Taas meitä johdetaan harhaan lehdistössä

taasjohdatellaan

Tapahtui siellä Uudessa Seelannissa inhottava terroriteko. Nyt Iltasanomien Jari Alenius kirjoittaa, että äärioikeistolaiset ovat samanlaisia terroristeja kuin ääri-islamistit. Täyttä valetta. Ihmiset yritti kommentoida hänen kirjoitustaan, mutta se suljettiin heti alkuunsa - sananvapautta ei olekaan. Tosiasia on, että viimeisen viiden tai kymmenen vuoden aikana ääri-islamistit ovat terrori-iskuissaan murhanneet monta sataa kertaa enemmän viattomia uhreja kuin äärioikeistolaiset. Ei voida puhua samanlaisista terroristeista. Tällä en vähääkään puolustele tuota inhottava tekoa. Mutta kyllä toimittajan pitää ottaa tosiasiat huomioon.

3

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuuQC

      Tekeekö sinusta terroristit samanlaisiksi vain ja ainoastan uhrien määrä edellisinä vuosina? Eikä esim. se että teot perustuvat vihaan ja epäluuloon erilaisia tai eriuskoisia ihmisiä kohtaan ja ne teot kohdistetaan käytännössä ihan viattomiin ihmisiin? Kyllä näillä mittareilla niin islamilainen terrori kuin valkoisen rodun terrori ovat ihan samanlaisia.

    • totuuttakehiin

      Ei. Vastareaktiosta tässä on kysymys, joka väistämättä ja valitettavasti tulee jossain vaiheessa.

    • okkigaam

      Voisiko joku kertoa mikä on se uuden Seelannin terroristin tekemä valkoisenylivallan käsimerkki, jotta tietäisin sitä varoa.
      Kun missään siitä ei kerrota.
      Maagikko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2237
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      51
      1812
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      133
      1739
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1366
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1090
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      959
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      821
    10. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      269
      812
    Aihe