Voi katktkeruutta

Paljonkinnähnyt

Voi sitä katkeruuden määrää, joka tälle palstalle on kertynyt. Jos tämän miinusmerkkisen enenrgian saisi muutettua plusmerkkiseksi ja vielä yhdistetettyä älynhippusen kautta, siitä voisi vielä joskus vaikka syntyä jotain hyvää.
Täällä leviteltävän muunnellun totuuden, sekä tietoisen vääristelyn ja suoranaisten valheiden määrä on myös niin suuri, että jos saman vaivan käyttäisi totuuden etsimiseen, sillä saattaisi olla jotain todellista merkitystä, mutta - jälleen kerran - hitunen älyä tarvitaan mukaan.
(Kenenkään) palstaelostelijan työtilanteesta en tiedä mitään, vaikka he (hän?) tietävätkin sen kaikkien muiden osalta (kertokaa mullekin, mistä ne tiedot saa kunkin työttömyys-, työllisyys-, tai eläketilanteesta), mutta ainakin vaikuttaa siltä, ettei kukaan työssäkäyvä ehdi tuollaista potaskaa tuossa määrin tuottaa, ainakaan jos aikoo nukkuakin jossain välissä.
Hiukan yritin asioita selvitellä niistä tavallisesti perillä olevien lähteiden avulla. Tässä joitain korjauksia ja huomioita:
1) IPU:sta on historiansa aikana erotettu YKSI jäsen, ei yhtään perustajajäsentä eikä Ilkka Luomaa. Jos on jättänyt jäsenmaksunsa 2:lta perättäiseltä vuodelta maksamatta, voidaan katsoa eronneeksi. Yhteystietojensa paikkansa pitävyydestä pitää itse huolehtia. 2) IPU:n säännöissä ei kuulemma "toistaiseksi" ole mainintaa, jonka mukaan toiseen puolueeseen kuuluminen olisi yksiselitteisesti kielletty. Mielestäni olisi kuitenkin aiheellista miettiä, pitäisikö toisessa puolueessa toimiminen katsoa puolueen etujen vastaiseksi - vai onko erikseen olemassa tilanteita, jolloin joku kuitenkin tuo IPU:lle niin paljon, että se kumoaa "oman puolueen vastaisen toiminnan" kriteerit. Jos ei, niin mielestäni asian pitäisi olla selkeä erottamisperuste.3) Moneen väitteeseen löytyy vastaus puolueen nettisivulla olevasta eduskuntavaaliohjelmasta 2019. 4) Henkilöön kohdistuvat virheillisiksi tai harhaan johtaviksi tietämäni ja epäilemäni tiedot ja irvailut toimitan asianosaisille itselleen arviointia ja mahdollisia jatkotoimenpiteitä varten. Toivon, että näihin juttuihin suhtauduttaisiin sen verran vakavasti, että trollitkin ottaisivat opikseen. Yleensä reaktio näihin on ollut vain turhautunut naurahdus, joka sekin toki on ymmärrettävää.
Toivoisin trolleista vapaata keskustelualustaa, johon täytyisi kirjautua omalla nimellään, vaikka keskustelua sitten käytäisiinkin VAKITUISILLA niminerkeillä. Ryhmällä olisi säännöt ja ylläpito, sääntöjä täytyisi jokaisen noudattaa sekä ylläpidon huomautukset ottaa vakavasti. Nykyisessä FB-ryhmässä on tapahtunut, että esim. jonkun vanhemman ihmisen on annettu jatkaa, vaikkei ole uskonut ylläpitoa, kun sieltä on tullut huomaututuksia, että uutta aihetta varten pitää avata uusi keskustelu (mikä selviö) ja tällaisen on jopa huomautuksista huolimatta annettu kirjoitella halventavasti edesmenneestä henkilöstä. Ehkä siinä on ajateltu, ettei vanhalta jäbältä voi edellyttää samoja perustaitoja kuin nuoremmulta, mutta se on nähdäkseni vanhusten aliarviointia - tai ainakin tuollaisissa tapauksissa pitäisi ylläpidolle toimittaa lääkärintodistus Altsheimerista tai muusta älyllistä toimintaa rajoittavasta sairaudesta . Lähtökohtaisesti jokaista pitää kohdella samojen periaatteiden mukaisesti ja jos ei usko sääntöjä eikä ylläpitoa, niin pitää armotta potkaista ulos ryhmästä!

3

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Just_näin

      Täälläkin pärjättäisiin pitkälle ihan sääntöjää noudattamalla. Hyvä olisi myös jos ylläpito joskus ehtisi käymään.

      • törkeä_pirstalelainen

        Täysin asiaton poisto jälleen kerran, onneksi asia on tallessa ja ruutukaapattuna.
        Tuollaiset valehtelevat ipulaiset on saatava pois sananvapautta rajoittamasta!


      • Hiukan-järkeäkin-kehiin
        törkeä_pirstalelainen kirjoitti:

        Täysin asiaton poisto jälleen kerran, onneksi asia on tallessa ja ruutukaapattuna.
        Tuollaiset valehtelevat ipulaiset on saatava pois sananvapautta rajoittamasta!

        Voitko täsmentää? Mitä on poistettu? Niitäkö asiattomuuksia, joita olet tänne levitellyt? Ehkä sinä itse kaipaat omia postauksiasi, mutta tuskin kukaan muu.
        Muut eivät taida mshdollisia poistoja edes huomata. (minä en ainakaan tajua, mistä on kysymys) Mikset voi sielunkumppaneinesi pysytellä persussuomalaisten, tai paremman puutteessa kokoomuksen - tai äärimmäisessä hätätapauksessa vaikka keskustan divuilla?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      97
      4856
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      235
      1964
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      81
      1583
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1180
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      328
      1127
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1090
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1089
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1047
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1029
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      974
    Aihe