Sossut - vaatikaa stasilistaa esiin

Näin on. Miksi ette vaadi. Ketä suojelette?
4214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on selvittänyt että listassa on henkilöt, joilla ei ole ollut merkitystä. Eivät siis vaikuttajia.
Ne ajat joina Stasi on kerännyt ihmisten kertomaa olivat aikoja, jolloin normaali kahden keskinenkin keskustelu saatettiin merkitä muistioihin.

Luotan tässä suhteessa keskustalaiseen Tiitiseen.
Varmasti hän olisi vuotanut, jos siellä olisi ollut johtavien demareiden nimet. Mikäli nimiä oli, joilla olisi merkitystä tänään, niin on todennäköistä, että kaikkien poliittisten puolueiden nimiä löytyy.

Äänestä
  • Halonen nimitti kiitollisuudenvelassa poliisi Tiitisen Valtion kaikkein korkeimpaan virkaan mita virkakunnasta loytyy, eli Eduskunnan Paasihteeriksi. Listaa ei voitu julkaista, koska Halonen oli Ulkoministerina listan tullessa Koivistolle ja Tiitiselle. Olisi ollut skandaali koko Euroopassa, jos olisi selvinnyt etta meilla on ulkoministerina vieraan vallan vakooja. Hallitus olisi hajonnut.
    Halonen suojelee myos muita listalla olleita, kuten Kirsti Lintosta, jonka nimitti YK-lahettilaaksi New Yorkiin jokin aika sitten petaamaan Haloselle paikkaa siella. Halonen on myos usein mainninnut arvostavansa Koivistoa, "suurta valtiomiesta" (?).

    Äänestä

selvittää:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000005020349

" Myyrien nimet jukistettava!

Kuten Vesikansan väitöskirjasta ilmenee, Suomessa ei ole ollutkaan sananvapautta.
Porvarien vakoilijat ovat leimanneet eri mieltä
olevat kommunisteiksi ja nimi on päätynyt
mustalle listalle. Suomessa oli siis samanlainen
kyttäysjärjestelmä. mistä porvarit ovat esimerkiksi DDR:ää arvostelleet!

Näiden myyrien nimet on julkistettava ja
arkistot on avattava. Listoille joutuneille
pitää taata täysi oikeus tarkistaa omat tietonsa.
Saattaa tosin olla vaikeaa, kun ovat varmaan jo
ehtineet hävittää paperit viimeistään nyt.
Huomatkaa myös, että SDP oli Vesikansan
tutkimuksen mukaan tietoinen asiasta."

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000005187842

Jos nää nyt ensteks selvitettäisiin.

Äänestä

puoluehallitus
12/234

top secret

Stasi - listaa ei vielä julkaista. Se kyllä tullaan julkaisemaan ennenpitkää ja ihan lähivuosina Jaksakaa odottaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko näin kirjoitti:

Näin on. Miksi ette vaadi. Ketä suojelette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu