Kärä vänner, ystävät. Ihminen elää 80-100v. Kuolema on aivan pian edessä. Elinaika korkeintaan kolme päivää. Tai vain muutama tunti. Keskinkertainen elämä pian loppuu. Mutta iäisyysasiat on vielä hoitamatta. Omaisia on kuolinvuoteella , myös uskovia. Jonkun uskovan kehotuksesta kuoleva antaa rukoilla että tulisi uskoon. Tai käytännössä jonkun pakotuksesta. Pitkän terveiden vuosien aikana ei ole tarvittu Jeesusta. Tiedän useita kuvaamiani tapauksia. Room 10 mukaan ei tarvitse edes rukoilla , että tulee kristityksi. Tiedän, Jumalalla on tuomiovalta. Mutta näin kelirikkoaikana kaikkea nousee mieleen. Ovatko kuvaamani henkilöt kerran taivaassa?
Uskoontulo
05VALKOInen
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ristillä toine pahantekijä pilkkasi Jeesusta ja toinen sanoi vain muutaman sanan:
"Jeesus, muista minua kun tulet valtakuntaasi." Hän uskoi, ja tiesi, että Jeesuksella
on valtakunta ja että HÄN ei jää kuolemaan vaan nousee kuolleista. Hänellä oli
pelastava usko Jeesukseen. Jeesus vastasi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle - tänä päivänä sinä olet minun kanssani paratiisissa."
Tästä näemme. että yksilöihmisen sydämessä oleva usko Jeesukseen pelastaa,
Tarvitaan vain muutama sana, jotka tulevat nöyrästä sydämestä, ei pilkkamielessä
vaan vakavassa mielessä ja uskossa, että Jeesus ELÄÄ.
Ja kun ihminen kääntyy sydämessään Jeesuksen puoleen, sen on Jumala itse
vaikuttanut. Sillä Jeesus sanoo, ettei kukaan voi tulla Hänen luokseen ellei Isä
vedä häntä. Edelleen Jeesus sanoo, että jokainen, joka on Isältä kuullut ja
oppinut, tulee Hänen luokseen. Ja sitä, joka tulee Hänen luokseen, hän ei koskaan
eikä milloinkaan heitä ulos, pois luotaan. Jeesuksen luokse tulemiset ovat siis
Jumalan itsensä vaikuttamia. Siksi Jeesus ottaa vastaan jokaisen, joka tulee
Hänen luokseen. Jeesuksen luokse tullut ihminen saa jäädä Jeesuksen luokse.
Herran Jeesuksen Kristuksen luona on anteeksiantamus ja armo, suuri lunastus.
Herran Jeesuksen Kristuksen luona on pelastus, sillä Jeesus on Pelastus.
Ihmisen pelastumisessa on siis kyse sydämen uskosta Jeesukseen Kristukseen
ja sydämessään Hänen luokseen tuleminen. Ja pelastus on siinä,
- Jeesuksessa Kristuksessa. Koska ja missä ja missä kunnossa ihminen tulee
Jeesuksen luokse, ei ratkaise asiaa vaan se, että ihminen kääntyy sydämessään
Jeesuksen puoleen. Koska emme tiedä elämämme päivien pituutta, meidän
tulee olla aina valmis. Se on valmis kuolemaan, joka on tullut Herran Jeesuksen
luokse.
Se on kära.
Mitäs se gubbe täällä yksinään melskaa?
Alla mina kära Mozart gulor. Jag ska väntta att grönä gulor smakka bätrre. Heja grabbar och sleeping well, gog morning and go to bed.
Sometimes ehkä, yleensä ei. Nukku-Matti hei : Låt mig bli din bästa vän och nu jag sei Amen.
Tarkoitus oli saada asiallista tietoa viime hetken uskoontulosta. Se vaan on niin, että iäysyysasiat jäävät terveinä päivinä monilta hoitamatta.
>>>Se vaan on niin, että iäysyysasiat jäävät terveinä päivinä monilta hoitamatta.<<<
Se vaan on niin, että ne iäisyysasiat jäävät hoitamatta sairainakin päivinä ja viimeisinäkin elinpäivinä ellei Jumala enää kutsu. Siksi olisi tärkeää panna asiat kuntoon Jumalan kanssa silloin, kun Jumala selvästi kutsuu.
Heb 3:15 "Kun sanotaan: "Tänä päivänä, jos te kuulette hänen äänensä, älkää paaduttako sydämiänne, niinkuin teitte katkeroituksessa","
2 Kor 6:1-2 "Hänen työtovereinaan me myös kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi. Sillä hän sanoo: "Otollisella ajalla minä olen sinua kuullut ja pelastuksen päivänä sinua auttanut." Katso, nyt on otollinen aika, katso, nyt on pelastuksen päivä."
Tiit 2:11 "Sillä Jumalan armo on ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille"
1 Kor 1:4 "Minä kiitän Jumalaani aina teidän tähtenne siitä Jumalan armosta, joka on annettu teille Kristuksessa Jeesuksessa,"
Joh 1:14 "Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta."
Ihminen voi itse paaduttaa itsensä Jumalalta. Silloin hän ei enää välitä
ikuisuusasioista eikä hän usko Jeesukseen eikä ota vastaan Jumalan armoa pelastukseksi Jeesuksessa Kristuksessa.