleimmalla+tavalla.
Valtiovarainministeriön+omien+laskelmien+mukaan+yhden+maahanmuuttajan+kustannus+on+laskutavasta+riippuen+vähintään+259+€/vrk.+Ironista+tässä+on+se+että+lähettämällä+täällä+olevat+ja+tänne+nyt+pyrkivät+suoraan+Canarielle+All+Inclusive+lomalle,+säästämme+yli+50%.+Tällaisia+matkoja+on+saatavana+ympäri+vuoden+noin+3000+€/kk.+Nykyinen+toimintatapa+on+kertakaikkiaan+järjen+vastaista.
Käsittämätöntä+tässä+on+se+Suomen+itsenäisyyden+aikana+ensimmäisen+kerran+2015+avatut+rajat+ovat+edelleen+auki+(tarkistettu+05.03.2019),+vaikka+rajatarkastusten+palauttamisesta+ennalleen+puhutaan+päivittäin.
Muutama+viikko+sitten+eräs+poliitikko+mainitsi+juuri+käyneensä+muista+asioissa+Torniossa.+Hän+kummasteli+sitä+että+tuon+päivän+aikana+rajan+ylitti+usea+bussilastillinen+maahanmuuttajia+ja+pelkästään+nuoria+miehiä.+Mukana+ei+ollut+ainuttakaan+naista+tai+lasta.
Ralli+pyörii+edelleen.+Viimeisen+vuoden+aikana+tilastojen+mukaan+Suomeen+on+muuttanut+yli+70+000+hlöä.+Osa+on+muuta+ihan+oikeaa+työperäistä+maahanmuuttoa.+Tässäkin+täytyy+kuitenkin+muistaa+totuus+että+työperäinen+maahanmuutto+on+työperäistä+muuttohetkellä.+Palkkatuet+ja+-avustukset+loppuvat+ennen+pitkää+jä+työperäisistä+maahanmuuttajista+työllistyy+kahden+vuoden+kuluttua+vain+alle+50%+ja+viiden+vuoden+kuluttua+alle+10%.+Tämä+tarkoittaa+pääsääntöisesti+että+loput+90%+jäävät+maamme+sosiaaliavustusten+varaan+esim.+seuraavaksi+50+vuodeksi+(loppuelämä).
Suomeen+kohdistuva+työperäinen+maahanmuutto+on+nettovaikutuksiltaan+laskettu+Suomelle+kannattavaksi+vain+saksalaisten+osalta.+Tällaisissa+arvioissa+otetaan+huomioon+kaikki+se+tieto+joka+laskelmissa+pitää+ottaa+huomioon+todellisen+tiedon+saamiseksi.+Näin+ollen+kaikki+muu+maahanmuutto+on+haittanaahanmuuttoa,+vaikka+sitä+usein+halutaan+muuksi+nätisti+sanoa.+Suomen+etu+yksiselitteisesti+olisi+kieltäytyä+kaikenlaisesta+maahanmuutosta,+koska+saksalaisten+osuus+on+alle+0,1%.+Tämä+on+mahdollista+jos+siihen+on+vain+poliittista+tahtoa.+Tällöin+rajatarkastukset+pitäisi+palauttaa+vuoden+2014+tasolle,+kuten+ne+ovat+olleet+jota+kunkin+vuodesta+1918.
Hätääkärsivien+auttaminen+on+hyvä+asia,+mutta+täytyy+tiedostaa+mahdolliset+rajamme.
Jos+otamme+Suomessa+jokaiseen+talouteen+kymmenen+pakolaista+(luit+aivan+oikein+10+hlöä),+niin+Suomessa+olisi+pakolaisten+osuus+n.+10+miljoonaa+(väkiluku+15,5+milj.).+On+esitetty+että+näin+toimiessa+ruokahuolto+toimisi+joitain+viikkoja.+Poliisien+määrä+pitäisi+vähintään+kymmenkertaistaa,+niin+kuin+myös+terveydenhuollon.+Sähkön+kulutus+kasvaisi+niin+että+se+ei+riittäisi+edes+tuontisähkön+avulla.+Julkiset+kulkuneuvot+ruuhkautuisivat.+Suomi+ajautuisi+täydelliseen+kaaokseen+arviolta+alle+kuukaudessa.
Pelastaisimmeko+näin+Afrikan,+joka+kuitenkin+edustaa+vain+15%+asutusta+alueesta.+Emme+pelastaisi.+Tuo+10+miljoonaa+on+alle+1%+Afrikan+köyhistä+ja+tuolla+auttamisella+itse+asiassa+ei+ole+mitään+merkitystä+kokonaisuuteen+nähden,+vaikka+toki+se+kokijalleen+on+se+ja+sama.+Saahan+hän+täyden+hyödyn+oliko+autettavia+sitten+yksi+tai+miljoona.+Onhan+se+aina+parempi+kuin+ei+mitään,+mutta+vastaa+saastuvan+Itämeren+pelastuksessa+kolmea+ämpärillistä+vettä.
Me+suomalaiset+olemme+10+000+vuotta+vanha+alkuperäiskansa+(kts.+wikipedia),+joka+on+selvinnyt+lukuisista+sodista+ja+alistuksista.+Koska+populaatiomme+älykkyysosamäärä+on+maailman+toiseksi+korkeinta,+uskon+että+tästäkin+ongelmasta+selvitään.+Ainahan+selkkauksessa+joitain+vaurioita+jää+(esim.+pakkoruotsi).
Kauppamiehet+ovat+jo+muun+myyneet+itsenäisestä+Suomesta,+mutta+me+itse+olemme+vielä+jäljellä+ja+niin+kauan+asiat+ovat+vielä+oikaistavissa.
Äänestetään+seuraavissa+vaaleissa+heitä,+jotka+ajavat+meidän+etua.
Kunhan niitä tarpeeksi paljon hukkuu välimereen niin pääsevät sitten kävelten ylitse.
Ainut, mikä tuossa aiheuttaa huolta on, että välimeri saastuu.
Tämä ei pääty niin kaun kuin rajat horottavat auki. Eikä sen halutakaan päättyvän. On kuitenkin yksi merkittävä puolue joka haluaa sen loppuvan. Persut on se puolue.
Jussi Halla-aho on sanonut että muilla puolueilla ei ole aikomustakaan tehdä mitään, että estettäisiin jatkossa näitä raiskauksia. Ne tulevat räjähdysmäisesti lisääntymään kunhan GCM-sopimus pääsee jylläämään. Tämä on selvä asia.