Venäläiset eivät snaijaa tuulivoimaa

Päästäjä

Koska heillä on polttoaineitakin. Jonkun jutun mukaan Venäjä tuottaisi 4 prosenttia kaikista kasvihuonepäästöistä.

Itse vastustan myös maalle rakennettavia tuulivoimaloita. Merelle niitä voidaan rakentaa.

https://www.hs.fi/talous/art-2000006035544.html

"Lännessä naapurit vastustavat usein tuulipuistoja muun muassa esteettisistä syistä. Uljanovskissa ongelmat liittyivät Morozovin mukaan ”maailmankatsomukseen” – monet eivät kerta kaikkiaan ymmärrä, miksi tuulipuistoja pitäisi rakentaa.

”Olemme tottuneet siihen, että energian suhteen olemme omavarainen maa. Meillä on öljyä, kaasua ja valtava määrä kivihiiltä.”"

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MeitäVedätetään

      Odotan sitä, että koska maassamme vallan saaneet ilmasto-hörhöt ottavat aktiivisen otteen näistä suurista saastuttajista ja lakkaavat kurittamasta omaa kansaa.

      Nyt homma näyttää siltä, että ilmaston lämpeneminen on pelkkä veruke verojen nostamiselle.

      Ei edes Euroopassa isot saastuttajat ole tehneet käytännössä yhtään mitään kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiselle. Ei edes Saksa. Sielläkin vaaditaan sähköautoje, mutta lähtökohta on kaupunkien keskustojen ilmanlaadun parantaminen, ei ilmastonmuutoksen suitsiminen. Päin vastoin Saksa rakentaa koko ajan lisää hiilivoimaa.

      • MeitäVedätetään

        Aktiivisella otteella tarkoitan sitä, että alkavat vaatimaan, että myös nämä suuret saastuttajat alkaisivat vähentämään päästöjä.

        Suomi on jo valmiiksi puhdas maa. Esim. Saksalla on pitkä matka saaavuttaa Suomen päästötaso. Puhumattakaan Venäjästä, Intiasta, Kiinasta jne...


      • palstapersu

        Mitä persu mossottaa.

        Ilmasto on koko planeettaa koskettava asia eikä pelkästään Nilsiän peräkylillä asuvien uuninpankkopoikien aluetukirahojen rahastusta.

        Eihän suomalaiset ole tähänkään asti osallistuneet näihin ilmastotalkoisiin. Kiinalaiset ovat ottaneet enemmän osaa kuin persusuomalaiset. Kiinassa on viimeisen kahdenkymmenenvuoden aikana uudelleenmetsityksen kautta metsäala kasvanut jo koko suomen maapinta-alan verran. Siinä alkaa olemaan enemmän hiilinielua kuin persu pystyy ajattelemaankaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      51
      5420
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      418
      4705
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3889
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      183
      3353
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2566
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2322
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2218
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2072
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      128
      2029
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1499
    Aihe