Tämä hallituksen eroprosessi ei ollut hyvä menettely. Se oli ennen vaaleja järjestetty Sipilän keino päästä eroon toimimattomasta sotemallista ja keljuksi koetusta hallituskumppanista, ryhmäjohtaja Antti Lindtman (sd) sanoi tämänpäiväisen ryhmäjohtajakokouksen jälkeen.
LINDTMAN, KIURU EI KAATANUT HALLISTUSTA !
KATOIITSEITSENSÄ
2997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
"LINDTMAN, KIURU EI KAATANUT HALLISTUSTA ! "
Ei tietenkään, sillä kuu kiurusta kesään.
Kepun kesään on aikaa ainakin pari vaalikautta :-)
Mikä sitten olisi ollut parempi menettely? Välikysymys? Kiuru?
Koska näemme sen perustulain kohdan johon sote kaatui, tai kaadettiin ?
No voisiko tästä jotakin päätellä?
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/274381-professorin-jaatava-sote-paperi-paljastui-sipilan-hallitus-uppiniskainen-jokaisen
Voiko joku selventää mikä kohta esti soten etenemisen, perustuslakihan sanoo vain että palvelut on turvatta jokaiselle suomalaisille, siis mikä kohta hallituksen esityksessä esti palvelut kaikille suomalaisille ?
Sipilän johtaman hallituksen Sote kaatui Suomen perustuslain pykälien 19. ja 124 vastaisiin päätöksiin.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#L2P19
Olen kyllä lukenut perustuslain, ketkä siis hallituksen esityksessä olisi jätetty hoitamatta esim mielenvikaisetko ?
Sote ei kaatunut! Sote uudistuksen valmistelu keskeytettiin.....
Siis pääministeri Sipilä keskeytti sanomalla hallituksen irti.
Aikaa ei enää ollut poistaa lainsäädännöllisiä ongelmia ja käydä ne taas valiokunnissa läpi.
Joka tapauksessa Sipilä teki aivan oikein;
Näkihän jokainen vähänkin seurannut, minkälainen poliittinen vehkeily oli käynnissä.
Ensin Risikko veti somen twiittauksen takia tiedustelulain uudelleen käsittelyyn. Jo ennestään ruuhkaiseen valiokuntaan. Nuhteli kepun Heikkistä, joka oli äänestyttänyt asiantuntijoiden kuulemisesta. Valiokunta päätti 10-6 ettei asiantuntijoita enää kutsuttaisi.
Kiuru halusi lisää asiantuntijoita, torstaina asiantuntijoiden kuulemisen perusteella Kiuru olisi marssinut Risikon puhemiesneuvoston puheille ja perjantaina Risikko olisi sanonut sote käsittelyn lopettamisesta aika pulan vuoksi. Niin ja kokkarit olisi lähtenyt hallituksesta.
Eli tämä oli järkytys, kun Sipilä teki yksin oman ratkaisunsa eikä jäänyt odottamaan.
Kyllä, ehkä, jotkut toimittajat tiesi mitä oli tekeillä, muttei uskonut Sipilän tekevän tai huomaavan mitään.
Eli kunnilla ei edelleenkään ole varaa hoitaa mm. vanhusten/vammaisten/lastenhoito palveluja, joten he siirtävät halvemmalla tuottavalle, niille yksityisille hoivajäteille.
Kyllä se käytännössä katsoen kaatui. Kukas sitä vielä kannattaa?
Jos uutisiin on uskominen niin ei ainakaan Keskusta eikä Kokoomus.
ei sotea tarvitse kannattaa, se on vain asia joka on tehtävä loppuun, muuten ollaan tilanteessa jossa toinen puoli kansaa hoitaa toista puolta..
Sosiaali- ja terveysministeriö 15,0 miljar
Tulon ja varallisuuden per. 15,2 miljar
Nyt demarit esittävät 18 vastuualauetta Soteen eli maakuntia eri nimellä.
pitäisikö keskustan kannattaa vai kutsua asiantuntijoilta lausuntoja, joilla tuo voidaan torpata ?
ei koston tielle !
Tottavitussa Kiuru kaatoi halituksen, eihän Lindman edes muutoin mainitsisi koko asiaa.
Nyt vain vielä Kiuru soten vastuuministeriksi tulevassa hallituksessa, niin riemua riittää taas neljä vuotta.
Kiuru kaatoi, Rinteen käskystä, oletko huomannut miten paljon media käyttää palstatilaa jonkin muun todistamiseen, Kiurun osuutta ei käsitellä ollenkaan. Paras oli kahden sivun juttu jossa todisteltiin että hallitus kaatoi itse itsensä !
olisi sama tutkittu ja altaasta löytynyt miehen kuolinsyy olisi selvinnyt, sitoi itsensä, ampui päähänsä ja hyppäsi altaaseen, selvä itsemurha..
Niin, Väyrys Paavo ei taida olla ihan turha mies. Hänhän kyseli perustuslain perään.
Voiko tosiaan pääministeri jättää luottamustoimensa, siis pääministeriyden, ilman ylivoimaista estettä?
Nythän on pääteltävissä, että pääministeri ei enää luota itseensä ja kepussahan muut tekevät niin kuin johtaja määrää, vaikka perustuslakia tulkiten.
Kokoomus ja Siniset olisivat vielä luottaneet pääministeriin.
Paavo on nykyään kova kyselemään. Hyvä niin.
Yli puolet suomalaisista on sitä mieltä, että oikein erottu ; ))
Sinun ei toki tarvitse olla...
Omituistahan se. Yritysmaailmassa valtajohtajat voivat nakella niskojaan, mutta onko se mahdollista myös valtionhallinnossa?
Aiemmin kansanedustajuudesta ja ministerin tehtävästä eroaminen oli vaikeaa. Piti olla erittäin pätevä syy, että ero myönnettiin. Aina ei myönnetty.
Käytäntö näkyi muuttuneen helpommaksi Vanhasen eron myötä, kun eron syyksi riitti jalkapipi joka ei pysyvästi haitannut työntekoa. Uusia syitä tuli vielä myöhemmin kolmin kappalein (perhesyyt, kokonaisvaltainen harkinta, varpaat).
Tämän tapauksen jälkeen eroja on saatu helposti, kuten esim. työpaikan vaihtoon liittyvällä syyllä. Aiemmin vastaava syy ei olisi kelvannut.
Ei tietenkää voi erota noin vain, eron myöntää presidentti pyynnöstä ja tässä tapauksessa perustelut oli vahvat, vuosien työpaikka kiusaaminen..
Tuo on hyvä syy, vuosien työpaikkakiusaaminen!
Kenelle työpaikkakiusatulle presidentti myönsi eron?????
Lindman: Sote 18 vastuualuetta. Nimestä viis, mutta maakunnat tulevat.
Rinteelle, viilataan vain muutamaa lakia, siinä meillä sote !
VAIKKA VESSASTA LÖYTYI
valtakunnanoikeus ?