Näin äänestämällä et pety!

RansuPoika

Kaikki me jotka vähänkin asioita seuraamme niin tiedämme sen että politiikka, varsinkin näin vaalien alla on pelkkää propagandaa ja lupauksia jotka unohtuvat aika pian vaalien jälkeen.

Kaiken lisäksi siinä vaiheessa kun hallitusneuvottelut alkavat niin perinteisten puolueiden edustajien ”kiima” yleensä kasvaa niin suureksi että ainakin osa puolueen periaatteista on myytävänä jos vastalahjaksi saadaan hyvät salkut.

Eli, vaikka kuinka itse aikoisit äänestää jonkun tietyn asian puolesta, niin tuo yllä oleva on hyvä pitää mielessä. On kuitenkin yksi tapa äänestää niin että vältyt pettymyksiltä.

Nimittäin mikään puolue ei näillä näkymin suostu yhteistyöhön Perussuomalaisten kanssa. Tämähän tarkoittaa sitä että persut eivät todennäköisesti joudu/pääse hallitusneuvotteluihin, eli heille ei edes tule kiusausta ”myydä” periaatteitaan. Heidän linja pysyy ja paranee!

Se että eivät pääse hallitukseen ei tässä kohtaa ole pääasia VAAN se että tulevaan eduskuntaan saadaan mahdollisimman paljon edustajia joiden päätöksenteon ensisijaisena lähtökohtana on suomen kansan kokonaisvaltainen etu. Tämä tulee hyvin esille mm. ilmasto- ja maahanmuuttopolitiikassa, joissa Persuilla on ihan oma linja muihin nähden.

Kun äänestät Persuja niin voit olla varma että saat sitä mitä tilaat!

2

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on_uudistusten_aika

      PerSuja äänestämällä dumppaat äänesi populistiseen sontatunkioon.

      Itse äänestän Liike Nyt ehdokkaista valitsemaani. Sieltä tulee todellinen vaihtoehto vanhoille puolueille ja Suomi lähtee nousuun.

    • kuitu

      Mitä nämät värivialliset tekevät SUOMEN kansanedustaja ehdokkaina.Äänestäkäämme suomalaisia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4451
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2413
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1192
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      870
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      842
    Aihe