kun luin, että siellä myydään mm. Bill Johnsonin ja Heidi Bakerin kirjoja. No niinpä tekevätkin.
"Elämäntaito" - kirjoihin oli luetteloitu 18 kirjaa. Niistä 10 kpl Joyce Meyeria, 2 kpl Joel Osteenia, 2 John Beverea, 1 Joseph Prince ja 1 Beth Moore. Siis 16 kirjaa 18:sta menestysteologeilta, opettaakseen elämäntaitoa.
Muista kahdesta en tiedä, mutta miten vastaa tähän PATMOS?
"Elämäntaito" - kirjoihin oli luetteloitu 18 kirjaa. Niistä 10 kpl Joyce Meyeria, 2 kpl Joel Osteenia, 2 John Beverea, 1 Joseph Prince ja 1 Beth Moore. Siis 16 kirjaa 18:sta menestysteologeilta, opettaakseen elämäntaitoa.
Muista kahdesta en tiedä, mutta miten vastaa tähän PATMOS?
Vastaukset 34
Vanhimmat
En ole Patmos, mutta oletan, ettei Patmos aio vastata asiassa yhtään mitään.
Yritä nähdä asia siten, että nuo kirjat kertovat Patmoksesta, mikä Patmos on.
Yrität vaatia Patmosta olemaan muuta kuin se on. Jotain joka vastaisi sinun toivettasi Patmoksesta. Mutta Patmos on se Patmos, joka myy tuollaisia kirjoja, levittää tuota sanomaa.
Melleriläisyys on aina ollut tuota, niin kauan kuin minun muistini riittää.
Olet luullut Patmoksesta jotain muuta kuin mitä se on. Älä luule enää.
Patmos ei muutu. Anna Patmoksen olla.
Meller, Turunen, Säilä ja kumppanit levittävät toista evankeliumia. Ei pitäisi tulla yllätyksenä.
Niinkö 🤔❓ Minä olen huomannut heidän julistavan sitä ensimmäistä evankeliumia.
Benny Hinn, Morris Cerullo... Kaikki käyvät Mellerille. Jos et ymmärrä heidän olevan toisen evankeliumin asialla, niin en voi auttaa.
2Kor.11:4 Sillä jos joku tulee ja saarnaa jotakin toista Jeesusta kuin sitä, jota me olemme saarnanneet, tai jos te saatte toisen hengen, kuin minkä olette saaneet, tai toisen evankeliumin, kuin minkä olette vastaanottaneet, niin sen te hyvin kärsitte.
Jos niin luulet, olet ihan tosiaan eksyksissä - Huuda Jeesusta heti apuun!!!
Eivätkö hekin ole Mellerin lähimmäisiä 🤔❓ Mutta kerro toki ketkä sinulle käyvät.
Niin, Meller ja koko Patmos on varmasti raamatullisin saarnaaja 🤓
Pesustele toki väitteesi 🧐
Siis jos Pyhä Henki ei kerro sinulle, että he (Patmos) ovat väärän evankeliumin julistajia - sinä et ymmärrä Raamatusta mitään, eikä sinulla ole valitettavasti edes Pyhää Henkeä.
Säilä ja Meller ovat rahankerjääjiä, ovat olleet Patmoksen rahankavalluksesta vankilassakin.
Lisäksi Mellerillä on tuhottomasti naissotkuja takanaan - Lue tästä mustaa valkoisella, jos et usko:
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/201704122200100866
Tässä toinenkin linkki:
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tavallinen-juntunen
Ei kerro. Mutta odotan jännityksellä kun sinä todista nämä Raamatun vastaiset opetukset 🤓
Missä kohtaa Raamatussa on lapsikasteen armo? 😏
Raamattu puhuu vain kasteesta eikä sulje ketään pois. Patmoksella ei ole mitään yhtenäistä kasteopetusta koska se ei ole seurakunta vaan eri seurakuntiin kuuluvat omaavat oman kestekäsityksensä.
Kaste ei pelasta ketään vaan usko Jeesukseen 🤓
Tässä muuten Lexa vastaa samankaltaiseen palautteeseen
https://www.patmosplus.fi/radio-ohjelmat/episodi?episode=14437
Kyllä SLEY:n mukaan kaste pelastaa. 😏
Linjaton eli selkärangaton mies siis. 🤭
Esitäppäs nyt sitten todisteet tuolle väitteellesi 🤔
Miksi yleisesti tiedossa olevaa pitäisi todistaa? 🤗
Ei sinun väitteesi ole mitään yleistä tietoa vaan sinun yritystäsi mustamaalata 😉
Yleinen sivistystaso tai -tasosi on sitten aika heikko. 😏
Ihan SLEY:n sivuilta löydät. 🤭
Sinulla taitaa olla tapana vain syyttää muita kun et itse pysty keskustelemaan edellisistä syytöksistäsi 🤔
Onko Säilä ollut myöskin vankilassa?
Minua ei vakuuta Patmoksen selittelyt pari vuotta sitten. Mikseivät Meller ja Säilä astu esiin ja kerro näkemystään asiasta? Luulisi, että haluavat totuuden esiin? Vai haluavatko?
Kuva ja Sana: "Tällä kirjallaan Joyce Meyer opetti minua aina vain enemmän rakastamaan - ja sitä ihmistä, jonka puolesta rukoilen." PIRKKO JALOVAARA KIRJAN ENSIPUHEESSA.
Kerrohan sinulle kelpaava kustantamo.
Tuskin löytyy kustantamoa, joka myisi pelkästään hyviä kirjoja ja muita tuotteita. Mutta yksi, josta löytyy paljon hyvää, on tämä:
https://www.kkjmk.net
...tosin vaikuttaisi sielläkin olevan sama hapatus, kuin muuallakin. Aika on siis paha. Siks' pitäisi jokaisen pyrkiä itse etsimään Herran kasvoja, että saisi näkökykyä eikä olisi kaikkien opintuulien heiteltävinä. Kuin Johannes Kastaja, joka osoitti yksin Jeesusta, tulee olla. Silloin:" Hankkeensa hän huomaa käyvän hyvin, ei sammu hänen lamppunsa yöllä" (San. 31:18).
Mitäs ihmeellistä on siinä, että Pirkko Jalovaara on kirjoittanut Joyce Mayerin esipuheen, Pirkkohan on Mellerin hyvä ystävä, kuten hän on useasti todennut, samoin Benny Hinn kuuluu Mellerin lähimpään ystäväpiiriin.
Miksi te näitä edes ihmettelette???
Patmos edustaa sitä menestysteologiaan ja äärikarismaattisuuteen perustuvaa "väärää evankeliumia".
Juuri näiden "kyyhkystenmyyjien" ja "rahanvaihtajien" pöydät Jeesus temppelissä kaatoi:
Mat 21:
12 Ja Jeesus meni pyhäkköön; ja hän ajoi ulos kaikki, jotka myivät ja ostivat pyhäkössä, ja kaatoi kumoon rahanvaihtajain pöydät ja kyyhkysten myyjäin istuimet.
13 Ja hän sanoi heille: "Kirjoitettu on: 'Minun huoneeni pitää kutsuttaman rukoushuoneeksi', mutta te teette siitä ryövärien luolan."
Jalovaara, tuo naispuhuja. On tietoni mukaan ortodoksi kuten Koiviston Markkukin. Sinne menneet turvaan pahaa maailmaa ja omia rötöksiään. Jalovaara suosii Mayeria? Huoh. Patmos otti Metsämäen Leenan töihin. Käy sitten nämä menestysteologit kummallekin. Älkää antako rahojanne tahoille jotka on epämääräisiä. Kovat on palkat Patmoksessa.
Mitä ihmettä??? Markku Koivistostako ortodoksi???
EI takuulla ole, ihan Lutherin kirkossa vaikuttaa nykyään. Mistä moisen valheen tempaisit???
1Kor.5:9 Biblia (1776) Minä olen teille lähetyskirjassa kirjoittanut, ettei teidän pitäisi sekaantuman huorintekiäin kanssa. Kirjoitetaan: huorintekijäin.
Kipinä-Lehti 2.2001. Entä tämän jälkeen? Tortai-iltana, jolloin en ollut itse paikalla, Benny Hinn oli ennustanut, että Suomessa alkaa herätys kuudentoista kuukauden kuluttua nuorten keskuudessa. Mistä se tiesi?
Mikä herätys muka???
Eikö Harri Veijonen olekaan luotettavin julistaja?
http://wwnet.fi/users/veijone/