Taas meitä johdetaan harhaan lehdistössä

taasjohdatellaan

Tapahtui siellä Uudessa Seelannissa inhottava terroriteko. Nyt Iltasanomien Jari Alenius kirjoittaa, että äärioikeistolaiset ovat samanlaisia terroristeja kuin ääri-islamistit. Täyttä valetta. Ihmiset yritti kommentoida hänen kirjoitustaan, mutta se suljettiin heti alkuunsa - sananvapautta ei olekaan. Tosiasia on, että viimeisen viiden tai kymmenen vuoden aikana ääri-islamistit ovat terrori-iskuissaan murhanneet monta sataa kertaa enemmän viattomia uhreja kuin äärioikeistolaiset. Ei voida puhua samanlaisista terroristeista. Tällä en vähääkään puolustele tuota inhottava tekoa. Mutta kyllä toimittajan pitää ottaa tosiasiat huomioon.

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuuQC

      Tekeekö sinusta terroristit samanlaisiksi vain ja ainoastan uhrien määrä edellisinä vuosina? Eikä esim. se että teot perustuvat vihaan ja epäluuloon erilaisia tai eriuskoisia ihmisiä kohtaan ja ne teot kohdistetaan käytännössä ihan viattomiin ihmisiin? Kyllä näillä mittareilla niin islamilainen terrori kuin valkoisen rodun terrori ovat ihan samanlaisia.

    • totuuttakehiin

      Ei. Vastareaktiosta tässä on kysymys, joka väistämättä ja valitettavasti tulee jossain vaiheessa.

    • okkigaam

      Voisiko joku kertoa mikä on se uuden Seelannin terroristin tekemä valkoisenylivallan käsimerkki, jotta tietäisin sitä varoa.
      Kun missään siitä ei kerrota.
      Maagikko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14368
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      31
      5970
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      155
      5551
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      309
      4389
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      40
      4151
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      15
      3634
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      25
      3578
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2665
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1472
    Aihe