Parempi tapa

Tääontätä

Alle 10v autoissa ei tehdä pakokaasumittausta, vaan päästöt katsotaan OBD-luvusta. Korjaamolla tehty OBD-luku ja siitä saatava todistus kelpaavat katsastukseen. OBD-luku todistus nollaus voi maksaa korjaamolla (esim Motonet) 9-euroa. Katsastusasemalla alkaen 29 euroa. Jos auto hylätään vikakoodien takia katsastuksessa, maksaa se siis minimissään 29 9 25€ =63€ jos siis OBD-luvun hoitaa katsuri. Kannattaa siis alle 10v autolla ehdottomasti tehdä vikakoodiluku nollaus korjaamolla ennen katsastusta ja mennä todistuksen kanssa katsastukseen. Silloin myös pääsee vikakoodien suhteen varmuudella läpi katsastuksesta.

13

14813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukia

      Oman autoni obb-luku on 7.

      • Natzimafia

        Obsit saa työntää sinne missä ei paista aurinko!


    • gynntte

      Osa konttoreista hinnoittelee jo katsastuksen eritavalla, jos mittaus on tehty korjaamolla tai vastaavassa luvan omaavassa paikassa.
      Se on tietysti ihan ok, koska tietyt obd tulosteet työlläitä lukea ja ilmasta palvelua ei ole.

    • Penninvenyttäjä

      Muistakaa tarkisaa löytyykö korjaamo Trafin sivuilta ennenkun pyydätte päästötodistusta, kaikki tulosteet eivät kelpaa konttoreissa. https://korjaamot.trafi.fi/
      Voi muuten mennä rahat sivusuuhun.

      • kyselijä2

        Eikö nuo Trafin hyväksynnät koske pakokaasumittausta, joka siis nykyään tehdään yli 10v bensa-autoille ja dieseleille. Alle 10v bensa-autoille riittää päästömittaukseksi vikakoodien luku, pakokaasumitttausta (=pillit pakoputkeen) ei erikseen näille tehdä.


    • a.siantuntija

      Jos korjaamo haluaa tehdä päästömittauksia, on siitä tehtävä ilmoitus Traficomiin. Oli sitten kyse pelkästä OBD-testistä tai pakoputken päästä tehtävästä mittauksesta. Esim. Motonet ei välttämättä ole mittaajien listalla joten heidän tekemänsä OBD-testi ei kelpaa katsastukseen.

      • Motonet-omistaja

        Kyllä tuolta hausta aika monta Motonetin toimipistettä löytyi.


    • Anonyymi

      Miten esim 2017 luvun auto käykö motonetin mittaus katsasstuksessa ?

      • Anonyymi

        Kyllä käy motonetin (motomaatti) tekemä testi.. tarvitsee oikean tulosteen ja huoltomieheltä nimmarin että hyväksyvät katsastuksessa. 9€ oli tänään hinta tuolle lapulle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä käy motonetin (motomaatti) tekemä testi.. tarvitsee oikean tulosteen ja huoltomieheltä nimmarin että hyväksyvät katsastuksessa. 9€ oli tänään hinta tuolle lapulle.

        Eli kannattaa ostaa uudehko auto niin säästää taas paljon.


    • Anonyymi

      ostin aikoinaan tokmannista vikakoodinlukijan 40 eurolla autoni alkoi pätkimään lämmetessään sitten syttyi vikavalo katsoin vk.lukijalla siinä luki,että 1sylinterissä sytytyskatkoja ostin motonetistä uuden puolan ja vaihdoin nyt ei enää pätki sytytyspuola maksoi 39,90

    • Anonyymi

      Ihmettelen tuota pakokaasumittausta katsastusasemalla. Minulla diesel ja kun ajan katsastukseen aina joutuu odottamaan joten auton moottori jäähtyy.Sitten katsastus 20min ja lopuksi vasta tekee pakokaasumittauksen kylmälle koneelle.Eikö moottorin pidä olla käyntilämmössä kun mittaus tehdään?

    • Anonyymi

      tekevät katsastuksessa silti pistotarkastuksia noista ja voi tulla hylky

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      136
      2754
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      268
      2340
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1423
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1102
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1064
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1023
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      952
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      851
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      282
      810
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      781
    Aihe