Äärioikeistoaktivistit Britannian ulkopuolella ovat pyrkineet voimistamaan brexitiä kannattavia mielipiteitä Twitterissä, kertoo suomalainen F-Secure -tietoturvayritys. Yritys kävi läpi yli 24 miljoonaa viestiä.
– Tutkimuksemme osoittaa ainakin sen, että äärioikeistolla on menossa maailmanlaajuinen kampanja, jossa se yrittää voimistaa brexitiä kannattavia mielipiteitä, sanoo yhtiön tutkija Andy Patel.
Eipä ole uutta. Äärioikeisto on jo kauan yrittänyt heikentää EU:ia ja sen mukana Euroopan maiden yhteistoimintaa ja vaikutusvaltaa.
Hajanainen Eurooppa on aina heikompi kuin yhtenäinen Eurooppa.
Onneksi äärioikeiston kellokkaat ovat yleensä tasoa älyn-jättämä.
Äärioikeisto brexitin kannalla
7
50
Vastaukset
Maalaisjärki, kokemukset, käytäntö eivät ole suuntaus-, ideologia- tms. sidonnaisia. Jatkuva Brexitin tai EU:n vastustamisen kiroaminen, mustamaalaaminen ja leimaaminen on hullun kiukkupussin kitinää. Hanki elämä.
- Kalikka-kalahti
ja koira älähti.
Missä älyn-jättämä, vai oletko se itse? Kalikka-kalahti kirjoitti:
ja koira älähti.
Missä älyn-jättämä, vai oletko se itse?Joko vaihdetaan vaihtelunvuoksi debatin psykoosi-alueelle?
- natsi-kortti_taas
Brexitiä kannattavat selvästi eniten perusenglantilaiset! Kun taas suurkaupunkien mamut, skotit ja pohjois-irkut vastustivat sitä selvästi.
On todella härskiä ja kuvaavaa eunukilta, kun kehtaa leimata Englannin kantaväestön suuren enemmistön äärioikeistolaiseksi!?- Ateistihumanisti
Kukaan ei ole sanonut, että englantilaisten suuri enemmistö olisi äärioikeistolaisia. Tietenkään eivät ole. Mitä jos lukisit, mitä aloittaja kirjoittaa, etkä uhriutuisi heti kun äärioikeisto mainitaan.
- nonegterrorists
Höbönlöbö.
Hard brexit is the only brexit you can get.
Suck it EU. - brittien.on.aika.mennä
Jos sopimukseton Brexit toteutuu, niin sitten nähdään, että miten se homma sujuu Britannialta ilman, että EU:n byrokraatit roikkuu lahkeessa rasitteena.
Jo Margaret Thatcher'n ajoista britit on kironneet ja syyttäneet kaikesta mahdollisesta EU:ta ja sen edeltäjiä.
Eli eiköhän se ole aika päästää vasikka kesälaitumelle, koska vuosikymmenien turhautumat ja "EU:n vuoksi" toteutumatta jääneet toiveet saisivat Britannian kuitenkin, nyt tai vähän myöhemmin, lähtemään EU:sta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1092965Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171852657Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina612119Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11421Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2221310Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät221293Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31031Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115870Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103853Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3792